JUS standardizacija

ciju povećanih troškova integralne kon=trole. BR. Sagmiđ: "Poteškoće kod uvodjenja i rada interne stanđardizacije."

U referatu se ističe da se nedovoljno koriste povoljni uslovi koje pruža naš sistem samoupravljanja za razvoj interne standardizacije. Jedan od osnovnih razloga za Ovo, ističe se u referatu, je nedovoljno shvatanje uloge standardizacije i prednosti koje ona pruža, ođ strane rukovođećeg kadra u organizacijama udruženog rada, koji u borbi za operativne rokove zanemaruju dugoročnije ciljeve čijem ostvarenju svakako doprinosi standđardizacija. Autor se zalaže za pokretanje akcija od strane društava za unapredjenje standardizacije i privrednih komora za sistematsko delovanje i objašnjavanje korisnosti rada na standardđizaciji.

Dj. IListea: "Nova organizaciona rešenja za uskladjivanje rađa izmedju internog i Ostalih nivoa standardizacije."

Polazeći od toga da se sve više ističe problem nedostatka odgovarajućih jugoslovenskih standarda, da se pri sadašnjim kadrovskim i finansijskim mogućnostima Saveznog zavoda za standardizaciju i pri sadašnjoj proceduri donošenja jugoslovenskih standarda, koja u mnogim slučajevima nije pogodna za brže donošenje svih onih standarda koje zahtevaju organizacije udruženog rađa, a posebno kađa je u pitanju preuzimanje medjunarodnih standarda, ne mogu očekivati znatnija poboljšanja. U referatu se razmatraju moguća nova rešenja za bolju organizovanost rada i uskladjivanje potreba za standardima izmedju internog, nacionalnog i medjunarodnog nivoa.

Istiže se da se osnovno pitanje koje je potrebno rešiti odnosi na racionalizaciju rada stručnjaka iz organizacija uđruženog rada, koji su suštinski stručni nosioci

na svim nivoima stanđardizacije, prvenstveno pute vremenskog uskladjivanja donošenja internih sa nacionalnim, odnosno sa medjunarodnim standardima, tako da se izbegne dupliranje poslova ovih stručnjaka.

M. Kmnežev: "Odnos interne standardizacije prema nacionalnoj i medjunarodnoj standđardizaciji." U referatu se daje odnos interne i nacionalne stanđarđizacije prema medjunarodnoj i pri tome se obrazlaže važnost održavanja ažurnih stanđardoteka, informisanja učesnika u stanđardizerskoj delatnosti, informisanja o primeni stanđardđa, razmatranju predloga stanđarđa i delegiranju stručnjaka u stručne komisije za usvaja-

nje stanđarđa. Dalje se daje objašnjenje o mogućnosti direktne primene ISO stan= darda.

Na kraju referata dat je položaj interne standardizacije u SOUR FAMOS i problematika koja prati stanđarđizersku delatnost u RO sa mogućim predlozima za rešenje ovih problema.

R. Kapetamoviđ: "Pristup internoj standardi-

zaciji uz primenu elektronske obrađe pođataka." Ističući da u mnoštvu podataka koje je potrebno analizirati u svrhu stvaranja interne standardizacije u radnim organizacijama, neprocenjivu pomoć pruža elektronska obrada podataka. U referatu su prikazana praktična iskustva i postupci rada na sužavanju asortimana materijala, delova i poluproizvoda. Rezultat je, kaže se u referatu, prepolovljen opseg asortimana materijala po vrstama, uz istu količinu proizvodnje. Posleđice suženog asortimana se ođražavaju ne samo u području konstruisanja, nabavljanja i proizvodnje, nego i u bitno sniženim troškovima poslovanja.

B. Mitrović: "Tipizirani program proizvodnje reznog alata - put ka većoj prođuktivnosti i smanjenju troškova poslovanja." Referat obradjuje uticaj tipizacije rez=nog alata na povećanje produktivnosti rada, vreme i ekonomičnost izrade alata. Predlaže se rešenje putem izbora varijanti reznog alata koji se drži na zalihama proizvodjača alata i u prometnim organizacijama, putem tipizacije alata kod potrošača, blagovremene narudžbine alatai standardizacije na nacionalnom nivou.

Problem je posmatran sa aspekta proizvodnog programa Fabrike reznog alata u Čačku.

Ž. Komes: "Pristup izradi internih standar-

da pomoću elektronskog računara."

Polazeći od toga da su standardi deo tehničke dokumentacije koja je nosilac Osnovnih informacija neophodnih za razvoj, kon=strukciju, proizvodnju i nabavku, u referatu su analizirani osnovni preduslovi za izradu internih standarda pomoću elektronskog računara: brojčani sistem, banka podataka i sistem karakteristika predmeta.

Na kraju je prikazan primer internog standarđa izradjenog pomoću elektronskog računara. V. Vojnoviđ: "Rentabilnost interne standđardizacije." U referatu je obradjena Jedna od metoda merenja rezultata rađa službi interne