JUS standardizacija

individualni potrošači. Ovde je svakako najefikasnije koristiti sredstva javnog informisanja, dnevnu štampu, popularne časopise, televiziju, radio itd. Kao što je ranije rečeno, pri stvaranju programa za obučavanje i propagiranje treba koristiti saradnju privrednih komora, društvenih i njima sličnih organizacija, jer je to isto tako i njihov zadatak.

4.8 Ostale aktivnosti

Osim navedenih aktivnosti i zadataka pred Zavod se postavljaju mnogi drugi zadaci koji zahtevaju pažljiv pristup i rešavanje. Neka od takvih pitanja su npr. davanje mišljenja o kupovini licence, dozvole za uvoz ili izvoz nestandardne robe, itd. Činjenica je da se najčešće procedura po ovim pitanjima svodi na formu. Zavod se mora i ovde truditi da nađe način da se postigne suština, odnosno da njegova uloga ne bude formalna.

S ORGANIZACIJA I POTREBAN KADAR

Da bi se ostvarili navedeni zadaci i obezbedile neophodne aktivnosti potrebno je razmotriti i pitanje organizacije Zavoda. I cvde je potrebno prvo analizirati stanje u međunarodnoj standardizaciji. Danas se na standardizaciju u svetu ne gleda kao na aktivnost koja se može rutinski obavljati. Međunarodna organizacija za standardizaciju — ISO, u kojoj je okupljeno više od 56 zemalja, aktivno radi na proučavanju standardizacije kao posebne stručno-naučne discipline. U tom cilju, osim odbora koji se direktno bave donošenjem standarda, ISO ima više posebnih odbora koji se isključivo bave proučavanjem bitnih pitanja koja, karakterišu standardizaciju kao posebnu disciplinu. Tu spadaju sledeći odbori:

PLACO — odbor koji se bavi planiranjem. Osnovni zadatak mu je da daje predloge Savetu ISO, koji se odnose na organizaciju, koordinaciju i planiranje tehničkog rada ISO.

STACO — stalan odbor za proučavanje principa standardizacije. Osnovni zadatak mu je da razvija metode za definisanje potreba u oblasti standardizacije, definisanje prioriteta, merenje efekata standardizacije, metođe obučavanja i osposobljavanja kadrova za rad na stanđardizaciji, itd.

CERTICO — odbor za pitanja sertifikacije. Osnovni zadatak mu je da proučava metode sertifikacije, sa težnjom da se ostvare uslovi uzajamnog priznavanja sertifikata među zemljama i da se stvore sistemi sertifikacije u okviru ISO-a.

DEVCO — odbor za razvoj. Zadatak mu je da definiše potrebe zemalja u razvoju po pitanjima standardizacije i da proučava metode za zadovoljenje ovih potreba.

175

INFCO — stalan odbor za proučavanje naučnih i tehničkih podataka o standardizaciji. Osnovni zadatak mu je potpomaganje razvoja informacionih centara o standardizaciji koji pripadaju Centralnom sekretarijatu ISO u zemljama članicama ISO kao i njihovo povezivanje.

ISCA — međunarodni odbor za rešavanje pitanja iz oblasti standardizacije važnih za potrošače. Članovi ovog odbora su i predstavnici sledećih organizacija: Međunarodne elektrotehničke komisije (TEC) Međunarodnog centra za unapređenje kvaliteta (ICAP), Međunarodne federacije kupaca (IFP), Međunarodnog centra za sisteme informacionog etiketiranja (ILC), Međunarodne organizacije unija potrošača (IOCU) i Međunarodne alianse za kooperaciju (ICA).

Osnovni zadatak ovog odbora je sagledavanje potreba potrošača u oblasti standardizacije i pokretanje akcija u okviru ISO i IEC da se ove potrebe zadovolje. U svojoj organizacionoj šemi Zavod mora stvarati službu koja bi se bavila koncepcijskim pitanjima i pitanjima opšteg karaktera, kao što su pitanja kojima se bave navedeni odbori ISO. Već sada se može oceniti da bi bez ovoga moglo postepeno doći do šabloniziranja rada u Zavodu, te bi Zavod mogao postati nespreman da prati promene u svetu i u zemlji. Rad na standardizaciji postaje sve kompleksniji i dobija sve širi značaj. Kao primer novijih oblika rada i mogućnosti može se navesti podatak da su zemlje u razvoju održale u okviru organizacije ISO više konferencija i zasedanja da bi iskoristile sredstva standardizacije za ubrzavanje svog tehnološkog i tehničkog razvoja. Učešće naše standardizacije u rađu ovih zasedanja svakako bi bilo u skladu sa politikom naše zemlje koja inače veoma aktivno radi na okupljanju zemalja u razvoju i stvaranju zajedničke politike, gde uživa izuzetan ugled. Prema tome, mogućnosti za povećavanje aktivnosti treba tražiti u adekvatnoj organizovanosti Zavoda, koja se ogleda prvenstveno u stvaranju službe, čije bi zaduženje bilo da proučava osnovna pitanja standardizacije, prati stanje u svetu i zemlji i pokreće i usmerava osnovne akcije Zavoda. Na taj bi načir Zavod bio u stanju da aktivnije učestvuje u radu pomenutih odbora ISO (STACO, PLACO, DEVCO itd.) koji proučavaju koncepcijska pitanja, da ažurno primenjuje rezultate njihovog proučavanja. Isto tako, to bi pomoglo Zavođu da se lakše organizacijski prilagođava promenama u privredi i drugim delatnostima u našoj zemlji.

Osnovna pitanja, koja se moraju sistematski proučavati jesu, između ostalog:: osnovni principi standardizacije kao naučno-stručne discipline; efekti standardizacije; primena standarda; metode obučavanja i osposobljavanja kadrova; organizacija, koordinacija i planiranje tehničkog rada na izradi standarda; metode atestiranja, kontrole, uvođenje i primena znakova kvaliteta; označavanje proizvo-