JUS standardizacija
jugoslovensko savetovanje „,organizovanje i upravljanje integralnim kvalitetom proizvoda”
22. i 23. marta 1979. godine u Beogradu je u "Sava" centru održano u organizaciji Saveza za unapredjenje kvaliteta usluga SR Srbije Jugoslovensko savetovanje” sa temom "Organizovanje i upravljanje integralnim kvalitetom proizvoda". Savetovanju je prisustvovalo preko 3OO učesnika. Tokom dvodnevnog rađa izložena su 23 referata koji su tretirali kompleksnu problematiku kvaliteta proizvoda i usluga i obezbedjenja kvaliteta sa društvenog aspekta, kao i aspekta organizacija udruženog rada, ekonomije, organizovanosti, metođa rada, društvene zaštite, standardizacije, prava, nadzora i posebno potrošača.
Na bazi svestranog razmatranja i diskusije konstatovano je i zaključeno sledeće: 1. Opšte je poznato da Jugoslavija konstantno ima veliki deficit u robnoj razmeni sa inostranstvom:,, a posebno sa industrijski razvijenim zemljama Zapada. .
Jedan od osnovnih preduslova za povećanje izvoza na tržišta industrijskih zemalja je visok nivo kvaliteta naših proizvoda.
Kvalitet proizvođa na domaćem tržištu, takodje ne zadovoljava.
očigledno je đa bi se poboljšanjem kvaliteta domaće proizvodnje smanjio i interes i pritisak na uvoz većeg broja proizvođa.
Borba za viši kvalitet još nije dovoljno shvaćena kao imperativ i zađatak celog našeg društva. Pitanja kvaliteta proizvođa i usluga obradjuju se nedovoljno i na raznim nivoima: na saveznom, republičkom, opštinskom i ostalim nivoima, tako da je teret u vezi
sa ovim pitanjem pao skoro isključivo
na organizacije udruženog rađa (pro= izvodjače). Rascepkanost nadležnosti i
odgovornosti u borbi za kvalit TOSE et čini ih
Iz prethođnog proizilazi potreba organizovanog pristupa borbi za kvalitet na nivou celog društva i potreba stvaranja sistema koji će đelovati koorđinirano i usmereno, od OUR đo organa feđeracije. Borba za viši kvalitet može uspešno da se vođi samo Birokom društvenom akcijom.
Organizovan rađ na usmeravanju borbe za viši kvalitet moguće je ostvariti kroz priklađan Društveni dogovor svih zainteresovanih o unapredjenju kvaliteta (od organizacija udruženog rađa i društveno političkih organizacija do organa i organizacija federacije
Ovim društvenim đogovorom mogu se ostvariti mogućnosti za vodjenje politike u odnosu na kvalitet, koji je od interesa za naše društvo (društveno opravđani kvalitet), i može se delovati na isti preko svih činilaca koji na njega utiču.
203