JUS standardizacija

176

da, interna standardizacija; oblici saradnje sa drugim organima i organizacijama u zemlji; saradnja sa međunarodnim organizacijama; stvaranje sistema dokumentacije i informacija; načini propagiranja standardizacije itd.

Rezultati sistematskog proučavanja ovih pitanja dovodili bi do stvaranja efikasne organizacije u koJoj bi se između ostalog precizno definisalo koja je organizaciona jedinica, u Zavodu zadužena za neposredan rad na:

— donošenju standarda, po oblastima,

— unifikaciji,

— atestiranju i donošenju znakova kvaliteta,

— obučavanju kadrova,

— saradnji sa međunarodnim ı inostranim organizacijama po raznim pitanjima iz raznih oblasti,

— saradnji sa društvenim organizacijama u zemlji,

— organizovanju interne standardizacije,

— sređivanju dokumentacije i informacija,

— propagandi standardizacije,

— prodaji standarda i drugih publikacija,

— ostalim pratećim poslovima iz delatnosti Zavoda. Kada se govori o posebnoj službi, polazi se od toga da je necelishodno ostaviti da ovako opšta pitanja, zajednička za većinu privrednih grana, rešavaju stručnjaci koji su već angažovani na neposrednom radu na donošenju standarda za pojedine uže oblasti. Ne mogu se ova pitanja rešavati parcijalno, uzgredno i bez kontinuiteta. Većina ovih pitanja traži dugogodišnji rad, praćenje i stručno osposobljavanje u oblasti standardizacije.

Ako bi se pravilo poređenje sa proizvodnim. orga-

nizacijama, onda bi ova služba imala zadatke analogne zadacima razvoja u fabrici.

Mada bi organizacija i reorganizacija Zavoda trebala da bude inicirana i zasnovana na rezultatima

ove službe, sigurno je da je takođe potrebna bliska saradnja sa međunarodnim organizacijama za standardizaciju i široko konsultovanje u zemlji. Što se tiče saradnje sa međunarodnim organizacijama za standardizaciju, osim učešća i razmene mišljenja na zasedanjima pojedinih odbora i tela i korišćenja dokumentacije, moguće Je dobiti neposredniju pomoć: organizacija ISO nudi stručnjake koji bi prenosili svoje iskustvo, prima kadrove na obučavanje itd. Ovakva vrsta pomoći bi za nas bila od izuzetne vrednosti ı trebalo bi je ubuduće što više koristiti.

Kako je rad Zavoda u najvećoj meri uslovljen potrebama u zemlji, to je konsultovanje sa što većim brojem organizacija i stručnjaka o programu rada Zavoda i organizaciinom postavljanju, takođe neophodno i korisno. Ono što je posebno za Zavod korisno od ovih konsultovanja jeste mogućnost da se dobije objektivna ocena o svim bitnim aktivnostima Zavoda.

6 ZAKLJUČAK

Razvoj našeg samoupravnog društva postavlja u prvi plan ı pitanje razvoja standardizacije. Veliki zadaci se pri tome postavljaju pred Jugoslovenski zavod za standardizaciju, kao saveznu organizaciju koja predstavlja osnovnog koordinatora u procesu standardizacije. Standardizacija danas sve više ima međunarodni karakter, a to znači da se i ovim putem mora ulaziti u međunarodnu podelu rada. Da bi u ovim uslovima mogao uspešno odigrati ulogu koju od njega naše društvo očekuje, Zavod mora stalno usavršavati organizaciju svoga rada i prilagođavati se savremenom kretanju u svetu ı uslo-

· vima u našoj zemlji, pogotovu što je standardizacija

još uvek veoma mlada disciplina.

LITERATURA:

1. Ing. M. Lj.: Umesto uvodne reči (Bilten »Standarđizacijać, godina I, br. 1. 1950)

2. Uredba o standardizaciji (SI. list FNRJ 78/46) 3. Uređba o tehničkim stanđardima (SI. list FNRJ 5/50)

4. Uredba o jugoslovenskim stanđarđima, saveznim propisima kvaliteta proizvoda i proizvodnim specifikacijama (SI. list FNRJ 17/51)

5. Uredba o organizaciji i radu Savezne komisije za standardizaciju (Sl. list FNRJ 21/53)

6. Zakon o jugoslovenskim standardima (SI. list FNRJ 16/60) o

7. Uredba o Jugoslovenskom zavodu za standardizaciju (SI. list FNRJ 12/62)

8. Katalog jugoslovenskih standarda JUS 1973

9. G. Ađimović; B. Cerovac; Đ. Lisica: Dogovor Jugoslovenskog elektrotehničkog komiteta o daljem razvoju standardizacije u našoj zemlji (Bilten »Standardizacija« br. 5, 1973)

10. Dj. Lisica: Novi Zakon o stanđardizaciji — rezultati ankete Jugoslovenskog. zavoda za standardizaciju (Bilten »Standardizacija« br. 9, 1973) ·

11. Zakon o jugoslovenskim stanđarđima i normama kvaliteta proizvoda (SI. list SFRJ 2/74)

12. T. R. B. Sanders: The aims and principles of standardization, International Organization for Standardization, October 1972

13. ISO Member Bodies, Sept. 1973

14. ISOJSTACO 483 (Rev. 4): Evaluation of Priorities in the International Standardization of Products Fourth Draft