JUS standardizacija
– Mođularne mere i proizvodne mere gradjevinskih komponenata
– Izbor preferencijalnih mera za gradjevinske komponente
"Modulama koordinacija spojeva”
Ključno mesto svake konstrukcije i u tradicionalnom, a posebno u prefabrikovanom otvorenom sistemu gradjenja zauzima "modularna koordinacija spojeva" s obzirom na međjusobne uticaje tehnike i vrste spajanja, kao i sistema tolerancija. Većina građjevinskih komponenata proizveđenih u komponibilnim mođularnim merama, namenjena multipozicionom korišćenju, ne bi se mogla upotrebiti za uklapanje u različite kombinacije i sređine (modđularno dimenzionisane i koorđinirane), ako problem spoja do kraja nije rešen.
Osnovni cilj je da se utvrđe pravila i principi "unifikacije spojeva" prema geometrijskim karakteristikama i montaži:
- ujednačavanjem tehnike spajanja elemenata (horizontalnih sa horizontalnim, horizontalnih sa vertikalnim, i vertikalnih sa vertikalnim) s obzirom na prijem
i prenošenje opterećenja kao osnovne funkcije spoja, i
- ujedđdnačavanjem oblika spoja, s obzirom na mesto komponente u spoju, što će biti predmet dalje analize.
Od ukupno 106 različitih spojeva (prema utvrdjenim karakteristikama), 55 ih je ođabrano kao osnova za unifikaciju.
Kroz analizu "Sistema tolerancija" treba utvrditi i uticaj spojeva na modularne i proizvodne veličine komponenata. S obzirom da se komponente moraju proizvođiti
u proizvodnim merama (jer se prilikom
spajanja dve komponente u odnosu na vrstu spoja, mora vođiti računa o tehničkim uslovima spajanja), to se odnos modularnih i proizvodnih veličina javlja u četiri vida: proizvodna mera komponenata manja, Jednaka ili veća od modularne veličine,i kao poseban slučaj tretira se spajanje komponenata uklapanjem.
Isto tako, u modularnoj koordinaciji spojeva treba utvrditi "pomoćne ravni i Osovine" (osnovne, projektantske i konstruktivne), kao repere za lokaciju komponenata -– definisanjem veza izmedju mođularnih i proizvodnih mera, i ođredjivanjem položaja komponenata u unutrašnjem sklopu zgrada.
Analize uslova primene pomoćnih ravni i osovina potvrdjuju da je pravougaona "diskontinualna mreža pomoćnih ravni" pogodnija za lociranje komponenata panelnog konstruktivnog sklopa, dok "kontinualna mreža pomoćnih ravni" odgovara skeletnom sklopu zgrađe.
Ocenjeno je da bi u ovoj grupi trebalo doneti sledeće standarde:
JUS U.A9.010 - Gradjevinske komponente i funkcionalni elementi
JUS U.A9.011 -– Klasifikacija funkcionalnih elemenata u prefabrikovanom gradjenju
JUS U.A9.012 - Sistem tolerancija za gradjevinsku industriju
JUS U.A9.013 - Pomoćne ravni i osovine (osnovne, projektantske i konstruktivne)
JUS U.A9.014 - Kontinualne i diskontinu=alne mreže
JUS U.A9.015 - Pomoćna mođularna mreža Postavljanje gradjevinskikP komponenata i funkcionalnih elemenata
JUS U.A9.016 - Klasifikacija spojeva funkcionalnih elemenata u prefabrikovanom gradjenju
JUS U.A9.017 -– Spojevi u gradjenju - Osnovni principi primene unificiranih spojeva u projektovanju "Komponibilne mere ma mivou sistema!
Velika raznovrsnost komponenata izražena kroz njihove veličine, oblike i materijale (način medjusobnog pozicioniranja i spajanja, te način gradjenja i komponova-– nja) osnovna je karakteristika današnje industrijalizacije gradjenja. Prilikom izrađe ovog dela programa težište je dato "komponibilnim komponenčama na nivou sistema", koje se po principima otvorenih metođa gradjenja, medjusobno kombinuju, ukrupnjavaju i ugradjuju u gotove objekte.
Sistem sa podsistemima, kao potpuno odredjene složene gradjevinsko-arhitektonske mikroceline u pogledu funkcije, oblika i strukture, sklapanjem (povezivanjem) sa istim ili sa komponentama drugih sistema, formiraju makroceline - objekte 1 ambijente, uz obaveznu primenu dimenzionalne i modularne koordinacije.
Na bazi opštih i posebnih istraživanja u razvoju industrijalizovanog gradjenja, koja su zasnovana na rezultatima proučavanja funkcija i materijalizacije arhitektonskoq i urbanističkog prostora, kao i na matematičkim igeometrijskim analizama komponenata u okviru odredjenih sistema, ocenjeno je da je potrebno doneti sledeće jugoslovenske stanđarđe za:
A) Konstruktivne sisteme (skeletni, pa-
nelni, mešoviti) sa podsistemima:
Vertikalne konstvuktivne komponente
JUS U.A9.020 - Panelni zidovi
295