JUS standardizacija

izjava dr v.v. Bojtcova, predsednika međunarodne

organizacije za standardizaciju (ISO), povodom svetskog dana standardizacije 12. oktobar 1978.

Predsednik ISO se zalaže za koordinaciju svih aktivnosti standardizacije na medjunarodnim, regionalnim i nacionalnim nivoima. Mi svi Živimo u periodu brzog naučnog i tehničkog progresa. Ono što je juče bio san, danas je postala svakodnevna realnost. Jedan vek ranije put oko sveta za 80 dana smatran je za nešto fantastično. Danas je put oko sveta avionom postignut za 24 časa; svemirske letilice obidju oko naše planete za manje od dva časa. U ovom skraćivanju puta oko sveta, standardizacija ima specifično mesto; ona je postala značajan elemenat tehničkog progresa koji ubrzava primenu najnovijih dostignuća nauke i tehnologije u proizvodnji u našem svakodnevnom životu. Zato je, na današnjem stupnju, značajan aspekt stanđardizacije vezan za ekspanziju novih oblasti tehnologije i proizvodnje kao i za podizanje naučnog i tehničkog nivoa stanđarda.

Svaki standard mora voditi računa o interesu mnogih ljudi u društvu od proizvodjača do individualnih potrošača. Bez ovakVog poimanja stvari nemoguće je osigurati uspešno korišćenje standarda.

U naše vreme, kađa su medjunarodne ekonomske i naučne veze razvijene do maksimuma , nijedna zemlja ne može sebi dozvoliti da Duđe izolovama od drugih zemalja. Sve je postalo medjusobno povezano. Iste zemlje mogu biti izvoznici i uvoznici istih proizvoda; stepen specijalizacije i kooperacije izmedju zemalja značajno se uvećao.

Ovaj proces zahteva postojanje medjunarod-

nih pravila - drugim rečima medjunarodnih standarda - koji svake gođine obuhvataju sve više i više sfera ljudske aktivnosti.

Više od 100.000 visokokvalifikovanih inženjera, naučnika i specijalista raznih nacionalnosti iz raznih krajeva sveta

Jčestvuje u izradi medjunarodnih standarda. Rezultat njihovih napora je publikovanje oko 500 ISO standarda godišnje.

Mada je produktivnost ISO komiteta sasvim visoka, zahtevi za donošenje medjunarodnih stanđarda prevazilaze njihove mogućnosti. Zato je jedan od važnih zadataka ISO na sadašnjem stupnju razvoja uspešniJe korišćenje raspoloživih sredstava, koncentrisanje napora na najznačajnije oblasti aktivnosti i skraćivanje vremena koje zahteva priprema standarda.

Zajedno sa ISO, nekoliko stotina drugih medjunarodnih organizacija, vladinih kao

i nevladinih učestvuju u radđu na medjunarodnoj standardizaciji. U ovakvoj situaciji koordinisanje napora svih medjunarodnih organizacija je neophodno. ISO, koJi Je specijalizovana medjunarodna organizacija mora igrati glavnu ulogu. Ovaj cilj je nemoguće postići ako se pored akcije preduzete na medjunarodnom nivou ne čine

i napori individualno u svim zemljama. Na kraju, svi ovi napori moraju dovesti do bliske koordinacije aktivnosti standđardizacije na medjunarodnim, regionalnim i nacionalnim nivoima.

Uspeh rada na medjunarodnoj standardizaciji Je postignut na prvom mestu zajedničkim učešćem u radu zemalja članica i korišćenjem rezultata toga rada.

Svetski dan standardizacije je danas proslavljen u mnogim zemljama sveta. Standardizacija, po svojoj prirodi, ima medjunarodni karakter. Naši zajednički napori stvaraju čvrstu osnovu za bolje uzajamno razumevanje, razvoj medjunarodne saradnje i poboljšanje uslova života ljudi.

Želeo bih da pozovem moje kolege u raznim zemljama sveta da povećaju svoje napore u cilju ostvarivanja značajnih i plemenitih ciljeva standardizacije.