JUS standardizacija
šoveka od sve veće buke, raznovrsnih toksičnih supstanci tako i od drugih elemenata koji ugrožavaju zdravlje čoveka. Iz tih razloga treba pratiti tehnička i normativna dostignuća na polju zaštite na radu, koja dobija nove ob=like i od koje se svakim danom traže nova rešenja.
Nova znanja iz zaštite na radu se moraju prenositi i usvajati, kao i prenošenje tehnoloških znanja u medjunarodnim razmerama. I dok se tehnička znanja iz razvijenih zemalja prenose u nerazvijene zemlje preko skupo plaćenih licenci, nova znanja iz oblasti zaštite na radu se nesebično saopštavaju na raznim medjunarodnim sastancima.
Zaštita na rađu, kao što je poznato, u svim zemljama sveta requliše se normativno, a standardi se pripremaju i donose i na medjunarodnom planu.
Polazeći ođ napred navedenog naša delegacija učestvuje u rađu Radne grupe za zaštitu na rađu, prati sistem i program rada, metođe rada i način regulisanja zaštite na radu u okviru SEV.
Jugoslovenski predstavnici u Radnoj grupi za zaštitu na radu učestvuju u razmatranju sledećih pitanja iz programa rađa Rađne grupe: sistem standarda SEV za zaštitu na radu, struktura sistema; termini i definicije iz oblasti sistema stanđarda za zaštitu na radu; program rada u oblasti zahteva za proizvodnu opremu; razrađa standarda SEV i drugih opštetehničkih materijala i norme za opasne faktore; zahtevi u pogledu
bezbednosti u proizvodnom procesu i sredstva za zaštitu radnika.
5. svrha naše saradnje u okviru SEV
Prvi put je jugoslovenska delegacija učestvovala na 33. zasedanju Stalne komisije SEV za standarđizaciju 1973. godine. Tom prilikom Delegacija je učestvovala u radu zasedanja u cilju upoznavanja i medjusobnog informisanja.
Savezno izvršno veće je na sednici održanoj 5. juna 1974. godine donelo zaključak o proširenju sarađnje izmedju SFRJ i SEV u oblasti stanđardizacije i od tada jugoslovenska delegacija, zavisno od dnevnog reda zasedanja i našeg interesa aktivno učestvuje u radu zasedanja, po pitanjima od uzajamnog interesa za SFRJ i zemlje članice SEV.
U toku ove saradnje upoznati smo sa načinom donošenja standarda SEV i prepo=ruka za standarde SEV. Rad na donošenju standarda SEV predstavlja za nas poseban interes obzirom na razvoj industrijske kooperacije i robne razmene, Jer naša zemlja mora biti aktivna i
prisutna u donošenju mera i drugih re-
gulativnih instrumenata, od kojih u velikoj meri zavise položaj i uslovi saradnje naših radnih organizacija koje učestvuju u kooperaciji i razmeni.
U proteklom periodu saradnje sa Stalnom komisijom SEV za standardizaciju redovno smo primali svu dokumentaciju Komisije i njenih radnih organa, kao i sve nacrte i definitivne stanđarde i preporuke za standarde SEV.
Dobijeni gotovi standardi i preporuke su od koristi za jugoslovenske stručnjake, jer to predstavlja uštedu u vremenu i sredstvima na ovom poslu. Samo u protekloj godini Savezni zavod za standardizaciju je primio oko 8OO dokumenata vezanih za saradnju stručnjaka ZŽZavoda po temama za čiju razradu su se opređelili da prate i, oko 500 definitivnih standarda i preporuka SEM:
Zasedanja organa SEV održavaju se u Jugoslaviji s vremena na vreme, uglavnom na predlog Sekretarijata SEV, a uz sa= glasnost Saveznog izvršenog veća, obzirom da se na Jugoslaviju, imajući u vidu našu saradnju sa SEV na osnovu Sporazuma izmedju Vlade SFRJ i SEV o učešću SFRJ u radu organa SEV, ne može primeniti sistem redosleda u održavanju zaseđanja. 6. zaključak
Saradnja za SEV u oblasti standardizacije je započeta na osnovu svih napred navedenih podataka.
U ovom trenutku možemo reći da ta saradnja nije u potpunosti dala efekte koji
se očekuju. Preduslov za ostvarivanje uspešne saradnje svakako je i dobra organizacija. U početku saradnje nismo bili potpuno organizovani, ali formiranjem Stalne delegacije za učešće u radu Stalne komisije SEV za standardđizaciju 1977. gođine stvaraju se mogućnosti za uspešniju i potpuniju saradnju.
235