JUS standardizacija
tehnički komitet TC-132
Đorđe Tufegdžić, dipl. ing.
Prateći tehnološki razvoj u oblasti proizvodnje i primene ferolegura došlo se do rezultata koji su nužno zahtevali da se organizuje jedan studiozniji rad u oblasti standardizacije. S obzirom na međunarodnu povezanost u smislu primene postoJećih ferolegura, kao i njihovog značaja u industriji, pokazalo se da i standardizacija u toj oblasti mora da se razvija ı ne sme ostati lokalnog karaktera. Zato Je pokrenuto pitanje od strane Međunarodne organizacije za standardizaciju ISO da se i u oblasti ferolegura obrazuje Tehnički komitet sa zadatkom da pristupi izradi međunarodnih standarda, koji će imati za cilj zajedničku međunarodnu povezanost. Rad na izradi standarda, kao i primena tih standarda, u svakom slučaju daće pozitivne rezultate ı omogućiti bolju i kvalitetniju proizvodnju i primenu ferolegura u svetu. Činjenica je da je primena ferolegura sve veća, pa je logično da se sav rad oko proizvodnje, primene i korišćenja usmeri jednim pravcem, a to je kroz standardiZaciju. Analizirajući tu problematiku, Tehnički komitet TC 132 formirao je tri potkomiteta sa zadatkom da se rad olakša i usmeri u određenom pravcu. Potkomitet SC-1 prihvatio je rad na standardizaciji uzimanja uzoraka, potkomitet SC-2 prihvatio je rad na standardizaciji metoda hemijskih ispitivanja, a potkomitet SC-3 rad u oblasti specifikacija ferolegura. Ceo Tehnički komitet TC-132, kao ı potkomitet SC-1 drži SSSR, potkomitet SC-2 je prihvatila Švedska, a potkomitet SC-3 Zapadna Nemačka. Rad u potkomitetima odvija se u komisijama, čiji članovi mogu imati status posmatrača ili status aktivnih stalnih članova. Zemlje članice daju najpogodnije i tehnički najopravdanije metode, koje se na plenarnim zasedanjima predlažu za ISO standarde.
U potkomitetu SC-I definitivno je obrađena i prihvaćena metoda uzimanja i pripreme uzoraka, a takođe su predložene metode za uzimanje uzoraka Fe-Si, Fe-Si-Mn ı Fe-Mn. Na sledećem zasedanju, koje treba da se održi u martu ove godine u SSSR-u, razmatraće se i izdvojiti predlozi za uzimanje uzoraka Fe-Cr, Fe-Si-Cr, Fe-Mo, Fe-Ti, Fe-V, Fe-Nb i Fe-W. Dalje je predviđeno da se usvoje predlozi za određivanje heterogenosti Fe-Si, Fe-Cr, Fe-Si-Cr, Fe-Mn ı Fe-Si-Mn, zatim određivanje granulometrijskog sastava ferolegura i određivanje preciznosti deljenja uzorka. U potkomitetu SC-2, čiji su članovi SAD, Engleska, Japan, Južnoafrička Unija, Švedska, Norveška, Italija, Francuska, Austrija, Holandija, ČSSR, SSSR i sada Jugoslavija, razmatrane su metode hemijskih analiza za određivanje mangana u Fe-Mn i Fe-Si-Mn, zatim silicijuma u Fe-Si, Fe-Si-Mn i Ee-Si-Cr, hroma u Fe-Cr i Fe-Si-Cr, aluminijuma
u Fe-Si, molibdena u Fe-Mo, vanadijuma u Fe-V, titana u Fe-Ti ı niobijuma u Fe-Nb. Potkomitet Je, pored ostalog, predložio da se izradi i standard za određivanje ugljenika, sumpora i fosfora u ferolegurama. Stručna komisija Jugoslovenskog zavoda za standardizaciju, koja se bavi problematikom ferolegura, na svom zadnjem sastanku razmotrila Je predlog i predložila da i naša zemlja prijavi svoju metodu za hemijsko određivanje ugljenika u ferolegurama. I na kraju, u potkomitetu SC-3, pored ostalog, predloženo Je da se razrade predlozi za specifikacije koje se odnose na sledeće ferolegure: Fe-Si, Fe-Si-Cr, Fe-Cr, Fe-Si-Mn i Fe-Mn.
Iz ovih kratkih podataka može se sagledati velika aktivnost Tehničkog komiteta TC-132 u oblasti standardizacije ferolegura, što Je svakako uticalo da naša zemlja zauzme odgovarajuće stavove u pogledu što aktivnije saradnje u okvirima delatnosti pomenutog Komiteta.
Jugoslavija Je do 1975. godine u svim potkomitetima imala status posmatrača, ı kako je već rečeno, bila Je doista pasivna u radu na izradi i donošenju međunarodnih standarda iz oblasti ferolegura. Međutim, danas, prateći taj rad koji postaje sve obimniji i sve važniji, zatim sve veće prihvatanje ISO standarda kao nacionalnih standarda, primoralo je naše proizvođače i potrošače ferolegura da se aktivno uključe u rad Tehničkog komiteta TC-132. Ovo naročito dolazi do izražaja prilikom uvoza onih ferolegura koje se ne proizvode u našoj zemlji, a čija Je potrošnja znatna, naročito u Železarama. Zbog toga je Jugoslovenski zavod za standardizaciju na zahtev proizvođača ferolegura prijavio ove godine našu zemlju za stalnog člana u sva tri potkomiteta.
Na zasedanju potkomiteta SC-2 u Štokholmu, u januaru 1976. godine, naša zemlja je prvi put aktivno učestvovala i, na taj način uspostavila kontakt sa stručnjacima mnogih zemalja u toj oblasti rada.
Zasedanje je bilo vrlo korisno i sa te tačke gledišta potpuno opravdano. Predložene metode za ISO standarde su savremene, jer se zasnivaju na bazi atomskih i rendgenskih određivanja hemijskih sastava elemenata u ferolegurama.
I na kraju, Stručna komisija Jugoslovenskog zavoda za standardizaciju za izradu i donošenje standarda iz oblasti ferolegura razmotrila Je izveštaj jugoslovenske delegacije sa zasedanja potkomiteta SC-2 i donela odluku da se, uglavnom, svi jugoslovenski standardi koji obrađuju tu oblast podvrgnu reviziji, pri čemu treba prihvatiti savremene metode koje predlaže ISO, a koje se uklapaju u našu tehnologiju rada u proizvodnji ferolegura.