JUS standardizacija
ISO informacije
međunarodna organizacija za standardizaciju ISO osniva tri nova tehnička komiteta
Savet ISQ-a je doneo odluku da osnuje tri nova tehnička komiteta.
Dva od ta tri komiteta će se baviti izradom mueđunarodnih standarda iz oblasti: a) hirurških imstrumenata, b) proteza i ortopedije (proteza je zamenjivanaje delova ljudskog tela veštačkim sredstvima. Ortopedija se bavi očuvanjem i DOovraćanjem funkcija skeleta, zglobova i vezivnih delova).
Treći tehnički komitet će nastojati da dobije međunarodnu saglasnost u vezi sa karakteristikama kvaliteta i drugim normafivnim zahtevima u vezi sa ribljim brašnom koje se upotrebljava u ishrami Životinja.
ISO/TC 170 — Hiruški instrumenti
DIN — Nemačka institucija za standardizaciju, odnosno nemački komitet član ISO-a je dao inicijativu da se pristupi razmatranju pitanja standardizacije hiruških instrumenata i zadužen je da osigura sekretarijat novom komitetu.
DIN je istakao da je napredak moderne hirurgije imao za posledicu veću strogost u zahtevima u odnosu ma hiruške instrumente. Ovi zahtevi su često bili različito definisani od strane korisnika, proizvođača, predstavnika prozvođača i zvaničnih institucija i isti su utvrđeni standardima i propisma koji su različiti u različitim zemljama. ISO će biti dužan da obradi zahteve koji se odnose na upotrebu, tehničke metode ispitivanja i da da uputstva za izbor odgovarajućih materijala. Predložena oblast u okviru koje treba da radi ISO/TC 170 odnosi se na instrumente kao što su klješta za porođaj, skalpeli itd. U ovom poslu ISO će sarađivati sa Svetskom zdravstvenom organizacijom koja već sarađuje sa mnogim drugim tehničkim komitetima ISO-a.
ISO/TC 168 — Proteze i ortopedija
DIN je takođe prihvatio da obezbedi Sekretarijat komiteta koji će se baviti standardizacijom u oblasti proteza i ortopedije — komiteta koji se formira na predlog Danske nacionalne organizacije za standardizaciju (DS) odnosno njenog
nacionalmog komiteta — člana ISO-a. Tehničari proizvođači i zvanične instamce koristiće postojeće međunarodne standarde koji se odnose na upotrebu i uzajamno izmenjivanje.
Na kraju treba istaći da su stvarni korisnici po prirodi stvari osobe sa amputiranim delovima tela i drugi unesrećeni iz celog sveta. Predviđeno je da će u ovom poslu ISO tesmo sarađivati sa odgovarajućim međunarodnim felima, bolje rečeno sa Međunarodnim društvom za proteze i OTteze (ISPO).
ISO/TC 169 — Riblje brašno
Peru je glavni izvoznik ribljeg brašna u sveTu, zbog čega je i opravdano što je predlog da se izrade međunarodni standardi za ovaj proizvod potekao od peruanskog komiteta — člana ISO-a tj. Instituta za tehnološka istraživanja koji između ostalog prihvatio da obezbedi „Sekretarijat novom Komitetu.
Prema izveštaju pomenutog peruanskogs Komite-
ta (ITINTEG) na Peru otpada momentalno više
od polovine izvoza OVOS proizvoda u svetu.
Riblje brašno se naširoko koristi za ishranu pe-
radi i stoke.
Glavn kupci ribljeg brašna su:
— Zapadna Evropa sa 350.000 tona (u tom broju na Saveznu Republiku Nemačku otpada 150.000 rona) _
— Istočna Evropa sa 400000 tona (tu na Poljsku otpada 100000 tona)
— Amerika sa 200.000 tona (na Sjedinjene Američke države otpada najveći deo a zatim dolaze KUBA i MEKSIKO
— Azija sa 100.000 tona (u kojoj je najznačajnija u tom pogledu Narodna Republika Kina)
— Nacionalna peruanska organizacija za stanmdardizaciju izjavljuje da je neophodno doneti međunarodne standarde u ovoj oblasti kako bi se unapredilo komercijalno iskorišćenje ovog proizvoda.
Predlog programa rada ISO/TC 169 sadrži karakteristike kvaliteta, način uzorkovanja, označavanja, vrste ambalaže i uskladištenja.