JUS standardizacija

nove knjige

STANDARDIZACIJA KONTENERA (Containerisation)

U celom svetu je brzo raširen prenos tereta pomoću kontenera i vrlo teško bi se razvio bez solidne baze koju je obezbedio ISO standard. Ocena porasta transporta se jasno vidi u poslednjem izdanju Jane's Freight Containers 1974—1975, koju je izdao Patrick Finlay.

Ova publikacija sa 717 strana daje najpregledniji prikaz o mreži unutarnjeg transporta i luka; prevozu brodovima; iznajmljenoj opremi kao i povlastice brodskih organizacija; proizvođačima kontenera, uključujući i opremu za njihovo rukovanje kao i servisnu industriju.

Pomenuta je potreba za standardizacijom sistema za automatsku identifikaciju kontenera, u stvari predlog: međunarodnog standarda ISO koji je sada na razmatranju u Tehničkom komitetu ISO/TC 104. Prikazan je interesantan

STANDARDI ZA NAMEŠTAJ (Furniture standards)

Skoro 2000 nacionalnih i međunarodnih standarda se odnose na nameštaj, njegove (sastavne) delove i materijale od kojih je napravljen. Oni su popisani i klasifikovani u Priručniku standarda za nameštaj (Furniture Standards Handbook), koga je sastavio H. R. Hindley a publikovalo Industrijsko udruženje za nameštaj (Furniture Industry Research Association — FIRA). Sa ovim radom bio je tesno povezan i Britanski zavod za standardizaciju (BSI) koji je naslove svih popisanih standarda dopunio i preveo na engleski jezik. Poseban značaj će ovaj priručnik imati za proizvođače i

VEZE ISO (Connections of ISO)

Više od tri stotine međunarodnih organizacija koje sarađuju sa organizacijom ISO ušle su u novu publikaciju koja ima 109 strana. Ova publikacija je nazvana »Veze ISO«. U pregled ovih organizacija ulaze one koje predstavljaju glavne specijalizovane institucije Organizacije ujedinjenih nacija (OUN), kao što su Svetska organizacija za zdravstvo (OMS) i Međunarodna unija za telekomunikacije (UIT), pa i ore čije su skraćenice manje poznale kao ATUFFAS, CET, IFToMM, ATIBT i LIDIA*.

Ovaj dvojezički dokument (englesko-francuski) podeljen je u tri dela, što odgovara većini korisnika.

Prvi deo sadrži abecedni spisak svih međunarodnih organizacija povezanih sa tehničkim komitetima ili potkomitetima ISO. Drugi deo sadrži numerički pregled svih tehničkih

napredak učinjen u SSSR-u, nastao razvojem CMEA, naročito projektovana upotreba nuklearne energije za brodove za prevoz kontenera što je usledilo zbog velikog povećanja cena nafte. Nema sumnje, ovo je jedno potpuno novo izdanje. Za čitaoce koji se interesuju za standardizaciju bilo bi dobro da kontaktiraju sa nacionalnim standardizacijama (za našu zemlju Jugoslovenski zavod za standardizaciju, Beograd, Cara Uroša 54) ili sa Centralim Sekretarijatom ISO-a (Central Secretariat, rue de Varembe, Case postale 56. 1121 Geneve).

Knjigu (čija je cena L 15.95) je izdao Macdonald and Jane, London — ISBN O 354 00512 X.

(ISO BULLETIN April 1975)

izvoznike nameštaja; potrošače i kupce kancelarijskog nameštaja, kao i za važnije biblioteke.

Pretplatnici će bili obavešteni o najnovijim kao i O povučenim standardima preko godišnjih publikacija ili njihovih dodataka koji će biti sređeni po indeksu.

Ovaj priručnik se može nabaviti (po ceni od L 15) od: FIRA, Maxwell Road, Stevenage, Heris SG1 2EW, England.

(ISO BULLETIN June 1975)

komiteta i potkomiteta ISO povezanih sa priznatim međunarodnim organizacijama. Treći deo sadrži dve ravnopravne abecedne tabele skraćenica za engleske i francuske nazive. Primerci dokumenata »Veze ISO« mogu se dobiti po ceni od 15 Fr.s. u svakom komitetu članova ISO, ili za međunarodne organizacije, direktno u Centralnom sekretarijatu ISO, Case postale 56, 1211 Genčve, 20.

(ISO News service, septembar 1975)

* Međunarodno udruženje korisnika veštačkih vlakana od fibera i sintetike; Evropski centar za prevođenja: Međunarodna fedcracija za teoriju mašina i mehanizama; Međunarodno tehničko udruženje tropskog drveća; Međunarodni savez industrije hrane.