JUS standardizacija
obratno, zavisno od ekonomske računice i prenosnog frekvencijskog područja.
Dvosmerni sistemi sa dva posebna voda su jednostavni, sigurni, ali i skuplji. Dvosmerni sistemi sa jednim kablom su ekonomičniji, ali složeni i sa ograničenim mogućnostima. Na prijemnom kraju dvosmernih sistema pored TV ı UKT prijemnika mogu biti još:
— digitalni uređaji
— video i zvučni magnetni rekorderi
— alarmni uređaji
— TV kamere
— merači za gas
— merači za vodu
— komandni sistemi itd.
U predajnom centru, pored uređaja za TV i zvučne programe mogu se nalaziti i kompjuteri.
Na slici 5 dat je primer predloga projekta dvosmernog kablovskog distribucionog sistema za super-viziju saobraćaja za grad Beograd, koji koristi 35 TV kamera smeštenih na različitim tačkama po gradu i 35 kontrolnih TV prijemnika smeštenih u sobi za upravljanje saobraćajem. Za ovaj slučaj predviđena su tri glavna voda, i to Jedan između tačaka 1 i 6, drugi između 1 i 13: treći između 1 ı 2. Sva tri glavna voda imaju identične uređaje ı kapacitet od 16 TV kanala. Predviđeni su za prenos VHFE TV kanala od kamernih mesta do centra. Glavni kablovi su specijalno napravljeni za ovu svrhu, vrlo su kvalitetni, imaju slabljenje od oko 2,8 dB/100m pri 200 MHz i karakterističnu impedansu od 75 Q. Duž kablova na odstojanju od 0,4 do 0,6 km postavljaju se pojačavači za korekciju nivoa. Sistem poseduje pilotske frekvencije za automatsku regulaciju nivoa.
U kontrolnoj sobi kablovi se završavaju priključcima na koje se priključuju kontrolni TV prijemnici specijalno napravljeni za ovu svrhu. Kamere proizvode video-signale koji se modulišu na TV kanale. Za daljinsko komandovanje kamera (okretanje, zum, fokus, blendu i dr.) pred-
viđen je digitalni sistem sa koderom u centru ı deko derimu na kamerama. Prenos digitalnih signala od centra do svih kamernih mesta obavlja se posebnom telefonskom paricom pomoću PSK modulatora smeštenog u centru i PSK demodulatora smeštenih kod kamera.
Svi uređaji koji su potrebni za rad kamere (HF kanalni modulator, pojačavač, filteri, PSK. demodulator, dekoder, uređaji za napajanje, uređaji za komandovanje, uređaji za signalne ı govorne komunikacije) smešteni su u zajedničkom kućištu nedaleko od kamere. Veza između kućišta i kamere ostvaruje se pomoću višežilnog kabla.
zaključak
Dalji razvoj kablovskih distribucionih sistema neće biti zamena TV i radiodifuziji i telefoniji, Već dopuna i to naročito tamo gde je potrebna velika prenosna frekvencijska širina. S druge strane, bezžične frekvencije se moraju štedeti za slučajeve gde su preko potrebne.
Intenzivna primena komunikacionih sistema pomaže da se izbegnu nepotrebna putovanja i tako da se postigne izvesno smanjenje teškoća u saobraćaju.
Sistemska izgradnja kablovskih distribucionih sistema treba da se razvije tako da se u dogledno vreme postigne da u svakom domu, ustanovi, školi i radnoj organizaciji imamo koaksijalne kablovske priključke za audio-video i digitalne komunikacije u oba smera podjednako, priključcima telefona i električne mreže. Tehničke mogućnosti i potrebe za ovo postoje. Ostaje pitanje njihove realizacije koja je vezana sa ekonomskim mogućnostima.
Formiranje tehničkog pododbora TSC I2G za kablovske distribucione sisteme u okviru tehničkog komiteta TC 12 za radiokomunikacije IEC-a za izradu međunarodnih standarda, kao i TPO 12 G JEK-a za jugoslovenske standarde, potvrda je da su ovi sistemi naučno-tehnički zreli, u praksi već potvrđeni ı da ulaze u širu primenu.