JUS standardizacija
UHF TV kanali frekvencijskog područja BIV i BV prebacuju se pomoću pretvarača na frekvencijska područja ispod 300 MHz, ili se ubacuju direktno, ukoliko propusna širina pojačavača, pasivnih elemenata i slabljenje voda to omogućuju.
jednosmerni sistemi koji rade između 30 MiHz ı 1 GHz
Ovi sistemi služe za prijem TV i zvučnih difuznih signala, zatim za korišćenje signala iz mikrotalasnih ili drugih veza, za napajane signalima iz lokalnih studija, međusobne kombinacije navedenih, te pojačavanje ili stvaranje signala radi njihove distribucije pomoću kablova do više korisnika.
TV program se distribuira modulisan na nosioce po CCIR normama, dok se zvučni program distribuira modulisan na nosioce po CCIR normama ili direktno.
Kad se prijem TV i radio-difuznog programa vrši preko antenskih sistema neophodno Je da se antene nalaze u direktnoj prijemnoj zoni IV predajnika na visini većoj od 10 m od tla, sa minimalnom interferencijom i bez refleksije. Minimalni nivoi Jačine polja treba da su 100p.V/m za B I, 200 u.V/m za B ITIđ–, 800 „.V/m BIVil,G6 mV/m za B V. Na sl. 2 dat Je primer kablovskog distribucionog sistema za Jednosmerni rad.
Na izvornom kraju nalaze se uređaji uključeni između antenskih sistema ili drugih izvora signala i kablovske distribucione mreže sa zadatkom da stvore signal pogodan za distribuciju. To su uglavnom sledeći uređaji:
— kanalni pojačavači
— kanalni pretvarači
— kanalni predajnici
— selektivni filtri
— mreže za kombinovanje ı odvajanje
— generatori kontrolne slike i pilotskih frekvencija — kontrolni monitori
— demodulatori
— uređaji za mrežno ı daljinsko napajanje
— transkoderi za sisteme SECAM-PAL i PAL-SECAM — merni instrumenti
— pretvarači norma
— razvodne table.
Na sl. 3 data je šema primopredajne stanice za kablovske distribucione sisteme.
Posle ovih uređaja slede glavni vodovi (primarni) za prenos signala sa izvornog kraja do distribucionih tačaka (tačke grananja).
Ovi vodovi su vrlo kvalitetni, specijalno izrađeni za Ove sisteme i sa vrlo malim slabljenjem od 2 do 4 dB/I00m na 200 MHz. Sa distribucione
tačke slede vodovi grananja (sekundarni) za spajanje distribucione tačke sa krajnim vodom. Vodovi grananja su istog kvaliteta kao ı glavni vod. Nakon ovih dolaze krajni vodovi za napajanje više korisnika (tercijalni). Slabljenje ovih vodova iznosi od 5,2 do 7,8 dB/100m na 200 MHz. Na kraju dolaze vodovi prijemnika za njegovo spajanje sa izlaznim priključkom kablovskog distributiVnog sistema. Ovi vodovi mogu da sadrže filtere i asimetrično-simetrične transformatore.
Mreže za odvajanje služe da više dolazećih signala različitih frekvencijskih opsega izdvoje iz jednog prenosnog voda u više različitih vodova sa odgovarajućim frekvencijskim opsezima. Mreže za kombinovanje koriste se obrnuto.
Delioci koji se koriste u kablovskim distribucionim sistemima služe za podelu signala sa jednog voda na više vodova.
Adapteri signala su uređaji koji distribuirane programske signale pretvaraju u pogodan oblik za prijemnike sa standardnim kanalima (CCIR).
TV prijemnici za kablovske distribucione sisteme su specijalno napravljeni i za prijem TV kanala koji se razlikuju od onih za TV difuziju.
Ako to nije slučaj koriste se adapteri signala Koji podešavaju signale distribuiranih programa tako da ih mogu primati prijemnici napravljeni za antenski prijem (standardni TV difuzni kanali). Isti je slučaj i za prijemnike za zvuk.
Glavni linijski pojačavači se koriste duž glavne linije da bi kompenzirali slabljenja koja nastaju u vodovima i da bi obezbedili odgovarajući nivo signala na svim frekvencijama. Iz istog razloga, po granama se koriste slični pojačavači. Postoje i distribucioni pojačavači koji napajaju jednu ili više grana ili krajnih vodova. Moguće je koristiti i jednostruke pojačavače za produženje pojedinih krajnih vodova.
Duž vodova koriste se i pojačavači sa automatskom kontrolom nivoa signala koji za rad obično koriste jedan ili više pilotskih signala.
Da bi se dobila slika o tehničkom kvalitetu kablovskih distribucionih sistema, u prilogu 1 date su bitne tehničke karakteristike sa graničnim i radnim podacima za ove sisteme.
Rad na susednim kanalima kablovskih distribucionih sistema se izbegava. Takođe se izbegava pretvaranje kanala, jer se mogu pojaviti smetnje usled frekvencije lokalnog oscilatora i njenih harmonika. Istovremeni prenos dva programa, pri čemu se jedan od njih nalazi u frekvencijskom spektru simetrične frekvencije drugog, treba izbegavati. Izvođenje ovog sistema treba da je takvo da budu bezopasni za sve osoblje, bilo kad su u radu ili u kvaru. Treba da su bezbedni od električnih udara, požara, fizičkih povreda. Sistemi se izvode obično u postojećim poštanskim kanalima ı ko-