JUS standardizacija

Predlog ovog standarda daje najbolje rezultate kada je proizvodnja kontinualna. Ako se koristi u slučajevima izolovanih serija ili partija, neophodno je prethodno proučiti karakteristike operacionih krivih i na osnovu njih naći najpogodniji plan uzorkovanja koji će obezbediti željenu zašfitu. U ovom predlogu standarda prihvatljivi nivo kvaliteta (PNK) Acceptable quality level (AQL) je korišćen kao indeks kvaliteta. Nivoi kontrolisanja od 1 do 5 su ovde podeljeni na opšte (I, IL, III) i specijalne S3 i S4 (yidi tabelu I-A). Ukoliko drukčije nije određeno uobičajeni nivo kontrolisanja je II. Radi lakšeg korišćenja ovog standarda, u opštim odredbama su dati potrebni izrazi i simboli, a da bi se olakšalo ocenjivanje korisnosti primene ove metode i pravilnosti njene upotrebe u prvom odeljku predloga standarda dati su osnovni pojmovi iz teorije na kojoj se ova metoda zasniva.

287

4. predlog standarda JUS A.K1.002

U predlogu ovog standarda koriste se dve metode za ocenu prihvatljivosti serije ili partije: »o - metoda« ı »S - metoda«.

»c - metoda« je metoda ocene prihvatljivosti serije ili partije, koja koristi prethodno poznavanje standardne devijacije serije ili partije.

»S - metoda« je metoda za procenjivanje prihvatljivosti serije ili partije korišćenjem izračunate standardne devijacije serije ili partije zasnovane na merenjima svih jedinica u uzorku.

4.1 »S - metoda«

Sa ovom metodom u principu treba uvek početi, jer alternativna metoda (»c-metoda) koristi pret-

TABELA II-A — Jednostruki planovi uzorkovanja: Normalno kontrolisanje {usvojena tabela) (vidi 12.1 i 24.1)

Slovna

UA

s” metoda

Prihvatljivi nivo kvaliteta

oznaka Veličina

0,10 uzorka

0,15 Veličine

uzorka