JUS standardizacija
255
informacije ISO
U ovoj rubrici objavljuju se stručne i druge informacije iz informativnog biltena Međunarodne organizacije za standardizaciiu ISO).
međunarodhi standardi
koji se odnose na poboljšanje ljudskog života
Tridesetak delegate iz Belgije, Kanade, Francuske, Savezne Republike Nemačke, Holandije, Južne Afrike, Švedske, Velike Britanije i Sjedinjenih Američkih Država, prisustvovalo je osnivačkom sastanku tehničkog komiteta ISO/TC 159 — Ergonomija, održanom u Ministarstvu za rad i socijalne poslove Savezne Republike Nemačke, u Bonu, 3. i 4. aprila 1975. gođine. Prisutni na ovom sastanku bili su i predstavnici Međunarodne organizacije rada (LO) i Međunarodnog udruženja za ergonomiju (IEA).
U pozdravnom govoru upućenom skupu, gospodin Hajnc Ajher (Heinz Eicher), državni sekretar Ministarstva za ıad i socijalne poslove napomenuo je da bi međunarodni sporazum o principima ergonomije mogao dati doprinos ne samo većoj bezbednosti na radu i u kući, nego bi mogao pružiti i veliku pomoć široj humanizaciji radne sredine i opštem poboljšanju »kvaliteta življenja. Gospodin Ajher je izrazio nadu da će rad u Međunarodnoj organizaciji za standardizaciju ISO pomoći u stvaranju solidne osnove za zdrav ekonomski razvoj.
Ergonomija bi se mogla jednostavno definisati kao studija odnosa između čoveka i mašine. Konkretnije rečeno, ona može pomoći da se umanje napori pri fizičkom i duhovnom rađu i da se poveća osećanje zadovoljstva pri radu. Domaćicama, na primer, ergonomija može pomoći da bolje organizuju rad u kuhinji.
Na ovom sastanku je dogovoreno da se u rad komiteta ISO/TC 159 uključe:
deset praktičnih saveta
Profesor J. Kristemenjer iz Holandije, predsednik Komiteta za brodo»radnju (ISO/TC 8) ponudio je delegatlima koji učestvuju na zasedanjima tehničkih komiteta sledeći savet u obliku deset praktičnih saveta: 1. Standardizacija znači odricanje Ne dolazite na sastanke sa ubeđenjem da će sve vaše ideje biti prihvaćene. 2. Ovo je naša standardna praksa — nije argumenat. Praksa u drugim zemljama može biti isto tako dobra. 3. Svaki predlog treba oceniti prema njegovim sopstvenim vrednostima. Iskustvo i nepristrasno mišljenje moraju se potpuno uzeti u obzir,
— osnovni standardi koji se odnose na bitne karakteristike
ljudi;
— standardi koji se odnose na ljudski faktor u radu ili
korišćenje opreme, procesa, proizvoda ili sistema ;
— standardi koji se odnose na uticaje fizičkih faktora
okoline pa ljude;
— standardi za postupke pri ispitivanju u oblasti ergono-
mije, kao i način za korišćenje rezultata iz ovih postupaka.
Odlučeno je da se obrazuje pet potkomiteta i to:
SC 1 — Osnovni principi ergonomije (sekretarijat SR Nemačka)
SC 2 — Potrebe za standardima u oblasti ergonomije (sekretarijat Holandija)
SC 3 — Antropometrija i biomehanika (sekretarijat V. Britanija)
SC 4 — Signali (simboli) i komande (sekretarijat SAD)
SC 5 — Ergonomija fizičke sredine (sekretarijat Kanada)
Sastanak je takođe ukazao na činjenicu da znatan deo stanovništva ima u tom pogledu posebnih zahteva: deca, starci, fizički i mentalno defektne osobe. Usled toga treba posebnu pažnju posvetiti razvoju ISO-standarda na ovom polju. Za predsednika ovog komiteta izabran je za trogodišnji period profesor Burkhart sa Univerziteta »Johan Volfgang Gete«, iz Frankfurta na Majni.
ISO Press service
April 1975
4. Ako se odmah ne može postići idealno rešenje treba prihvatiti najbolii kompromis.
To je bolje nego nikakva odluka.
5. Ako se ne može doneti odluka za vašu zemlju, ne osuđujte mišljenje drugih. To može biti u suprotnosti sa vašim nacionalnim propisima, ali na međunarodnom nivou može biti od velike pomoći, a možda će u budućnosti biti prihvaćeno i u vašoj zemlji.
6. Ne zahtevajte diskusiju po pitanjima od malog značaja. Nemamo vremena za gubljenje.