JUS standardizacija
Uzimajući u obzir sve ove razloge, pre 10 godina u Ei Je formiran Sektor za standardizaciju i dokumentaciju čija je delatnost bila:
-– izrada internih standarda
-– izrada i uvodjenje šifarskog sistema za sve predmete poslovanja
-– uredjenje tehničke dokumentacije za mogućnost automatske obrade pođataka
–- formiranje sistema informisanja o svim aktivnostima iz oblasti stanđarđizacije (formiranje standardoteke, izdavanje Biltena i sl.)
- učestvovanje i koorđiniranje u rađu na donošenju JUS i medjunarodnih standarda.
Posebno, sa organizovanjem Sektora, u fabrikama su oformljena radna mesta referenata za standardizaciju, najčešće u konstrukcionim biroima, čija je delatnost bila nađdzor nad uvodjenjem JUS, internih i drugih standarda u dokumentaciju fabrike, a s dr= ge strane oni su prikupljali i dostavljali potrebne informacije kodđ izrade novih standarda. U to vreme, obaveznost primene i način uvodjenja internih stanđarda, bila je regulisana Naredbom generalnog direktora.
Stupanjem na snagu Zakona o udruženom radu i koncepcija organizovanja Službe za standardizaciju morala je biti društveno potvrdjena i zakonski regulisana. Isto tako i Zakon o standardizaciji je svojim postavkama o internoj stanđardizaciji u složenim organizacijama, kao što je Ei, usmerio politiku organizovanja ove mktivnosti. Normalno, vodđilo se računa i o potencijalu koji je Sektor standardizacije u prethodnom periodu dostigao:
-– izdato preko 500 internih standarda
- razradjen šifarski sistem za predmete materijalnog poslovanja
– šifrirano i uneto u đatoteku ERC prekc 50.000 stavki različitih repromaterijala i delova
- specijalizovan kadar za ovu vrstu delatnosti. |
U tom smislu konstatovano je sledeće:
- delatnost standđarđizacije mora da se obavlja na svim organizacionim nivoima
- standardizacija je delatnost koja je usko povezana sa svim funkcijama u pređuzeću, pa rešenje njene organizovanosti i raspodelu zadataka bazirati prema organizacionim delatnostima u FEi
- kod organizovanja delatnosti standardi zacije izvršiti koncentraciju kadrova koji se bave problematikom standardizacije na onim organizacionim nivoima, na kojima će se postići najveći efekti.
Imajući ovo u vidu prilikom konstituisanja Složene organizacije udđruženog rađa Fi, u okviru Radne zajednice zajedničkih službi, organizovana je Služba za stanđarđizaciju
i dokumentaciju koja, prema Statutu SOUR Ei, sklapa Samoupravni sporazum sa svim OOUR-ima Ei u cilju udruživanja rađa i pre= nosa poslova standardizacije.
Samoupravni sporazum o koordinaciji i izvr= šavanju poslova standardizacije potvrdjen je na Radničkoj skupštini Ei, nakon usvaja-– nja na organima upravljanja OOUR Ei, i stu= pio je na snagu početkom 1978. gođine.
Kao jedna od najpozitivnijih strana OVOg Sporazuma smatra se dogovor o definisanju
i razgraničenju poslova stanđarđizacije na raznim organizacionim nivoima Složene organizacije Fi, što je izloženo u daljem tekstu ovog Prikaza.
poslovi standardizacije i dokumentacije na nivou s0ur ei
l. Izrada nacrta Ei-standarda i sudelovanje sa SOUR=Ei u usvajanju Ei-standarda za predmete od zajedničkog interesa, kao što su: znak i natpisi Ei, sadržaj, ob= lik i rukovanje proizvodno-tehničkom do= kumentacijom, tehnički zahtevi i metođe ispitivanja za materijale i proizvode, nazivi i označavanje materijala, proizvoda i sredstava za rad, klasifikatori za materijale, delove, sklopove, proiz= vode i sredstava za rad kao i druge Osnovne tehničke standarde vezane Za mere, jedinice, tolerancije itd.
2. Koorđinacija učešća Ei i zastupanje Fi u komisijama i odborima koji donose nacionalne, regionalne i medjunarodne standarde i znakove kvaliteta.
3. Organizacija i održavanje informacionog sistema na području standardizacije koji obuhvata:
Vodjenje centralne standardoteke i evidencija internih, nacionalnih i medjunarodnih standđarda i znakova kvaliteta, umnožavanje i raspodela EFi-standarda, informisanje o novim Ei, nacionalnim i medjunarodnim standardima, nabavka standarda za potrebe RO i OOUR, tumačenje odredbi nacionalnih i medjunarodnih stanđarda i upotrebe znakova kvaliteta, informisanje o svim važnijim aktivnostima na pođručju standardizacije.
4. Razvijanje i predlaganje sistema proizvodno-tehničke dokumentacije u saradnji sa ERC i Radnim organizacijama; praćenje razvoja informacionih sistema na području proizvodno-tehničke dokumentacije, predlaganje i razvijanje sistema mikrofilmovanja proizvodno-tehničke dokumentacije i učestvovanje sa radnim organizacijama pri njegovom uvodjenju.