JUS standardizacija
nice u Parizu (1974) i Berlinu (1977), dok će se treća održati u Londonu (1980). Radne grupe su radna tijela IFAN, koja riješavaju zadatke koji proizlaze iz postavljenih ciljeva i u tu svrhu ih osniva Skupština članica. Na temelju provedene ankete unutar zemalja članica IFAN utvrdjeni su prioritetni zadaci
i osnovane ove IFAN radne grupe:
IFAN RGA- "Ekonomičnost standardizacije"
Voditelj: Imberty (Francuska) Yy
IFAN RGB- "Obrazovanje i permanentno obrazovanje na području standardizacije" Voditelj: Reichert (SR Njemačka)
IFAN RGC- "Interna standardizacija 80-tih godina"
Voditelj: Warzecha (SAD)
IFAN RGD- "Primjena medjunarodnih standarda"
Voditelj: Gavin (Velika Britanija) Navedene IFAN radne grupe osnovane su na l. Skupštini članica, dok je na 6. Skup= štini članica u Parizu (1979) osnovana Još IFAN RGS-"Identifikacija posredstvom karakteristika"
Voditelj: Natter (Nizozemska)
S rezultatima rada IFAN radnih grupa se Javnost informira na plenarnim sjednicama ili putem IFAN - priručnika.
Financiranje
Troškove sekretarijata snosi ona organizacija članica iz koje je sekretar. Troškovi plenarnih sjednica se pokrivaju kotizacijom učesnika a financijsku garanciju preuzima ona članica u čijoj se zemlji održava plenarna sjednica. Troškove Skupštine članica snosi članica domaćin. Troškove izdavanja IFAN - priručnika snosi svaka članica za svoje jezično pod:ručjje\;
Vidi se, da je konstrukcija financiranja IFAN pojednostavljena do krajnosti, i time oslobodjena skupe administracije, što joj omogućuje da se okrene isključivo zadacima zbog kojih je i osnovana.
Jezici
Jezici IFAN su engleski, njemački i francuski. Svi dokumenti, koje izdaje IFAN, objavljuju se na ova tri jezika. Korespođencija se može voditi na jednom od ovih jezika.
Suradnja ISO i IEC
Kao što su nacionalne organizacije za primjenu. standarda povratna veza informacija o primjeni standarđa nacionalnim organizacijama za standardizaciju, tako je IFAN povratna veza infOrmacija medjunarodnim organizacijama
za standardizaciju, prije svega organizacijama ISO i IEC, kao što to stoji u Statutu: TFAN.
S organizacijom ISO posebno treba istaći suradnju u okviru njegovog stalnog odbora ISO/STACO (Standing Committee for the Study of Principles of Stanđardisation). i to u okviru radnih grupa:
ISO /STACO/ RG: | - "Efekti" ISO /STACO/ RG 2 — "Načela" ISO /STACO/ RG 4 — "Primjena".
Podudđarnost tema radnih grupa ISO/STACO i IFAN dovoljan su razlog za obostrani interes i koordinaciju rada. Do sada postignuti rezultati potvrdjuju korisnost osnivanja IFAN.
Interes za rezultate rada IFAN radnih grupa od strane ISO i IEC potvrdjuje sudjelovanje njihovih generalnih sekretara na plenarnim sjednicama a njihovih predstavnika u IFAN - radnim grupama. Rezultati
IFAN je kao što smo već naveli osnovan 1974. godine u Parizu. Od jedne tek osnovane organizacije ne bi smjeli očekivati u tako kratkom roku spektakularne rezultate. IFAN kao da demantira gornju tvrdnju, jer je na 2. medjunarodnoj konferenciji o primjeni standarda izašao s rezultatima rada svojih radnih grupa koji su pozitivno ocijenjeni od stručnjaka i objavljeni su u Zborniku referata, koji sadrži 25 referata.
"Spektakularne" rezultate svojih radnih grupa IFAN očekuje na 3. medjunarodnoj konferenciji O primjeni standarda, koja će se održati u Londonu pod nazivcm IFAN 3 od 18. i 19. juna 1900. godine.
Da bi sagledali aktuelnost rada IFAN radnih grupa i teme za IFAN 3, navesti ćemo ih samo po nazivima:
a) Standardizacija - preduvjet obrade podataka.
Preduvjeti za razvoj i uvodjenje obrade podataka b) Imamo li standarda, koje trebamo?
Rezultati i zaključci istraživanja u zemljama članicama IFAN o primjeni medjunarodnih standarda
PVIBINV GG ip u pu wwıluuwwwwwww.wwuwuu uu uuu =o reju ure uu UL U — U | Sl S __—____ 39