JUS standardizacija

Tablica II prikazuje raspoređ oligoelemenata u periodičkom sustavu elemenata. Uz pomoć periođičkog sustava ti se elementi mogu podijeliti u nekoliko skupina.

Najprije će se navesti skupina elemenata, koji se u čelicima pojavljuju kao legirni dođaci. To su elementi Ti, V,CryZr,Moe.,„Co i Ni. Ti. elementi pripa-– đaju dqrupama od IV B do VIII B. Navedeni se elementi dijele u podskupine alfagenih (Ti,V,Cr,Zr,Mo) te gamagenih elemenata (Co,Ni). U gamagene elemente spađa i bakar, koji se medjutim treba smatrati prije nečistoćom nego legirnim elementom i koji, zapravo, u OVOm kontekstu zauzima poseban položaj. Alfageni su elementi iz ove skupine takodjer i karbidđotvorci, te, kao takvi, pogoduju bijelom skrućivanju kod sivog lijeva. Karbidotvorac je i gamageni mangan (redni broj 25).

Slijeđi skupina elemenata, koji se u čelicima javljaju pretežno kao nečistoće. To su elementi Zn,Cd,As,Se,Sn,Sb,Te, Pb i Bi, koji se nalaze na desnoj strani periodičkog sustava, i to ispod druge periođe. Ovi su elementi inače uglavnom alfageni, s izuzetkom kadmija, olova i bizmuta, koji sa željezom ne stvaraju mješance.

Poseban položaj, svaki za sebe, imaju bor, magnezij, aluminij i bakar. Bor (zajedno s ugljikom i dušikom) pripada elementima za termodifuzijsku obradu čelika. Magnezij, kao globulator,primjenjuje se pri proizvodnji žilavog lijeva. Aluminij, kao i njegov susjedđ silicij, ima veliki afinitet prema kisiku, te se zato upotrebljava za smirivanje čelika. Gamageni bakar ustvari spaja dvije velike skupine legiranih elemenata i "pravih" nečistoća.

"Prave" nečistoće /Zn,Cd,As,Se,Sn,Sb, Te,Pb,Bi) te aluminij i titan ulaze takodjer u skupinu antiglobulatora, elemenata koji sprečavaju ili bar otežavaJu izlučivanje grafita u obliku kuglica pri proizvodnji žilavog lijeva.

Na ođredjeni se način na oligoelemente

u sirovom gvoždju pozivaju i standardi. Tako ASTM - standard (1) ove elemente naziva "incidentalnim", što bi se drugačije moglo reći "uzgrednim" ili "slučajnim". Prema standardu, ukupni iznos ovih elemenata može iznositi svega nekoliko postotaka, u ovisnosti o njihovom sadržaju u sirovinama. Oni mogu utjecati na svojstva odljevaka. Neki se od ovih elemenata čak namjerno dopuštaju u sirovom gvoždju, jer djeluju povoljno. Drugi "incidentalni" elementi moau pDak

djelovati neutralno ili čak i štetno

na svojstva nekih tipova odljevaka, u ovisnosti o njihovoj prirodi i količini. U popisu incidentalnih elemenata, za koji se ističe da je djelomičan, · stanđard poimence navođi bor, aluminij, nikal, bakar, titan, vanađij, krom, molibđen, arsen, selen, kositar, antimon, telur i olovo. Za slučaj da je utjecaj inciđentalnih elemenata važan, potreban je dogovor o njihovom sadržaju.

Sovjetski se stanđarđ (5) osvrće na sadržaj kroma i bakra. U pogleđu kroma navođi se da se, na zahtjev potrošača sadržaj ovog elementa u sirovom gvoždju namjenjenom proizvodnji ođljevaka od sivog lijeva ograničava na najviše 0,18%. Što se bakra tiče, stanđard obavezuje na određjivanje njegovog sadržaja u slučaju đa se za proizvodnju sirovog gvoždja

· upotrebljavaju ruđače koje sadrže bakar.

Informaciju o sadržaju oligoelemenata kako u sirovom gvoždju za proizvodnju sivog lijeva, tako i u samom sivom li·jevu, daje tablica III.

Prerađa manje kvalitetnih rudđača može dovesti do povećanja sadržaja oligoelemenata u sirovom gvožđju. U takvom bi se slučaju trebalo služiti posebnim zahvatom, kako sadržaj oligoelemanata

u sivom lijevu ne bi prešao odredjene granice. Radi se o nečemu, što bi bilo slično primjeni tzv. suspenzijskog po= stupka lijevanja, kada se za sastavljanje zasipa upotrebljava sirovo gvoždje s velikim sadržajem fosfora (do 1,2%). Takvo su sirovo gvoždje, naime, počele proizvoditi neke željezare u Sovjetskom Savezu, kađa se pristupilo prošire-' nju sirovinske baze, što je dovelo do povećanja eksploatacije ruđača s povišenim sadržajem fosfora (11).

Povećanjem sadržaja fosfora u sivom liJevu raste udio fosfidnog eutektikuma

u mikrostrukturi, dok se u makrostrukturi opaža povećano razlučivanje fosfora. Povećanje sadržaja fosfora usitnjuje grafitne listiće, pogoduje perlitnoj sekundarnoj strukturi i povećava tvrdoću konstituenata mikrostrukture. Povećanje sadržaja fosfora prouzrokuje takodjer i povećanje udjela usahlina. U konkretnom slučaju iz Sovjetskog Saveza povećanje udjela fosfora dovelo je do smanjenja izdržljivosti kokila za čeličane, za čiju je proizvodnju služilo sirovo gvoždje, o kojemu je ovdje riječ. Navedene posljedice povećanja udjela fosfora mogu služiti kao primjer za posljedice povećanja sadržaja oligoelemenata. Utjecaj pojeđinih oligoelemenata na svojstva sirovog gvoždja

i sivog lijeva različit je, ne samo u

241