JUS standardizacija
19
tu povezivanja proizvodnje i prometa dodju do većeg izražaja interesi lokalnih proizvodjača, što može da vodi zatvaranju tržišta i zapostavljanju interesa potrošača.
Čitav proces samoupravnog sporazumevanja na liniji proizvodnja ——- promet — potrošnja se ne bi formalizovali i sveli na unošenje odredjenih klauzula
u ugovore O povezivanju i na prisustvo predstavnika organizovanih potrošača u aktima potpisivanja sporazuma. Bitno je da u osnovni koncept samoupravnih spo=razuma i programe akcija koje na Osnovu njega slede, budu uneti suštinski interesi potrošača.
Iz povezivanja proizvodnje i prometa ne bi nikako smelo da rezultira suženje asortimana, odnosno smanjenje kupovine od strane drugih proizvodjača, naročito kada se radi o kvalitetnijim proizvodima. U sadržaje samoupravnih sporazuma i pro=grame akcija koje slede na osnovu njih treba da budu uključene i zajedničke akcije i saradnja na poboljšanju kvaliteta proizvoda, kao i kvaliteta usluga koje trgovina pruža potrošačima.
U dosadašnjim akcijama u procesu povezivanja proizvodnje i prometa prisutno je, nerealno i neopravdano, očekivanje da će se problemi kvaliteta, asortimana i potrošača rešavati spontano, samim procesom samoupravnog povezivanja,
Proces povezivanja ne bi trebao da iae samo u vertikalnom smeru: proizvodnja promet —— potrošači, jer bi to moglo dovesti do smanjenja direktnih kontakata izmedju proizvodjača i potrošača. Naprotiv, proizvodjači i dalje treba da produbljuju svoje neposredne ve-
ze sa potrošačima. U vezi sa ovim prisutno je precenjivanje mogućeg uticaja trgovine na programe proizvodjača, inovaciju, asortiman i kvalitet. I na duži rok gledano trgovina neće biti tako organizovana i osposobljena da preciznije programira vrstu, asortiman i kvalitet proizvoda koji su potrebni potrošaćima. Ona za to nije kadrovski sposobna; operiše sa velikim brojem proizvoda različite vrste; održava odnose sa velikim brojem proizvodjača; nema razvijen naučno-istraživački rad i rad na razvoju i inovaciju proizvoda itd. .BrOizvod i njegov kvalitet uvek će kreirati proizvodnja. To je u ostalom i jedna od njenih osnovnih funkcija. Trgovina treba da bude kvalifikovan posrednik na relaciji proizvodjači —— potro=šači; izvor kvalitetnih informacija sa tržišta, korektor i usmerivač prOoiZzvodnih programa. Veoma je značajna funkcija trgovine da dobro očuva proizvod na njegovom putu ođ proizvodnje do potrošača i da ga, uz kvalitetnu uslugu preda potrošaču u onakvom stanju u kakvom je izašao sa proizvodne trake.
L
15),
2)
3) 2)
5)
iteraturo,a
Crnobrnja, G., Ambalaža i dizajn, Savremeno pakovanje, Beograd, 1, 30 · (.197.3)
Juran, M.J., Gryna, M.E., Upravljanje kvalitetom proizvoda i usluga (pre-
vod), Društvo za unapredjenje kvali-
teta proizvoda i usluga SRS, Beograd,
1L972.
Juran, M.J., Gryna, M.E., Upravljanje
kvalitetom proizvoda i usluga (pre=vod), Društvo za unapredjenje kvaliteta proizvoda i usluga SRS, Beograd, 19225
Feigenbaum, A., Total Quality Control, McGraw-Hill Book Company Inc., New
York, 1969.
Epstein, S.S. and Grundy, D.R., Consumer Healt and Product Hazards - Chemicals, Electronic prodđućts., Radiakion, VGL.T. The MIT Press, Cambridge (Mas.) and London, 1974.
Urošević, S.„ Kvalitet i trgovina, Zbor
nik radova sa X Jugoslovenskog savetovanja o kvalitetu, Društvo za unapredjenje kvaliteta proizvoda i usluga SRS, Beograd, 1976, 33=5;2'.
McCarthy, J., Richard D. Homewood, 1971.
Juran, M.J., Quality Control Handbook, McGraw-Hill Book Company, Inc., New York, 1962.
Thorelli, B.H., Consumer Information Policy in Sweden - What can be learned, Jeurnal of Marketing, VOL. 35, 50555, (ganuarıy) 29:70
Basic Marketing, ILrvim, Ine. ;
4=th edd..,
Lukić, R., Samoupravljanje i potrošači (I), Medjunarodna politika, Beograd, L. aprjiJ967, 1 9=21
IS0, Consumer Standards today and tomorroW , Report on the Forum held in London, Sept 1976.
IS0, Ciljevi i principi standardizacije, JZS, Beograd, 1974. (prevod).
PKJ, Savet za trgovinu, Posebne uzanse u promecu robe na malo (predlog), Beograd, oktobra 1976. ·