JUS standardizacija

gde su: ; 2 A – površina znaka, u m

L - debljina opažanja, u m

Ovaj obrazac se primenjuje na uđaljenosti đo 50 m otprilike, a njime se izražava

odnos izmedju Toa? sa koje se znak sigur-

nosti može shvatiti, i najmanje površine znaka.

Pitanje utvrdjivanja veličine znakova kao i veličina i odnosa pojedinih detalja na znaku je vrlo važno. Razne zemlje su to cdaređile na različite načine dajući, uglavnom 5 osnovnih veličina za uđaljenosti opažanja ođ 4 do 25 metara.

Karakteristično je i to da se u nekim zemljama znakovima sigurnosti dodaje i jedna uža ivica, spolja, na znakovima u kontrastnoj boji, rađi tako zvane inđividualizacije znaka u odnosu na okolinu. Ovo može biti od velikog značaja prilikom postavljanja znaka na podlogu (na primer zid) koja je iste boje sa okvirom znaka.

KolorimetriJske ı fotometrijske osobine materijala

Ovaj predlog standarda razmatra samo OSObine završnog sloja na znakovima, ne upužštajući se u to da li se znak izvodi direktnim slikanjem na podlogu (na primer zid) ili na posebnoj tabli od čvrstog materijala (metal, plastika, karton i drugo), S tim da se u oba slučaja mogu koristiti i folije.

Osobine materijala naveđene u tabelama 4, 5. i 6, na prvom mestu se odnose na njihovu boju po danu -– fizički zahtevi kcje moraju da zadovolje znakovi sigurnosti bez obzira da li je korišćen običan materijal ili materijal sa povratnim odbijanjem svetlosti (retroreflektujući). Osta-~– li zahtevi koje moraju zadovoljiti navedeni materijali odnose se na promene koje mogu nastati na njima, a mogu uticati na opravđanost njihove dalje upotrebe.

Pored uslova đa znakovi (uključivo boje) moraju sačuvati isto značenje u svim Uuslovima uobičajenog osvetljavanja, zahteva se i sledeće:

1. Ako u praktičnoj upotrebi, fotometrijske vrednosti retroreflektujućih materijala opadnu ispod 50% zahtevanog minimuma, ili ako njihove hromatične koordinate budu izvan granica boja (tabela 4), materijali se smatraju nepodesnim za sigurnu upotrebu.

2. Ukoliko hromatične koorđinate fluoroscentnih materijala, u praktičnoj upotrebi, buđu izvan granica naveđenih u

tabeli 5, materijali se smatraju nepodesnim za sigurnu upotrebu.

Nijanse boja dozvoljene za upotrebu na znakovima sigurnosti ođredđjene su hromatičnim koordinatama, naveđenim u tabeli 4, za sve materijale. Medjutim, zbog razlika koje postoje izmedju običnih materijala, s jedne strane, i retroreflektujućih, s druge strane, granice boja su posebno prikazane (vidi slike 1 i 2). Granice boja za crvenu i plavu površinu su iđentične za sve materijale. Primeri snakova sigurnosti

Dati primeri znakova pored likovnog rešenja (oblici i simboli) sadrže redni broj, značenje i opis likovnog sadržaja, sa napomenom da će konačna verzija ISO standardđa biti štampana u boji. Takodje je napomenuto da će oni znakovi sigurnosti, za koje nije dato likovno rešenje, biti predmet budućeg medjunarodnog standarda.

Ovaj predlog ISO stanđardđa sadrži sledeće primere znakova sigurnosti:

Znakovi sabrane

– zabranjeno pušenje

– zabranjena upotreba otvorenog plamena i pušenja

- zabranjen prolaz za pešake (bez likovnog rešenja)

– zabranjeno gašenje vatre vodcm

Znakovi obaveze - opšta obaveza | - obavezna zaštita očiju (vida)

- obavezna zaštita disajnih organa (bez likovnog rešenja)

- obavezna zaštita glave - obavezna zaštita čula sluha

- obavezna zaštita ruku (bez likovnog rešenja)

- obavezna zaštita nogu (bez likovnog rešenja)

Znakovi upozorenja na opasnost

- opšta opasnost, pažnja

- opasnost od vatre (požara)

– opasnost od eksplozije

- opasnost od nagrizanja

- opasnost od trovanja

- opasnost ođ električnog uđara

Znakovi obaveštenja koji se odnose na zaštitu

111 spasavanje

–- prva pomoć

- opšta oznaka smera ka