JUS standardizacija
300
da bi zatim u dodiru sa materijalom suprotnog naelektrisanja bio izložen elektrošoku. Treba napomenuti da nas i naš automobil, koji se u vožnji usled trenja o vazduh naelektrisao, i koji se pri našem stupanju na tlo preko nas oslobađa statičkog elektriciteta, često upozorava na prisustvo statičkog elektriciteta u našoj sredini.
Imajući u vidu širok spektar opasnosti od statičkog elektriciteta, i činjenicu da je interesovanje za zaštitu od statičkog elektriciteta sve veće, Jugoslovenski zavod za standardizaciju — JZS je na bazi predloga preporuka Međunarodne organizacije za standardizaciju (ISO) izradio predloge domaćih standarda iz oblasti zaštite od statičkog elektriciteta. Prvi pripremljeni predlog standarda (JUS G.EO. 049), propisuje kako se meri električni Otpor epruveta od poluprovodnih i provodnih materijala. Ovaj standard je posebno značajan za DroIZVOđače pomenutih materijala, jer pruža mogućnost da propisanom ispitnom metodom prate kvalitet svojih proizvoda, kako u toku razvoja tako i u toku proizvodnje. Drugi predloženi standard (JUS G.EO.050) dopunjuje prvi, jer određuje kako se meri električni otpor gotovih proizvoda od poluprovodnih i provodnih materijala, a podjednako je značajan za proizvođače i korisnike pomenutih
proizvoda jer određuje način prijemnih ispitivanja tih proizvoda. Sledeći predlozi (JUS G.EO.051 i JUS G.EO.052) određuju vrednosti električnog otpora nekih važnijih proizvoda za pctrebe industrije i zdravstva i moraju imati osobine poluprovodnih i provodnih materijala. Podne obloge su Zbog svog značaja za zaštitu od statičkog elektriciteta obuhvaćene posebnim standardom (JUS G.EO.053), a isto je učinjeno i sa klinastim remenjem kao značajnim izvorom statičkog elektiiciteta (JUS G.EO.054). Izradom ovih predloga domaćih standarda iz oblasti zaštite od statičkog elektriciteta samo je načet ovaj problem, a u daljem radu na standardizaciji zaštite od staličkog elektriciteta posebna pažnja biće posvećena prisustvu čoveka u zapaljivim i eksplozivnim sredinama, Jer i pored svih preduzetih zaštitnih mera čovek svojim prisustvom, odećom i obućom, može biti uzročnik požara i eksplczija.
S obzirom da su predlozi u skladu sa dokumentima ISO, ı da ta dokumenta predstavljaju kompromisna rešenja zemalja članica ove organizacije, moguća su odstupanja ovih dokumenata u odnosu na neke nacionalne standarde, pa možda i u odnosu na domaća iskustva, te se pri usvajanju ovih standarda očekuje saradnja svih zainteresovanih organizacija udruženog rada i stručnjaka.