JUS standardizacija
Akcionog komiteta, održao pored 2 planirana, poludnevna sastanka, još 1 vanredni poludnevni sastanak, na kojima su donete odluke po svim postavlienim organizaciono, finansijskim i tehničkim pitanjima koja su vezana za opštu politiku rukovodjenja i usmeravanja rada IFC.
izbor 2 potpredsednika i 6 članova akcionog komiteta
Za nove potpredsednike IEC za period od 2 gođine izabrani su O.C. BOoOckman (Norveška) i prof. J. Merhaut (Čehoslovačka).
Za nove članove Akcionog komiteta predđloženo je 17 kandidata, medju kojima i Jugoslavija. Izabrani su tajnim alasanjem Francuska, Holandija, Švedska i SSSR za period od 6 godina, Brazil za 4 godine i Južna Afrika za 2 godine. Prilikom izbora kandidata za 4 i 2 godine Jugoslavija je imala najveći i isti broj glasova kao i Brazil, odnosno Južna Afrika, ali je u mocnovnom pojedinačnom izboru dobila manji broj alasova. Verovatno da je pri ovakvom izboru odlučio princip geografske zastupljenosti članova Akconog komiteta, na šta je UDOZOreno u ranijim cirkularnim dopisima Centralnog biroa. Mada Jugoslavija nije izabrana ovoga puta u Akcioni komitet, sam tok glasanja, obzirom na veliki broj kandidata, pokazao je da ona uživa veliki ugled u IEC-u.
Od ostalih odluka Saveta IEC treba izneti najznačajnije:
sledeća generalna zasedanja
Prihvaćen je poziv Australijskog nacionalnog komiteta da se sledeće Generalno zasedanje održi u Sidneju od 21. maja do 1. juna 1979. godine, kao i poziv Švedskog nacionalnog komiteta da se od 2. do 14. juna 1980. godine, održi Generalno zasedanje IEC u Štokholmu. Formalne prijave
za organizaciju sledećih Generalnih zasedanja podnele su Brazil, Egipat i Švajcarska, o čemu će Savet odlučivati pojedinačno na 2 gođine pre zasedanja.
saradnja sa ISO i ECE
Prihvaćena su izlaganja prof. dr V. V. Boitsov-a, predsednika ISO i prof. dr N. Takagi-a, predsednika IEC, o stanju dosadašnje uspešne saradnje izmedju ove dve organizacije u proteklom periodu od prošlog Generalnoq zaseđanja u Moskvi do danas i potrebama produbljivanja ove saradnje i vodjenja zajedničke politike na DO-
lju medjunarodne standardizacije. Prihvaćene su zajedničke publikacije ISO/IEC: smernice 15 Kođeksa principa "Pozivanja
na stanđarde" i 16 Kodeksa principa "Sistemi atestiranja i standardi koji se na njih odnose", kao i izveštaj Radne grupe Saveta koja je usko saradjivala sa odgovarajućom Radnom grupom ISGO (COPOLCO) po pitanjima opšte politike saradnje sa organizacijama potrošača. Akcioni komitet je usvojio izveštaje posmatrača IEC u raznim komitetima Saveta ISO (STACO, CERTICO, INFCO, REMCO, DEVCO, ISONET).
IEC posvećuje veliku pažnju saradnji sa ECE (Ekonomska komisija ujedinjenih naciJa za Evropu), tako da je na zasedanju
ECE Komisije od 12. do 15. juna 1978. godine po pitanju politike standardizacije prisustvovao predsednik IEC-a. Pored ovoga IEC aktivno saradjuje sa komitetima za električnu energiju, industriju, gradjevinarstvo i planiranje, unutrašnji transport, a pruža razne informacije i drugim komite= tima ECE. Usvojen je izveštaj koji detaljnije govori o obimu ove saradnje u proteklom periodu od prošlog Generalnog zaseđanja IEC do danas.
TEC Q sistem za elektronske komponente
Prihvaćen je izveštaj Organizacionog komiteta za atestiranje CMC koji je podneo A, G. Manson, predsednik. Iz izveštaja se vidi dđa je Sistemu pristupila Švajcarska kao 18-ta zemlja, da su u toku završni radovi na terminoloaqiji koja treba da čini dodatak uz Osnovna pravila koja je ranije već usvojio Savet, kao i da je u toku revizija pojedinih tačaka procedure Sistema. Radna grupa za izradu dokumenta za konačno formiranje Interim ICC komiteta (Inspectorate Coordination Committee) održaće novembra svoj treći sastanak ove godine. Sistemu je odobren budžet za 1978. gođinu u iznosu od 80.000 ŠV.ET.
izveštaj o aktivnosti IEC za 1977.
Izveštaj je štampan u vidu publikacije na 149 stranice, a kratak pregled je podneo C. J. Stanford, generalni sekretar. Iz izveštaja se vidi da je u 1977. godini distribuirano 34.337 stranica radnih dokumenata (30.527 u 1976. godini), da je održano 563 poludnevnih zasedanja tehničkih ko= miteta (534 u 1976. godini), da je broj radnih grupa bio 540 (508 u 1976. qgođini) da je broj tehničkih komiteta i pbođkomiteta bio 190 (188 u 1976. godini), da je publikovano 132 standarda sa 4.194 stranica (143 sa 4.001 stranicom u 1976. gođini), tako da ukupan broj stranica IEC publikacija iznosi sada 41.500, da je prođaja IEC publikacija za 14% bila veća nego u 1976. godini.
337