JUS standardizacija

Medjutim, treba istaći da su ovi nemački

standardi vrlo tolerantni te dozvoljavaju i veće napone mnođ izvesnim uslovima. Tako se navode izmedju ostaloa i sledeći slu-

čajevi (DIN 57228, Mejl 1):

– Dozvoljeni su i viši naponi od onih datih u tabeli, ako zaštitni uredjaji sprečavaju prekoračenje graničnih vredđnosti u pomenutoj tabeli.

– U izuzetnim slučajevima, kod kojih bi se uz nesrazmerno visoke troškove granične vrednosti iz tabele mogle održati, dozvoljavaju se viši naponi od onih u tabeli, bod uslovom da su obezbedjene dovoljne zaštitne mere ljudstva.

-– Kablovi sa višom naponskom čvrstoćom, na primer kablovi sa sintetičkim izolacijama naročite konstrukcije, smeju se podvrći višim naponira, ukoliko i kabl. garniture (glave i mufovi) poseduju odaovarajuću naponsku čvrstoću.

Pomenutim DIN standardima se predvidja đa se u nekim slučejevima ne mora voditi računa o dejstvu dozemne struje kratkog spoja, kao:

- kod kablova u čeličnim cevima, ako struja dozemnog kratkoc spoja ne prelazi vrednost od 15 kA;

-– kod napona=20 kV i pri struji dozemnoga kratkoc spoja = 2 kA kod kablova sa el. zaštitom;

-– kod el. mreža sa privremenim uzemljenJem zvezdišta preko nisFoomskog otpora. Prema standardima DIN pominju se sledeće zaštitne mere ljudstva koje radi na telekomunikacionim postrojenjima:

-– upotreba izolovanih alata;

- rad obučenog teh. personala čak i specijalista u pojeđinim slučajevima (pri trajnim opasnim naponima);

-– onaj koji rađi mora se izolovati od uzemljenih predmeta, a ako to nije moauće, od delova koji su pođ uticajem -– indukcijom energetskoc voda; OVO SE može postići izolacionim prostirkama, rukavicama i cipelama.

Rezime

NMagli razvoj urbanizacije cradova i porast elektroenergetsl:og sistema nameću potrebu da se tolerantnije pridje oroblematici odnosa i uticaja elektroenergetskih na telekomunikacione kablove. Medjutim, to ne znači da se sa razvojem el-kFrosmnergetskog sistema dozvoli nekontrolisani porast struja dozemnog kratkog spoja. Veliki napređak bi bio učinjen

kad bi se izvršila standarđizacija dozemnih struja kratkoc spoia vođe“i računa o uticaju na telekomunikacione VOdGOVC, a svakako i o iznmšenju opasnih napona.

Sve veće nagomilavanje podzemnih in<=talacija u gradskim područjima nameće potrebu da se planski ->ridje rasnmoredu ovih instalacija u javnim površinama. Ovo mitanjo je iscrpno razradjeno u sklopu pravilnika o enerqetskim ka"lovira - koji Je zasad još u formi predloga. Razvoj teleinformacionog sistema u elektro-

· privredi sve više uzima maha, te bi tre-

balo razmotriti mogućnost izrade posebnog standarda koji bi omogućio elastičniji tretman opasnih napona no što je slučaj kad su u pitanju javne PTT mreže.

Literatura

1 Directives concernant la protection des lignes de tćlćcommunication contre les actions nuisibles des lignes člectriques industrielles Comitćs consultatiifs informationaux telčćphonique et tčlčdarafphique

Geneve, 1952. (prevod glava VIII i XII). 2 DIN 57228 Teil 1 - 7.1975%g: Tell 2 = 7.1975.gs 3 Lothar Heinhold Kabel und Leitungen fdr Starkstrom "Siemens" - 1969.g. L S. Midić, dipl.ing.

Jednožilni polietilenski kablovi u 20 kV-noj kablovskoj mreži sa nultom tačkom uzemljenom preko nisko-omskog otpornika

Novosadska fabrika kabela 'Novkabel', IX 1972.g.

5 Hlinrich Langrehr '"Rechnungsgrossen fUr Hochspannungsanlagen!'! AEG-Telefunken, NOĆ 9, Berlin 1969.

6 Rolf Buckel '"Beruhrungsspannungen kurzer Dauer in Fernmelde-und Starkstromanlagen'' ETZ-B, Bd 22(1970), H.10

7 Rudenberg Elektrische schaltvorgange Spinger Verlag, Berlin

—_— –– -—" ___–__________________ ____ ___ ___ __ ___ ________ _______

408