JUS standardizacija
Za većinu od nas standardi su sastavni deo našeg svakodnevnog života, ali oni se retko prihvataju kao takvi.
Standardi postoje da bi nas zaštitili, da bi nam pomogli i da bi GO iii svet u kome živimo sigurnijim.
Signalni uredjaji su dobar primer standarda koji se odnosi na bezbednost. Svuda u svetu crveno svetlo označava "zaustavite se" zeleno svetlo "prodjite". To je jedan medjunarodni standarda. Pored njega ISO je publikovao više od 3.700 standđarda koji su još na višem nivou tehnike. Medju njima treba pomenuti standarde za vazduhoplove koji su jedno od najsigurnijih prevoznih sredstava. Sigurnost performansi vazduhoplova objašnjava se uglavnom pomoću donetih medjunarodnih standarda za točkove i druge važnije uredjaje.
Medjunarodna standardizacija obuhvata široko polje ljudske aktivnosti: industriju sa standardima koji se odnose na proizvodnju; poljoprivredu sa standđardima za osnovne proizvode koji su predmet medjunarodne razmene, kao što je na primer žito; standarđizacija isto tako obuhvata standarde koji korisno služe
u obrazovne svrhe (jedinice STI) i za razonodu - standardi iz oblasti kinematografije. Medjunarodni standardi su ključni fakkor za uklanjanje prepreka u svetskoj trgovini; proizvodi koji su izradjeni u
skladu sa medjunarodnim standardima i koje su zemlje članice prihvatile mogu se lako kupovati i prodavati na medjunarodncom tržištu.
Ukoliko nedostaju medjunarodni standardđi za pojedine proizvode takvi proizvodi mogu da dodju u rizičnu situaciju da ne budu prihvaćeni na tržištu (na primer automobilski delovi i gume) ili da ih kupci ne prihvate (proizVoO= di kao što su plodovi kakao biljke koji ne odgovaraju specifikacijama proizvodjača čokolade).
Kako ćemo znati da je jeđan časovnik hermetički zatvoren? Kako ćemo znati sadržaj masnih materija u mleku?
Znaćemo te pođatke zahvaljujući medjunarodnim standardima koji su u tu svrhu doneti. Tome treba dodati standarde iz oblasti nuklearne energije, sigurnosti igračaka, iz oblasti medicine koji obuhva-– taju više od 150 različitih kategorija u celokupnom sistemu ISO.
Desetine hiljada ljudi u celom svetu ulaŽž. svoje znanje i vreme u poslove standardizacije u okviru vlađa, industrije, obrazovanja i u mnogim drugim oblastima.
To su poslovi vrlo precizni i od neobične važnosti a čiji su rezultati često "neupadljivi". Ali ovi rezultati zaslužuJu da budu priznati i slavljeni prilikom proslave Svetskog dana standardizacije 14. oktobra.
IZVEŠTAJ GENERALNOG SEKRETARA O POVEĆANJU BROJA ČLANOVA I O AKTIVNOSTI MEĐUNARODNE ORGANIZACIJE ZA STANDARDIZACIJU ISO
Generalna skupština koja se održava svake tri godine, najvažniji skup u okviru Medjunarodne organizacije za standardizaciju ISO, održaće se od 17. do 21. septembra 1979. godine u Ženevi. Podrška koja se stalno pruža medjunarodnoj standardizaciji povećala se sasvim prirodno u protekle tri godine i u svom izveštaju Skupštini Generalni sekretar gospodin Olle STUREN ističe postignute rezultate.
Broj zemalja članica se povećao sa 81 na 86 u toku protekle tri godine. Više od dve trećine članica su sada zemlje u razvoJu. Važno je istaći da su ove godine pristupili Medjunarodnoj organizaciji za standardizaciju ISO komiteti,članovi koji predstavljaju Kinuay Kipar i Mondioli ju Članovi Medjunarodne organizacije za standardizaciju ISO predstavljaju zemlje koje su nosioci više odđ 90% industrijske i poljoprivredne proizvodnje u svetu.