JUS standardizacija
84
započete akcije. U konkretnom slučaju, akcija na zaštiti ili prečišćavanju voda, u delu koji se odnosi na regulisanje ove materije standardima, svodi se na rešavanje problema iz oblasti terminologije, metoda za kvantitativno, odnosno kvalitativno ispitivanje sastava voda, standarda za merne instrumente, opremu, uređaje itd.
rad Međunarodne organizacije za standardizaciju i
S obzirom na internacionalni karakter zaštite životne sredine u okviru Međunarodne orgeanizacije za standardizaciju (ISO), u njenom tehničkom komitetu 147 GdSO/TC 147), proučena su teoretska i praktična dostignuća ı izvršena realna selekciia elemenata koje treba unositi u standarde, kako bi ovi mogli sistematski da se koriste za regulisanje u ovoj oblasti. Svoj program rada na standardizaciji tehnički komitet 147 zasnovao Je na realnim procenama postojećih zakonodavno-pravnih sistema kao i tehničkih i ekonomskih mogućnosti najvećeg broja zemalja.
Celokupna problematika koja se simultano može rešavati pomoću standarda u okviru akcije zaštite, podeljena je na nekoliko osnovnih oblasti, koje se ovde navode prema potkomitetima u čijoj Je nadležnosti rešavanje pojedinih problema.
U potkomitetu 1 (SC 1) Tehničkog komiteta 147, radi se na pripremama za donošenje međunarodnih standarda za terminologiju sa definicijama. Standardizovanjem termina ı definicija koje se odnose na tipove, i klasifikaciju voda, uzimanje uzoraka, analizu i dr., omogućiće se zemljama koje započinju ili su započele svoje akcije na zaštiti voda, da lakše međusobno menjaju teoretska ı praktična iskustva.
U potkomitetu 2 (SC 2) standardizovaće se metode za fizičko-hemijska i biološka ispitivanja.
Od metoda koje su značajne zbog rezultata na Osnovu kojih će se odvijati procedure arbitraže, ispltivanja i utvrđivanja radioaktivnog zagađivanja voda, u potkomitetu 3 (SC 3), donosiće se standardne metode za određivanje npr. alfa, beta ı gama radioaktiviteta, kao i metode za određivanje radioizotopa: Baia40, Ceyai i CEj445 Czi3a i CZ1i37, Ji3i, tricijuma, prirodnog torijuma, stroncijuma 90 ı dr,
U okviru potkomiteta 4 (SC 4) obuhvatiće se oblast mikrobiologije gde se predviđa donošenje standardnih metoda za određivanje sadržaja bakterija štetnih po zdravlje, virusa i drugih mikroorganizama u vodi.
Biološka ispitivanja voda biće olakšana donošenjem međunarodnih, odnosno nacionalnih standardnih metoda, u okviru potkomiteta 5 (SC 5), a kojima će se pored ostalog, obuhvatiti ispitivanja otrovnosti
biorazgradivosti, određivanja biološke aktivnosti zagađivača ı dr.
Potkomitet 6 (SC 6) je svojim programom obuhvatio donošenje standardnih metoda koje će olakšati i pojednostaviti procese uzimanja uzoraka iz podzemnih ı1 tekućih voda: reka, kanala, jezera i slično, kao ı uzimanje uzoraka na ušćima reka ı pritoka, iz mora ı okeana 1 ostalih mesta. Posebnim standardnim metodama koje će se donositi u okviru Ovog poflkomiteta, regulisaće se način korišćenja standardne aparature, označavanje uzoraka, uslovi konzervisanja, učestalost ı izbor mesta za uzimanje uzoraka u svim napred pobrojanim slučajevima. Drugim standardnim metodama regulisaće Se i OSstali opšti zahtevi vezani za uzimanje uzoraka, pošto je ono u oblasti ispitivanja voda Jedna od najznačajnijih faza.
Kao što je ranije rečeno, zaštita životne sredine ne predstavlja problem vezan samo za prostor na kome se mora sprovoditi, ona Je poseban problem upravo sa stanovišta zakonodavstva. Ukoliko se više želi pomoć standardizacije za njeno uspešno ostvarivanje, moraju se zahtevi i rešenja koja se unose u standarde proveravati »multidisciplinarno«, pre no što se kroz standard prezentiraju bilo kom sistemu tehničko-pravne regulative.
Imajući u vidu ove činjenice, Međunarodna organizacija za standardizaciju povezala Je svoju aktivnost sa drugim međunarodnim organizacijama koje direktno ili indirektno mogu doprinositi rešavanju ove kompleksne problematike.
S obzirom na posebne aktivnosti i vrstu pomoći koju mogu pružiti pri donošenju međunarodnih standarda, navodimo ih radi bližeg informisanja:
1. Ekonomska komisija za Evropu (ECE),
2. Komisija evropskih komunalnih zajednica (CCE),
3. Organizacija za ishranu i poljoprivredu UN (FAO),
4. Međunarodna agencija za atomsku energiju (IAFA),
5. Međunarodna organizacija rada (ILO),
6. Međunarodna elektrotehnička komisija (TEC), IEC je u svoj rad na zaštiti voda uključila svoja tri tehnička komiteta:
TIEC/TC 13 — Merni instrumenti, IEC/TC 45 — Nuklearna instrumentacija, TEC/TC 66 — Elektronska oprema za merenje,
7. Međudržavna pomorska konsultativna organizacija (IMCO),
8. Međunarodna unija za čistu i primenjenu hemiju (TUPAC),
9. Konferencija UN za zaštitu okoline (UNIENV)
10. Svetska zdravstvena organizacija (sa svojih šest potkomiteta) (WHO),
11. Svetska meteorološka organizacija (WMO),
12. Savet za međunarodnu ekonomsku pomoć (CMEA),