JUS standardizacija

svorhi VijcI

tolerancije navoja za spoj vijak—Trupa

sa navojem

Predrag Ilić, dipl. ing.

Uvod

Ne tako davno, Stručna komisija za navoj i Vijčane proizvode Jugoslovenskog zavoda za standardizaciju prihvatila je 4k6h kao prioritetno tolerancijsko polje navoja na usadncj strani SVOTnih vijaka i 5H kao tolerancijsko polje za rupu sa navojem u koju se svorni vijak uvrće, a koje je predložila Industrija motora u Rakovici. Postavlja se pitanje gde je mesto ovih tolerancija s obzirom na postojeće tolerancije u svetu ı da li na tom polju treba još nešto da se uradi?

Kad je u pitanju ova materija, smatramo da se nijdalje dospelo u industrijski najrazvijenijim zemljama, kao što su Velika Britanija ı SAD. U tim zemljama su svorni vijci podeljeni u dve kategorije: za opšte svrhe i za specijalne svrhe. Saglasno ovoj podeli postoje i dvc vrste tolerancija navoja na usadnoj strani svornih vijaka i to sa mogućim preklopom na srednjem prečniku (dakle, moguć je i navojni spoj sa zazorom) i sa čistim preklopom na srednjem prečniku (dakle, mogućnost ostvarenja navojnog spoja sa zazorom je isključena). U drugim industrijski visoko razvijenim zemljama, kao što su Savezna Republika Nemačka i Švedska, slučaj je nešto drukčiji. Tako DIN ima jedno prioritetno polje (Sk6) veoma slično polju UNC po BS standardu 2693 : Part 1 : 1956 za svorne vijke za opšte svrhe, ı dva proizvoljna polja (Sn4 i Sn4 dicht) koje poručilac može posebno da zahteva i koja daju nešto čvršće spojcve nego polje Sk6, ali omogućuju navojne spojevc samo sa mogućim preklopom.

DIN, međutim, nema podelc svornih vijaka na vijke za opšte i vijke za specijalne svrhe, Što je slučaj i sa SMS (švedski standardi) koji, opet, propisuju jedno simetrično tolerancijsko polje za usadnu stranu svornih vijaka koje pruža mogućnost za ostvarivanje relativno vrlo labavog navojnog spoja, ako se uzme u obzir i tolerancijsko polje navoja rupe sa navojem u koju će se svorni vijak uvrnuti.

U SSSR-u, pak, GOST ima tolerancijska polja navoja na usadnoj strani svornih vijaka koja daju čist, veći ili manji preklop, zavisno od materijala dela u kome je rupa sa navojem. GOST, takođe, ne predviđa podelu na svorne vijke za Opšte i za specijalne svrhe.

U ČSSR isto tako nema podele na svorne vijke za opšte i za specijalne svrhe, a postoji pet (!) tolerancijskih polja navoja na usadnoj strani SVOTnih vijaka i to jedno simetrično, kao u švedskom standardu, i četiri koja obezbeđuju nešto čvršće navojne spojeve, ali opet samo sa mogućim preklopom. Imajući u vidu ekstreme (na jednoj strani tolerancijska polja koja obezbeđuju čist preklop, a na drugoj simetrična tolerancijska polja koja pružaju mogućnost i preklopa, ali i vrlo velikih zazora u rezultirajućem navojnom spoju) može se Teći da tolerancijsko polje 4k6h, koje u potpunosti odgovara pomenutom britanskom standardu za svorne vijke za opšte svrhe, a vrlo je slično i polju Sk6 po DIN-u, predstavlja optimalni kompromis, kada su u pitanju svorni vijci za Opšte svrhe. Ostaje, međutim, da se razmctri postoji li u našoj zemlji potreba za tclerancijskim poljima navoja na usadnoj strani svornih vijaka koja bi obezbeđivala čist preklop.

Tolerancijska polja na usadnoj strani svornih vijaka i u odgovarajućim rupama sa navojem prema CSN, GOST, SMS, DiM, BS i JUS standardima (slika 1)

Za ovo razmatranje uzećemo brojne vrednosti za navoj sa krupnim korakom M1IOX 1,5, ali se suština razmatranja može isto tako primeniti ı na druge kombinacije prečnika i koraka navoja, uključujući i navoj sa sitnim korakom.

Osnovno načelo pri propisivanju svih tolerancija, pa i tolerancija navoja, treba da bude: »Onoliko široko koliko je moguće i onoliko usko koliko je neophodno«. Ovo načelno omogućuje jednostav-