JUS standardizacija
[i ————_ _—_ _ _ ______ __________ __—
IIDC.DIizdanje Oznaka
nije predvidjena nije predvidjena 20...25...25"C |Referentni opseg 20 do Ž5S6
II izdanje Oznaka Tumačenje
o
Nazivni opseg upotrebe (20–t_OC) do 25%
Varijacija se odredjuje izmedju (20–t OC) i 20%
Referentni opseg 20 do 257 C. Bez nazivnog opsega upotrebe. Varijacija se ne odredjuje.
tp = utvrdjeno prekoračenje jedne od granica referentnog opsega
mo biti spomenute bez tumačenja, jer se pri označavanju ili ostvarenju preporučuJe provera njihove saglasnosti s odredbama odgovarajućeg izdanja.
Utvrdjene su razlike izmedju vrednosti struje i trajanja prethodnog uključenja (prema tabeli 2), u uslovima pri kojima se kazaljka vatmetra i varmetra klase tačnosti 0,5 ...5 postavlja na nulu, kao i razlika u tumačenju referentnog faktora snage, dozvoljenog odstupanja spoljašnjeg električnog polja i sl.
d) Novo razvrstavanje instrumenata klase tačnosti O,5
Prema drugom izdanju standarđa JUS L.G1.020 instrumenti klase tačnosti će biti razvrstani u skupinu tzv. "pogonskih" instrumenata, zajedno sa instrumentima klase tačnosti 1, 1,5; 2,5 i 5. Prema odredbama I izdanja, instrumenti klase tačnosti 0,5
su bili svrstani u skupini tzv. "laboratorijskih" instrumenata zajedno sa instrumentima klase tačnosti 02,1 i 0,2. Ovo
je bitna razlika, jer se ođredbe za ove
dve skupine instrumenata razlikuju, npr.
u pogledu referentnih uslova, preopterećenja, označavanja i sl.
Ova izmena je usledila zbog sve izraženije tenđencije đa se instrumenti klase tačnosti 0,5 sve češće upotrebljavaju
u industrijskim (pogonskim) uslovima, Što znači da će biti izloženi istim naprezanjima kao instrumenti klasa tačnosti: Joe. 5
Ovakvo razvrstavanje instrumenata klase tačnosti 0,5 može, sa druge strane, stvoriti izvesne teškoće proizvodjačima koji žele da već "uhodani" tip instrumenta klase tačnosti 0,5 proizvode po odredbama II izdanja standarda JUS L.G1.020. U tom slučaju postoje izvesne olakšice, navedene u standardu, kojima se korisniku instrumenta skreće pažnja - pomoću odgovarajućih oznaka -— na eventualna odstupanja od standardom utvrdjenih obaveza.
e) Instrumenti klase tačnosti 00% i 03
U II izdanju standđarđa JUS L.G1.020 predvidjena je za instrumente i klasa tačnosti 0,05, što je posledica poboljšanih uslova
i postupaka izrade instrumenata, kao i strožijih zahteva korisnika.
Takodje se predvidja mogućnost izrade instrumenata klase tačnosti 0,3, pri čemu se instrumenti te klase tretiraju kao "laboratorijski" tj. zajedno sa instrumentima klase tačnosti 0,05...0,2. Na ovaj način
se u toj skupini instrumenata popunjava mesto koje u postojećem standardu zauzima klasa tačnosti 0,5.
f) Odredbe o bezbednosti mernih instrume= nata
I izdanje standarda JUS L.G1.020 daje odgovarajuće odredbe u pogledu bezbednosti pri radđu sa električnim mernim instrumentima, a prvenstveno u vezi sa dielektričkim ispitivanjima. Instrumenti su međjutim morali da zadovolje i neke druge ODpDšte standarde o bezbednosti, što je stvaralo teškoće pri izrađi i ispitivanju. Svi opšti zahtevi bezbednosti i posebni zahtevi za bezbednost instrumenata ne bi zbog obimnosti bili poaodni za uvršćenje u ovaj standard. Zbog toga su u drugom izdanju standarda JUS L.G1.020 zahtevi u vezi sa dielektričkim ispitivanjima izOstavljeni, ali su odredbe o ovim ispitivanjima unete u predlog stanđardđa JUS L.G1.025 u kojem su date detaljnije odredbe o bezbednosti električnih pokaznih i upisnih mernih instrumenata.
a“) Označavanje
udovine u označavanju predvidjene u II izdanju standarda JUS L.G1.020 omogućuju dobijanje jasnije siike o instrumentima. Na ove odredbe će veću pažnju obratiti proizvodjač instrumenata, dok će korisnici ove izmene vremenom prihvatiti. Osobito su uočljive izmene označavanja klasa tačnosti instrumenata, označavanje referentnih uslova, odnosno referentnih vrednosti i nazivnih opsega upotrebe, karakteristika bezbednosti i izvesnih natpisa.
Osim navedenih razlika izmedju postojećeg standarda JUS L.G1.020 i predloga drugog izdanja istog stanđarđa, postoje i druge manje razlike, koje se mogu uočiti detaljnijim poredjenjem teksta predloga standarda sa važećim standardom. Potrebno je stoga da se sve ove izmene prouče na vreme, pre obJavljivanja drugog izdanja ovog standarda.
a aaa e II —____