JUS standardizacija

137

informacije ISO

od navršenja bilokakve operacije do bezuslovnog skoka

Kada kompjuterski stručnjak kaže »postmortem dump« (izbacivanje posle smrti), on ne misli na mesto za skrivanje svojih grešaka nego na proces koji se obavlja na kraju protekle obrade podataka, obično u svrhu otkrivanja, dijagnosticiranja i Olklanjanja grešaka u programu ili sistemu, ili u 5VIlu ispitivanja rezultata, ili dobijanja dokumentacije. Slično tome, takvi termini kao što su »dummy instruction« (prividna naredba), »do nothing operation (ne vršiti bilokakvu operaciju), »zero level adress (neposredna adresa«) i »unconditional jum?p« (»bezuslovni skok«) čiji bukvalni prevod ne kaže ništa, ušli su u upotrebu kao specijalno skraćeni oblik opisivanja dosta kompleksnih postupaka u stenografskom stilu.

Važno je uostalom ,da njegove kolege tačno vezuju isti smisao za dati termin, naročito ako taj termin treba da se prevodi na drugi jezik.

U poslednjem međunarodnom standardu (ISO 2382 — odeljak VIII) koji obrađuje pojmove na pbodručju programiranja digitalnih kompjutera definisano je oko 200 termina. Ranije su publikovani odeljci:

tri nova ISO uputstva

Suočen sa velikim izborom sve složenijih DroizvoOda savremeni potrošač se najčešće obraća za savet objektivnim stručnim organizacijama za uporecina ispitivanja.

Ove organizacije treba da pruže što kompletnije informacije kako bi potrošači mogli da odaberu proizvode i usluge koji najviše odgovaraju njihovim zahtevima. Oni takođe nastoje da prepoznaju one proizvode koje su najbolji za određenu vrednost. To nije lak zadatak, ako se ima na umu ozbilinost tehnike ispitivanja i veliki broj kriterijuma o Kkojima treba voditi računa pri ocenjivanju kod raznih vrsta konkurentnih proizvoda: automatskih mašina za pranje veša, usisivača za prašinu, tostera, boje itd.

Sa ciljem da pojača zaštitu potrošača ISO je izdao novo uputstvo ISO uputstvo 12 »Uporedna ispitivanja roba za potrošače.

U izdanju, ISO i njegove srodne organizacije Međunarodne elektrotehničke komisije (TEC), zajedno

Osnovni termini (odeljak 1)

matematičke i logičke operacije (odeljak II) terminologija za opremu (odeljak IT1)

organizacija (konstituisanje) podataka (odeljak IV) predstavljanje podataka (odeljak V)

priprema podataka i postupak s njima (odeljak VI) upravljačka oprema, oprema ulaza/izlaza i aritmetička oprema.

U pripremi su sledeći odeljci:

komunikacija podataka (odeljak IX)

tehnika i sredstva eksploatacije (odeljak X) nosači podataka i memorije (odeljak XII) pouzdanost, rukovanje i raspoloživost (odeljak XIV)

teorija informacije (odeljak XVI)

U konačnom obliku, rečnik bi obuhvatao 20 odeljaka, sa ukupno preko 4000 termina sa područja kompjutera i obrade informacija.

Definicije pojmova su određene na takav način koji omogućuje postizanje ravnoteže između preciznosti i jednostavnosti. Osnovni cilj je da se pruže takve definicije koje bi imale isti smisao za sve koji su za njih zainteresovani.

u prilog zaštiti potrošača

su izašla dva uputstva koja se bave pitanjima potrošača. To su sledeća:

ISO/IEC uputstvo 13 — »Delovanje ı značaj za potrošače znaka usaglašenosti sa standardima-.

ISO/IEC Uputstvo 14 — »Obaveštavanje O proizvodima za potrošače«.

ISO Uputstvo 12 postavlja izvesne principe koji se odnose na donošenje programa uporednih ispitivanja. Donoseći ovaj dokument, ISO tehnički komitet 73/ »Pitanja od značaja za potrošače« — uradio je ODpsežnu studiju sistema i postupaka kojima se služe tela koja rukovode uporednim ispitivanjima.

Da bi se osigurali realni i pouzdani rezultati ispitivanju Uputstvo preporučuje, maksimalnu predostrožnost počev od samog odabiranja uzoraka.