JUS standardizacija
i eksperti iz SAD, Kanade., zatim iz Japana kao posmatrači, predstavnici Evropske ekonomske zajednice i SEV-a, organizacije za medjunarodnu standardizaciju ISO, IEC, CEE, Evropski komiteti za standardizaciju CEN i CENELEC, zatim organizacije FAO, WMOQC GATT, ICC, OIML, IAEA, IMCO i druge.
SFRJ je učestvovala u rađu Komiteta za transport, poljoprivredu i gradjevinarstvo, a
na sastancima vladinih predstavnika, odaovornih za politiku standardizacije prvi put je učestvovala na IV sastanku 1976. qodine.
osnovni ciljevi
Do sada su postavljena četiri osnovna cilja kojih treba da se pridržavaju pri radu vladini predstavnici odgovorni za politiku standardizacije i to: 1) Zaštita zdravlja i sigurnost; 2) Zaštita čovekove sredine; 3) Unapredjivanje naučne i tehničke saradnje i 4) Uklanjanje tehničkih barijera u medjunarodnoj razmeni dobara koje nastaju zbog razlika u standđarđima i tehničkim propisima ili u njihovoj primeni.
Rezultati rada vladinih predstavnika, na usaglašavanju stavova u cilju ostvarivanja prethodnih ciljeva, izražavaju se kroz usvajanje preporuka u vezi sa pojedinim problemima standarđizacije a koje su namenjene vladama zemalja ECE. Do sada su date preporuke u vezi sa: daljim razvojem mnedjunarodne saradnje u oblasti stanđardizacije, sa koordinacijom aktivnosti na standardizaciji, sa usaglašavanjem nacionalnih standarda i tehničkih propisa, pozivanjem na standarđe, sa odnosom prema proizvodima koji se uvoze i u vezi sa metodološkim proučavanjem o obrazovanju kadrova. Preporuke za stvaranje i razvijanje medjunarodnih aranžmana o atestiranju treba da se usvoje na V Sastanku vladinih predstavnika u Ženevi od 12.-16. juna ove godine.
preporuke u vezi sa daljim razvojem međunarodne saradnje u oblasti standardizacije
Predstavnici vlada, odgovorni za politiku standardizacije, imajući u viđu posebnu važnost medjunarodne standardizacije u sadašnjoj fazi razvoja komercijalne, ekonomske, naučne i tehničke saradnje izmedju zemalja; Završni dokument Konferencije o bezbednosti i saradnji u Evropi u kome je izražena saglasnost o ulozi medjunarodne stanđardizacije; zatim važnost koju ECE, kao deo Ujedinjenih nacija, priđaje poslovima pripremanja medjunarodnih standarda i medjunarodnog atestiranja, kao i potrebu podsticanja rada medjunarodnih organizacija za standarđizaciju, zaključuju da je poželjno da vlade zemalja ECE akti-
150
viraju poslove na daljem razvoju medjunarodne saradnje u oblasti standardizacije, u odnosu na zahteve i regulativu koja se odnosi na stanđarđizaciju i atestiranje.
preporuke u vezi sa koordinacijom aktivnosti na standardizaciji
Predstavnici vlada, odgovorni za politiku standardizacije, zaključuju da se na tr= žištu povećava broj sporazuma u vezi sa standardima koji imaju medjunarodni nivo, kao i broj organizacija koje su uključe= ne u aktivnosti standardizacije, što za sobom povlači često akutnu potrebu za ko= ordinacijom. Oni dalje ističu da svrha ovih preporuka ne znači potrebu stvaranja nekih dodatnih mehanizama za medjunarodnu koorđinaciju, već oni samo podvlače da može da nastane problem zbog nedovoljne koordinacije aktivnosti medjunarodne i regionalne standarđizacije, a da je glav= ni doprinos rešavanju takvog problema, diskusija stručnjaka koji su pozvani da pronadju rešenje, Uzimajući u obzir ci= ljeve koordinacije aktivnosti standarđi= zacije (obezbedjivanje takvih medjunarodnih i regionalnih standarda koji obuh= vataju interese svih zainteresovanih, u= napredjivanje primene odgovarajućih os= novnih medjunarodnih standarda, obezbe= djivanje korišćenja jednoobraznih izraza, ostvarivanje usaglašavanja sa drugim me= djunarodnim standardima, sprečavanje stva= ranja daljih razlika izmedju nacionalnih standarda i tehničkih propisa koje proizilaze iz nepostojanja usaglašenih medjunarodnih i regionalnih stanđarda); i či= njenicu đa ova koordinacija ima za cilj: sprečavanje stvaranja tehničkih barijera prometu, koncentraciju aktivnosti za po= Jedine oblasti u pojedinim medjunarodnim ili regionalnim organizacijama i spreča= vanje da se od strane raznih organizaciJa daju različita rešenja, kao i uspos= tavljanje tesnih kontakata izmedju orga= nizacija koje isti proizvod ili uslugu gledaju sa različitih aspekata, olakša= vanje primene medjunarodnih i regional= nih standarda unificiranjem njihovog prikazivanja u celosti ili u odnosu na neke elemente kao što su zaglavlje, broj i godina izdavanja itd. predstavnici vlada su se složili da preporuče sledeće načine za unapredjivanje koordinacije:
Na nacionalnom nivou . Vlade ECE treba da usmere pažnju na mogućnost da jedna organizacija ili jedan predstavnik odgovara za koordinaciju vladine politike standardizacije, pri čemu je od primarne važnosti ostvarivanje koordinacije poslova standardizacije na nacionalnom nivou, koji se obavljaju u medjunarodnim i regionalnim, vladinim i nevladinim organizacijama. Vlade ECE treba da ulože napore za efikasno sprovodjenje programa