JUS standardizacija

razlikovati, ili čak ı od proizvoda do proizvoda. Videli smo da na elektrotehničkom području postoji »gustinać međunarodnih standarda koja je skoro Jednaka onoj za koju se smatra da je potrebna na nacionalnom nivou. Zbog toga se može logično očekivati da će biti za nacionalne komitete Međunarodne elektrotehničke komisije sve češće moguće da rade neposredno na izradi međunarodnog standarda koji će se prihvatiti kao nacionalni standard, eventualno sa odstupanjima koja će biti opravdana zbos lokalnih uslova.

Prema tome, sve češći će biti slučaj da se u okviru Međunarodne elektrotehničke komisije neće usklađivati postojeći nacionalni standardi pojedinih zemalja, nego će se stvarati neposredno svetski standardi na područjima na kojima nacionalna standardizacija Još nije iskristalisala svoje stavove.

Ovo će svakako uticati na rad na standardizaciji na svim nivoima. Nije ista stvar polaziti od postoJećih nacionalnih standarda i pogađati se o tome kako bi se došlo do kompromisa između tehničkih rešenja koja zapravo sva jednako vrede, ili izrađivati nov svetski standard pre nego što postoje o datom predmetu nacionalni standardi. Nekadašnji predsednik Međunarodne elektrotehničke komisije P. Ajre (P. Ailleret) u članku koji je nedavno objavljen, naglašava da se u takvim slučajevima ne mogu tražiti od standardizera ni jednaki kvaliteti ni iste metode rada.

Ove kategorije svetskih standarda — harmonizovani (usklađeni) ı primarni standardi — postojaće još neko vreme ı ubuduće, iako ne bih želeo da za dužinu tog vremena budem prorok. Kao primer prve kategorije, želim navesti rad tehničkog odbora br. 64: Električne instalacije u zgradama. Ovaj odbor Je pristupio radu u glavnom u korist zemalja koje ne raspolažu nacionalnim standardima iz ovog područja. Industrijalizovane zemlje raspolažu već dosta dugo propisima za instalacije koji Osiguravaju u svakoj zemlji prilično visok nivo bezbednosti, alı ovi do sada nisu bili međusobno usklađeni. U slučaju tehničkog odbora br. 64, može se reći da Je raščistio pitanje clektričkih karakteristika budućeg univerzalnog sistema utikača i utičnica, dok se pododbor br. 23C mogao angažovati u ovom tipičnom slučaju na tehničkim preprekama kcje se Javljaju kada se međunarodna standardizacija prekasno uključuje. Predlog svetskih utikača i utičnica je izradila radna grupa pododbora br. 23C, a prototipovi su bili već proizvedeni u nekoliko zemalja. Zbog toga se može naslućivati rešenje ovog značajnog problema »a posteriori«.

Kao drugu krajnost pomenuću ukratko posledice koje se mogu očekivati od uvođenja sistema za obezbeđivanje kvaliteta elektronskih sastavnih delova. Savet Međunarodne elektrotehničke komisije je prošlog meseca na zasedanju u Bukureštu potvrdio svoju nameru da se na ovom području nastavi rad. Osnovna pravila budućeg sistema sada

su podvrgnuta odobrenju nacionalnih komiteta, a privremeni upravni odbor pripremio je poslovnik i obradio finansijska pitanja.

Iz ovoga proizlazi značajan zadatak za tehničke odbore Međunarodne elektrotehničke komisije koji moraju na osnovu ovoga pristupiti izradi tehničkih uslova za elektronske sastavne delove na koje se sistem za obezbeđivanje kvaliteta odnosi. Ovo iziskuje Još veće opterećenje eksperata koji su već ı do sada bili dosta opterećeni. Ali, novi napori će koristiti zemljama članicama, pošto će moći uštedeti aktivnost standardizac:je na nacionalnom niyou, oslobađajući time dobar deo svog dragocenog vremena, koje će njihovi eksperti! posvetiti međunarodnom radu gde će se njihovo učešće aktivirati.

Celokupno investiranje u standardizaciju biće, dakle, na nacionalnom ı svetskom nivou Ooptimalno iskorišćeno, te se ovde pridružujemo naporima ekologa ı ekonomista spomenutim na početku. Pridodajmo ı to da standardizeri, stvarajući nacionalni standard na bazi međunarcdnog standarda, moraju Jasno identificirati i razjasniti odstupanja koja nisu mogli izbeći između međunarodnog i nacionalnog standarda.

Neke zemlje su već odlučile da ova odstupanja navode u predgovoru svojih nacionalnih standarda ili ih čak označavaju u samom tekstu.

Ovakav način bitno olakšava svetsku razmenu i pruža vanredno korisna obaveštenja u vezi sa primenom međunarodnih standarda. Moramo se nadati da će se ovaj sistem brzo proširiti.

Moj izveštaj se ograničava na međunarodne sporazume na području elektrotehnike. Jasno je da se ovde radi samo o jednom vidu standardizacije koji Je samo Jedan od aspekata industrijskog procesa koji se teško može izdvojiti od ostalih.

Moj zadatak nije da ovde govorim npr. o standardizaciji u preduzeću, dakle o aktivnosti koja na nekom drugom nivou traži Još veće zalaganje od nacionalne ili međunarodne standardizacije. Ali čini mi se da ako industrijski (interni) standardi uzimaju u obzir već od samog prednacrta postoJanje međunarodnih standarda, neće biti opasnosti da se racionalizacije, koje možda izgledaju povoljne za kratko vreme, pretvore dugoročno u izvore prepreka razmene i izvore gubitaka energije kako na nacionalnom tako ı na međunarodnom nivou.

Želeo sam da se bolje upoznate sa tehničko-ekonomskim sredstvima koje predstavljaju standardi Međunarodne elektrotehničke komisije ı koji vam stoji na raspolaganju isto tako kao ı svim zemljama članicama Komisije. Prateći broj jugoslovenskih eksperata na tehničkim sastancima Međunarodne elektrotehničke komisije — od kojih se