JUS standardizacija

324

informacije ISO

U ovoj rubrici objavljuju se stručne i druge informacije iz informativnog biltena Međunarodne organizacije za standardizaciju (ISO).

novi program reorganizovanog komiteta

ISO/STACO

U Ženevi je od 8. đo 10. aprila 1974. godine ođržano zaseđanje Komiteta za proučavanje principa stanđardizacije ISO/STACO.

Glavni zadatak bio je đonošenje budućeg programa rađa Komiteta u sklađu sa novom preporukom Saveta ISO za komitete.

Zasedanje koje je privuklo pažnju delegata iz 15 zemalja odižano je pod predsedništvom Mr. J.W. van Zwieten-a. Na zasedanju je odlučeno da se obrazuju šest radnih grupa, i to:

WG1 — Bfekti standardizacije

Radna grupa treba đa pripremi uputstvo za sekretarijate tehničkih komiteta kako da koriste u svom planiranju rađ STACO-komiteta »Procena prioriteta stanđarđizacije proizvoda u Međunarodnoj standardizaciji (vidi ISO-bilten, mart 74, strana 3).

WG2 — Principi stanđardizacije

Radna grupa treba da izrađi uputstvo za tehničke komitete u cilju poboljšanja Međunarodnih standarda. WG3 — Definicije Radna grupa će proučavati probleme koji se odnose na definisanje osnovnih termina, kao što su »Stanđarđ«, »Stanđardizacija« itd.

WG4 — Primena Radna grupa razmotriće mogućnosti prikupljanja

pođataka koji se ođnose na primenu Međunarođnih ISO-stanđarda.

WG5 — Obrazovanje

Radna grupa nastaviće započeti rađ u zajednic sa INFCO-m, posebno rad vezan za nastavak programa za kuiseve o stanđardizaciji, kao što su literatura i pomoćna sredstva za nastavu.

WG6 — Označavanje Radna grupa radiće na unapređenju Međunarodnog sistema za označavanje stanđarđizovanih predmeta. Sistem treba da je takav da omogući lako prepoznavanje proizvoda koji su u skladu sa odgovarajućim Međunarodnim stanđardima. Sa Komitetom STACO, sarađivaće IEC, posebno sa rađnim grupama WG4 i WG6 ..

(SO Bilten No 5, May 1974)

studija ISO o znakovima usaglašenosti

sa standardima

Na priloženim slikama prikazani su neki ođ znakova usaglašenosti sa nacionalnim standardima, koji se koriste u nekim zemljama. Ovi znakovi su uzeti iz »Studije ISO o znakovima usaglašenosti sa stanđaraima«, publikacije od 134 strane, koju je objavio Centralni sekretarijat ISO u Ženevi. Ova studija, koja je načinjena u saradnji sa Tehničkim komitetom 73 ISO (Pitanja široke potrošnje), sadrži informacije o raznim sistemima koji deluju u 39 zemalja i sumarnu informaciju o pitanjima informativnog obeležavanja (etiketiranja) koji se primenjuju u nekim zemljama. Ovakvi znakovi postaju sve poznatiji potrošačima koji u njima vide indikaciju bezbednosti, pouzdanosti i karakteristika kvaliteta za niz proizvoda. Komitet ISO za certifikate (CERTICO) trenutno se bavi, pored ostalih poslova, proučavanjem sredstava koja treba đa obezbede veće uzajamno prihvatanje validnosti nacionalnih i regionalnih sistema certifikacije i označavanja, da bi se na taj način doprinelo uklanjanju potencijalnih smetnji u međunarodnoj

razmeni.