JUS standardizacija
- Anketa o akciji: organiziranja stanđarđizacije. – Razgovori sa rukovodiocima OOUR-a i RZ-a, te predstavnicima za poslove standardizacije iz OOUR-a i RZ-=a.
– Prihvaćanje programa rađa stanđarđizacije SOUR=a (pismeno).
- Dopuna djelatnosti RO "Chromos = Centar za kemijska istraživanja i razvoj" poslovima iz predmeta standardizacije.
=
3.5 Program rada djelatnosti standardizacije Prihvaćeni program rađa koji se obavlja permanentno, a koji se razradjuje godišnje posebno za svaku RO, OOUR je:
– Organizacija djelatnosti standardizacije u SOUR-u Kemijski kombinat "Chromos", te koordinacija sa RO, OOUR-ima.
- Organizacija, praćenje i provodjenje mjera standardizacije sirovina, poluproizvoda i proizvoda na nivou SOUR-a, RO i OOUR-a.
- Razvoj postupka jedinstvenog sistema standarđizacije, razvoj jedinstvenog sistema tehničke dokumentacije i tehnike numeriranja, standardizacija i tipizacija materijala, dijelova, proizvoda za SOUR, RO, OOUR, RZ u suradnji s odgovarajućim službama.
- Informatika sa područja standardizacije SOUR-a, RO, OOUR, RZ.
-– Koordinacija i suradnja na poslovima standardizacije u RO sa RO "Chromos - Centar za kemijska istraživanja i razvoj”.
- DJelovanje u nacionalnim i međdjunarodnim organizacijama za standardizaciju.
-– Suradnja sa odgovarajućim organima na području predmeta poslovanja SOUR-a.
– Izrada osnovnih standarda sirovina i produkata, standarda materijala, zajedničkih dijelova i sklopova, standarda metoda za potrebe SOUR-a, RZ, OOUR-a.
Atestiranje proizvoda na osnovu odgova-– rajućih propisa i provjera kvaliteta, pribavljanje atesta, znaka kvaliteta po potrebama i zahtjevu tržišta, posebno za plasman proizvođa SOUR-a na inozemnom tržištu.
obrazovanje kadrova, informacije
Jedan od bitnih zađataka bio je obrazovanje širokog kruga suradnika koji rađe na
problemima standardizacije, tim više, jer dosađašnji sistem redovnog obrazovanja ne-
dovoljno posvećuje pažnju predmetu stanđarđizacije. Potreba za stručnjacima OVOG područja koji su ošposobljeni da objedine niz tehničkih znanja u cilju racionalnijeg poslovanja, nameće se sve više u tehničkoj praksi. U suradnji sa Društvom za unapređjenje stanđarđizacije Hrvatske (DUSH), Komisijom za standardizaciju Privredne komore Hrvatske, organizirano je niz seminara i pređavanja (npr. "Stanđardđizacija
u udruženom rađu" - seminar, "Oblikovanje internih stanđarđa, tehnika numeriranja”
- seminar, "Zakon O stanđarđizaciji" =
- predavanje, "Problemi oko atestiranja"
- pređavanje). Aktivna je suradnja s Referalnim centrom Sveučilišta u Zagrebu (koji će prema ključnim riječima i pojmovima pratiti odredjena stručna pođručja iz problematike Kombinata), SZS-om, SADUS=om, te IFAN-om. U svrhu vlastitih informacija pokrenuli smo "Informacije iz oblasti standarđizacije" (sa pregledom djelatnosti stanđarđizacije interesantnih za Kombinat). Paralelno smo pristupili formiranju standardđdoteke kao dijelu biblioteke radne orga= nizacije. Standarđoteka posjeduje 3899 standarđa, no, velika većina zbog starosti morat će biti podvrgnuta reviziji. U standđardoteci je zastupljeno 2836 JUS standarda, od kojih su 2196 starijih od 5 qođina, 522 DIN-a, 117 BS-a, 60 ASTM-a, 21 NF-a, 97 GOST-a, 1 TGL-a, 10 VDI-a, 11 ČSN=a,
3 SIS-a, 24 JŽS-a (granski), B RAL (Farbreqistar), 28 TITUKOV (tehnički uslovi za potrebe JNA), 3 TP (tehnički propisi za gradjevinarstvo), 6 IP-a, 5 TR bF (Technische Regeln fUr brendbare FlUsigkeiten) itd. Standardoteka posjeduje najnovije kataloge DIN, JUS, GOST, ASTM, AFNOR, Bille= tin Signaletique, bilten Stanđardizacija
i separat JUS - Informacija (Za sve RO, OOUR, RZ), te World Standards Mutual Speedy finder Vol 1 - Chemicals sa pregledom 10210 standarda. Shodno zakonskom propisu sudjelujemo u radu 19 stručnih komisija sa 36 delegata iz područja od interesa za djelatnost Kemijskog kombinata (tabela TI).
U okviru komisija Kombinat je dao prijedlog nacrta stanđarda·iz oblasti plastičnih. masa, ljepila (fenolnih i rezorcinskih), laminata, krutih pjena, premaza, podova, kitava, zapaljivosti plastičnih masa - metode odredjivanja.
problematika atestiranja
Kao što je već istaknuto, posebno interesantno područje za Kombinat je atestiranje proizvođa. Donesena lista proizvođa koji podležu obavezi atestiranja za 1978. godđinu, pokazala je, da ne postoji potreba za atestiranjem Chromosovih proizvoda. (Sredstva za zaštitu bilja podliježu pod odredbe Zakona o prometu otrova). U tom smislu niti jedan proizvod Kombinata ne treba imati atest. Na tržištu postoji još uvijek raskorak izmedju zakonskih propisa i zah-