JUS standardizacija

Ove promene nisu posledica neke veštački postavljene sheme, nego se Javljaju u saradnji živih snaga industrije 1 svih zainteresiranih sredina. One su odraz tesne saradnje tehničkih ı naučnih eksperata celog sveta koji rukovode standardizacijom, što garantuje da će uvek ostati usmerene prema osnovnom cilju da osiguraju maksimalnu efikasnost tehničkih radova ı na taj način stave u službu ekonomskog i socijalnog sveta instrument koji je usklađen sa trenutnim potrebama, ı to u vidu važećih međunarodnih sporazuma, izrađenih na osnovu tehničke usaglašenosti.

O opsegu ovih tehničkih radova svedoči izveštaj o aktivnosti koji svake godine izdaje Centralni biro Međunarodne elektrotehničke komisije. Opseg radova se stalno brižljivo kontroliše, pošto se novi predmeti rada uzimaju u program samo u slučaju kada postoji potreba u celom svetu ı ako raspoloživa sredstva Komisije ovo opravdavaju, dok se na osnovu jednakih kriterija odlažu oni predlozi koji se ne smatraju prioritetnim.

Da bi se dobio bolji uvid u trenutno stanje standardizacije na području elektrotehnike, dozvolite mi da navedem nekoliko brojki:

— U 1973. godini 180 tehničkih odbora i pododbora Međunarodne elektrotehničke komisije održalo je oko 600 plenarnih sednica, ne uzimajući u obzir sastanke koje Je održalo oko 500 stalnih radnih grupa, sastanke brojnih ad hoc radnih grupa i radnih grupa i redakcijskih odbora. Iz ovog je proizašao velik broj predloga za standarde, od kojih je 206 prošle godine došlo do glasanja po pravilu 6 meseci.

— U 1973. godini izdato je 150 Publikacıja sa ukupno 4800 stranica dvojezičnih, francusko-engleskih, međunarodnih standarda.

— Katalog publikacija Međunarodne elektrotehničke komisije 31. decembra 1973. godine sadrži oko 900 publikacıja sa ukupno 30.000 stranica formata A4 dvojezičnih međunarodnih standarda, što znači, uzimajući u obzir dvyojezične tabele i crteže, više od 15.000 stranica tehničkog teksta na svakom od radnih jezika Komisije.

SPECIFIČNOSTI BLEKTROTEHNIČKOG PODRUCJA

15.000 stranica standarda izdatih u jednoj godini predstavljaju obim koji je jednak obimu nacionalnih standarda jedne industrijske zemlje. Ovo znači da je međunarodna standardizacija ovde već dosstigla dosta visoku »gustinu«.

Ovakav obim standarda, za koji ne postoji ekvivalent ni na jednom drugom području, povezan sa visokim tehničkim nivoom samih standarda i sa karakterom vrlo brzog tehničkog napretka zaista su odlike Međunarodne elektrotehničke komisije.

Neosporno je da međunarodna standardizacija na području elektrotehnike znatno prednjači ispred ostalih područja, zbog čega se može postaviti pitanje odakle ova snaga i vitalnost, koja se teško može tumačiti istorijskim razmatranjima.

Ova je snaga svakako u velikoj meri posledica same prirode ove grane tehnike ı velike kohezije elektrotehničkog područja, čiji se proizvcdi zbog funkcionalne potrebe uvek na jedan ili drugi način međusobno povezuju.

Nastojanje da se ostane u uskom kontaktu sa naukom ı tehnikom bilo je na jasan način prikazano u govoru o zadacima tehnike u budućnosti koji Je održao novi predsednik V. Popkov pre mesec dana na Generalnom zasedanju Međunarodne elektrotehničke komisije u Bukureštu, prilikom proslave sedamdesetogodišnjice donošenja odluke o formiranju Međunarodne elektrotehničke komisije.

Budući na taj način u središtu tehničkog progresa, Međunarodna elektrotehnička komisija sposobna Je da preduzima potrebne akcije u najprikladnijem trenutku, t|. ni prerano, kako se ne bi trošile snage na Još nesigurnim putevima, ni prekesno, kako ne bi došlo do tehničkih prepreka koje bi se kasnije teško otklonile.

To su po mom mišljenju neki od razloga zbog kojih Međunarodna elektrotehnička komisija u trenutku kada se od nje sve više traži, ima u rukama relativno dobro pripremljene instrumente u vidu odlično obrađenih međunarodnih sporazuma ı dobro uhodanih radnih mehanizama.

Da li ovo znači da ona može da uspori svoj rad, ı zadovolji se skupljajući opšta priznanja?

Nikako, nego baš suprotno! Baš zbog toga što već postoje solidne osnove, moguće Je ı dalje graditi bez zastoja ı zadovoljiti rastuće potrebe za svetskim standardima. Međunarodna eclektrotehnička komisija će se, dakle, Još brže ı aktivnije uključivati u rešavanje problematike, što nije uvek slučaj sa drugim područjima standardizacije.

MEĐUNARODNA STANDARDIZACIJA I RADOVI NA NACIONALNOM NIVOU

lako međunarodne preporuke imaju oblik »standarda« ı označene su kao standardi, one, u stvari, dobijaju vrednost tek onda, kada se zaista primenjuju kao nacionalni standardi. A samo po sebi se vidi da će se ovaj poslednji korak učiniti samo ako međunarodni standard pruža određenoj zemlji sve što se od nacionalnog standarda očekuje.

Pravo svake zemlje je da ima o ovome svoje mišljenje koje će se možda od područja do područja