JUS standardizacija
116
tako da je konačno utvrđeno da se moraju republički zakoni doneti do kraja 1976. godine.
U međuvremenu je izrađen ı Nacrt zakona o standardizaciji u kome je predviđeno donošenje standarda i tehničkih normativa u oblasti zaštite od požara i manipulacije sa opasnim materijama u koje spadaju i zapaljive tečnosti 1 gasovl. Članom 33. Nacrta zakona o standardizaciji (od 1. decembra 1975. godine) predviđeno je sledeće: »Ako se tehničkim normativom određuju tehničke mere od uticaja na zaštitu na radu, ti normafivi u tom delu donose se u saglasnosti sa saveznim organom uprave nadležnim za odnosnu oblast.
Tehnički normativi kojima se uređuju manipulacije (rukovanje) sa eksplozivima i drugim opasnim materijama i određuju tehničke mere od uticaja na zaštitu ljudi i imovine od požara ı eksplozije, donose se u saglasnosti sa saveznim organom uprave nadležnim za unutrašnje poslove.«
S obzirom na kratkoću vremena koje predstoji do prestanka važnosti ranije navedenih pravilnika kojima se regulišu manipulacije sa zapaljivim tečnostima i gasovima, na inicijativu Saveznog sekretarijata za unutrašnje poslove u Jugoslovenskom zavodu za standardizaciju se pristupilo pripremi za izmene i dopune postojećih pravilnika u cilju njihove dopune, kao i prenošenja izvesnih delova materije u oblast standarda koji pri izradi tih pravilnika nisu postojali.
Standard o klasifikaciji zapaljivih tečnosti predstavlja prvi korak u radu na noveliranju postojećih pravilnika, čime će se jedinstveno klasificirati sve zapaljive tečnosti prema temperaturi paljenja. Pri izradi nacrta priloženog standarda korišćena Je podela zapaljivih tečnosti usvojena u Pravilniku o izgradnji postrojenja za zapaljive tečnosti ı O uskladištavanju i pretakanju zapaljivih tečnosti, odnosno u odgovarajućem NFPA standardu (Standard an Basic Classification of Flammable Combustible Liquids — NFPA No. 321).
Osim toga, kao alternativno rešenje je u nacrtu dat predlog klasifikacije zapaljivih tečnosti prema
odgovarajućim DIN-standardima, koji se u pogledu graničnih temperatura pojedinih grupa razlikuju od predloženih. U predloženom jugoslovenskom standardu prihvaćena je iz DIN-a definicija zapaljivih tečnosti, pošto je vezana samo Za Ispltivanje napona para na određenoj temperaturi, dok se definicija prema NFPA-standardu zasniva na ispitivanju penetracije bituminoznih materija za koje ne postoji Jugoslovenski standard.
Kao sledeća alternativa dat je pregled klasifikacije zapaljivih tečnosti prema Evropskom sporazumu o međunarodnom prevozu opasne robe u drumskom saobraćaju (»Službeni list SFRJ« br. 61/70), koja je vrlo slična klasifikaciji prema DIN-u i koja je ratifikacijom tog sporazuma usvojena ı kod nas.
Međutim, iako Je ova podela ratifikactom sporazuma usvojena, ne postoje prepreke da se Usvoji i neka druga podela, pošto. bi se ona koristila samo prilikom uskladištavanja ı drugih manipulacija sa zapaljivim tečnostima u našoj zemiji. Donošenjem ovog standarda olakšaće se izrada republičkih ı pokrajinskih zakona o prometu zapaljivim tečnostima ı gasovima, jer već sada se pojavljuju tendencije usvajanja raznih klasifikacija koje bi imale dalekosežne posledice prihikom propisivanja uslova za uskladištavanje i pretakanje tečnosti pojedinih grupa. Ukoliko bi se usvojile razne klasifikacije (NFPA ili DIN), moglo bi se desiti, s obzirom na granične temperature između pojedinih grupa tečnosti, da se jedna ista vrsta tečnosti klasificira u jednu grupu prema ovom predlogu standarda ili u drugu ukoliko bi se usyojila klasifikacija prema DIN-u. To znači da bi se moglo desiti da u jednoj republici ili autonomnoj pokrajini jedna ista tečnost bude uskladištena pod strožijim ili blažim uslovima u odnosu na uslove u drugoj republici.
Usvajanjem jedne od predloženih klasifikacija biće jednoznačno definisane grupe zapaljivih tečnosti ı time definitivno otklonjena. mogućnost različitog tretmana jedne iste zapaljive tečnosti.