JUS standardizacija
409
4. Delegati su se složili da se anketom ispita
mišljenje svih članova o elementima markiranja koji treba da uđu u internacionalne norme obeležavanja goveđih koža. U svojim odgovorima članovi treba da se izjasne za predložene elemente, kako, na kom mestu kože ı kada treba izvršiti obeležavanje. Sednica Potkomiteta ISO/TC 120/SC — Žž
Za predsednika je izabran profesor Dr. A. RAFFI (Iran). Zasedanju su prisustvovali delegati sledećih zemalja: Francuska — 7 članova: Mađarska — 2 člana; Iran — 3 člana; Rumunija — 2 člana; Engleska — 1 član, Jugoslavija — 1 član.
Na sednici su razmatrani sledeći predlozi i nacrti standarda:
1. Određivanje ukupnog sulfatiranog pepela i sulfatiranog pepela nerastvornog u vodi.
2. Određivanje materija rastvornih u vodi, mineralnih materija rastvorljivih u vodi i organskih materija rastvorijivih u vodi.
3. Određivanje materija (masnoća 1 ostalih rastvorljivih materija) rastvorljivih u dihlormetanu.
4. Šema specifikacije za vrste koža.
5. Siva skala za ocenjivanje promene obojenja koža.
Svi predlozi su detaljno razmatrani uz iscrpnu diskusiju. Na kraju su donete rezolucije.
Prisutni delegati su usvojili gore predložene nacrte standarde uz reviziju 1 korekciju. Sekietarijat će na osnovu ovih korekcija izraditi novi dokument i proslediti ga svim članovima Potkomiteta.
Plenarna sednica — zajednička sednica oba Potkomiteta SC 1 i SC 2.
Na ovoj sednici podneti su izveštaji o dosadašnjem radu ı o planovima budućeg rada.
1. Uspostavljene su veze sa drugim ISO telima, zatim sa Međunarodnim savetom kožara, Međunarodnom unijom društava kožarskih hemičara ı Međunarodnim udruženjem za poboljšanje kval.teta koža.
2. Radom su obuhvaćene: metode klasiranja, konzervisanja, vrste ambalaže, uslovi transporta, metode uzimanja uzoraka i ispitivanja koža (ovde se podrazumevaju i piklovane kože), specifikacija koža.
3. Definitivno su prihvaćeni sledeći ISO standardi:
ISO 2820 — »Sirove goveđe i konjske kože — Način oblikovanja«
ISO 2821 — »Sirove goveđe i konjske kože Konzervisanje soljenjem u gomili«
4. Odobren je predlog ISO standarda ISO/DIS 2822 »Greške svežih ili sveže soljenih sirovih goveđih koža, Rečnik«.
5. Potkom:tet je prihvatio nacrte predloga Koji treba da prođu kroz potrebnu proceduru za konačno odobravanje:
— »Označavanje i oblikovanje ovčijih koža pod vunom« — »Greške sirovih ovčijih koža«.
6. Delimično je prihvaćen nacrt predloga »Klasiranje sirovih goveđih koža«, koji treba da se dopuni naknadnim anketiranjem svih članova Potkomiteta.
7. Dalje studije treba da obuhvate:
— »Obeležavanje goveđih koža«
— Specifikacija piklovanih kapreta«
— »Terminologija grešaka bastard koža«
— »Klasifikacija sirovih bivolskih koža«
(Dve poslednje studije radiće se na predlog Indijske delegacije).
— »Oblikovanje i greške sirovih kozjih i jarećih koža« (predlog Francuske delegacije).
— Specifikacija ovčijih piklovanih koža« (inicijalni predlog će se tražiti od članova Novog Zelanda, Australije, Turske ı Irana).
— »Nove metode ispitivanja gotove kože saobražene internacionalnim metodama«.
— Nastavak radova na rečniku termina koji se koriste u kožarstvu, na 5 Jezika.
8. Na ovoj sednici Je raspravljano o datumu i mestu održavanja sledećeg sastanka, pa su se delegacije slož.le da se idući sastanak održi 1976 godine. Mesto održavanja će se odrediti naknadno.
Iz izveštaja se vidi da Je na sastanku obrađen obiman materijal. Diskutovano Je o velikom broju predloga standarda. Ovim predlozima obuhvaćena Je kako sirova tako ı gotova koža. Međutim, da bi se tok diskusije mogao pratiti sa uspehom, potrebno Je da se raspolaže svim potrebnim materiJalima u kojima su već obuhvaćene primedbe na predloge standarda. Ovaj materijal će se dostaviti svim zainteresovanim aktivnim članovima najkasnije mesec dana pre sastanka. Zavod za standardizaciju dostavio je Institutu za kožu i obuću samo materijal koji se odnosi na gotovu kožu, pa se sednicama Potkomiteta za sirovu kožu moralo prisustvovati bez potrebnog kompletnog materijala. Objašnjenje za ovo nalazi se u činjenici što je naša zemlja prijavljena u ISO/TC 120 i njegove potkomitete kao član posmatrač, te dobija samo dokumenta koja su usvcjena od strane aktivnih članica potkomiteta (nacrte, predloge i međunarodne standarde). Aktivni članovi aktivno