JUS standardizacija
250
II) Proizvodi koji nisu osnovni, ali su od naročite važnosti kao: odela, lično rublje, cipele, sapun, radioaparati i televizori, mašine za pranje, nameštaj, izvesni proizvodi namirnica kao što su voće i čaj. Oni se mogu okarakterisati faktorom potrebe 5.
III) Proizvodi od sekundarne važnosti: na primer proizvodi tekstila za potrebe domaćinstava, vino, pivo, druga pića, začin i kavijar. Oni se mogu okarakterisati faktorom potreba 1.
Podvučeno je da ISO-metoda nije čarobni štapić. Na primer grubi računi mogu pokazati da jedan dati proizvod treba da bude prioritetan. Međutim, neki predmeti standardizacije možda nisu još u ovom trenutku zreli za standardizaciju, pošto principijelna tendencija nije još dovoljno jasna. U
drugom slučaju, izrada međunarodnog. standarda bi bila poželjna, ali nema na raspolaganju cksperta koji bi se prihvatili radova. Neki put su u pitanju smetnje iz finansijskih razloga, a u drugim slučajevima bi zakonski propisi bili korisniji od standarda.
Ipak, metod pomaže da se, na konkretan način, formuliše nešto što bi se inače moralo činiti samo intuicijom. Metod omogućava kvantitativno izražavanje potreba ili prioriteta radova na standardizaciji.
Primerci kompletnog ekspozea od 28 strana mogu se dobiti od ISO-Centralnog sekretarijata.
ISO Bulletin N. 3. mart 1974.
ISO uputstva za skladištenje vulkanizovane gume
Velika pažnja se mora obratiti pri skladištenju vulkanizovane gume da bi se sprečilo njeno propadanje. Nov ISO Međunarodni standard sadrži uputstva za najpogodnije uslove skladištenja vulkanizovane gume u svim oblicima. Pored prednjeg takođe su data i neka uputstva o čišćenju. Većina vulkanizovanih guma menja fizikalna svojstva za vreme skladištenja i na kraju postaje neupotrebljiva — usled preterane tvrdoće, mekoće, naprslina, pukotina ili drugih površinskih oštećenja. Ove promene mogu nastati usled različitih faktora ili kombinacijom faktora. U ovome je značajno učešće kiseonika, ozona, svetlosti, toplotc i vlažnosti. ISO 2230 sadrži uputstva kako se na najbolji način može ublažiti dejstvo ovih faktora. Ima nekih veoma suptilnih opasnosti. Na primer, u prostoriji za skladištenje ne treba da se nalazi oprema — uređaji koji su u stanju da stvaraju ozon, kao što su fluorescentne lampe ili žiyine lampe, električni uređaji sa visokim napono m, električni uređaji, električni motori ili drugi uređaji kčod kojih može nastati električno varničenje ili tiho elektri no pražnjenje. Gasove od sagorevanja i organske pare treba takođe isključiti, je” oni mogu dovesti do povećanja sadržaja ozona putem fotohemijskih procesa.
ISO Press service 15. januar 1974. Ref. br. 230