JUS standardizacija

prikaz radova ISO

drugih međunarodnih organizacija na zaštiti životne sredine, sa posebnim osvrtom na standardizaciju u oblasti ispitivanja voda — | deo

Slavoljub Đorđević, dipl. ing

UVOD

Savremeni svet ulaže ogromne napore da se izvuče iz paradoksalne situacije u koju je poslednjih godina sam zapao, zahvaljujući enormnoj proizvodnji i potrošnji najraznovrsnijih dobara za koje mora obezbeđivati sve veće količine čistih voda, sprečavati njihovo neprestano zagađivanje, ili osiguravati njihovo jeftino prečišćavanje.

Da bi se shvatila suština napora vezanih za rešavanje složene problematike zaštite životne sredine, mora se poći od uočavanja 1 realne ocene postignute integracije teoretskih ı praktičnih dostignuća u toj oblasti, od rezultata njihove međunarodne razmene 1 njihove praktične primene.

Industrijski i ekonomski najrazvijenije zemlje su poslednjih godina, posle usvajanja koncepcije o internacionalnom karakteru zaštite Životne Sredine, postigle u ovoj oblasti vrlo dobre rezultate, a posebno na prikupljanju, proveravanju, sređivanju 1 razmeni mnogobrojnih teoretskih i praktičnih saznanja ı rešenja.

Među najznačajnije međunarodne organizacije koje sa uspehom koordiniraju rad nacionalnih institucija na standardizaciji u oblasti zaštite Životne sredine treba ubrojiti Međunarodnu organizaciju za standardizaciju ISO (International Organization for Standardization) koja je 1972. godine u aprilu, osnovala u Ženevi još dva svoja tehnička komiteta sa zadatkom da se bave isključivo problemima kvaliteta voda i vazduha sa gledišta standardizacije. Američkom nacionalnom institutu za standardizaciju (ANSI) (American National Standards Institute) poveren Je sekretarijat novog ISO tehničkog komiteta za kvalitet voda (ISO/TC 147), s obzirom na činjenicu da je Amerika u toj oblasti postigla najbolje rezultate u teoriji i praksi:

U okviru novoosnovanog komiteta ISO/TC 147 Kvalitet voda — pojedine oblasti ove složene problematike tretiraće se posebno preko ISO — potkomiteta (ISO — subcommittes — SC), od kojih u sadašnjem trenutku aktivno već rade tri, a ostali se formiraju.

U potkomitetima će se obrađivati sledeći problemi:

— Potkomitet 1 (ISO/TC 147/SC 1) baviće se problemima terminologije i definicija u oblasti voda. Potkomitetom 1 će rukovoditi nacionalna organizacija za standardizaciju Južne Afrike.

— Potkomitet 2(SC2) obrađivaće pitanja i probleme vezane za standardizaciju metoda ispitivanja ı to prvenstveno fizikalnih, hemijskih i biohemijskih. Potkomitetom 2 rukovodiće SAD.

— Potkomitet 4 (SC 4) radiće na donošenju ı izradi međunarodnih standardnih metoda za određivanje mikrobioloških osobina voda. Ovim potkomitetom će rukovoditi Francuska. — Potkomitet 3(SC 3) tretiraće probleme u vezi sa standardizacijom metoda za određivanje radioloških osobina voda. Rukovodeće telo ovog potkomiteta nije još izabrano. — Potkomitet 5 (SC 5) obrađivaće probleme iz oblasti standardizacije metoda za određivanje bioloških osobina voda. Rukovodeće telo nije Još izabrano.

— Potkomitet 6 (SC 6) radiće na standardizaciji metoda za uzimanje uzoraka voda uopšte. Rukovodeće telo još nije izabrano.

S obzirom na aktuelnost problematike zaštite Životne sredine, za učešće u radu na standardizaciji