JUS standardizacija

propisima ograničio na tehničko/tehnološku sadržinu tih propisa, termine i simbole. Ovakvo regulisanje onemogućava uskladjivanje domaćih propisa sa medjunarodnim propisima u onim delovima koji se ne uklapaju u domaći pravni sistem, koji mu protivureče, dok s druge strane omogućava uključivanje zemlje u medjunarođm pomelu rađa i razmenu proizvođa i usluga. Iz ovih razloga i nije moguća neposredna primena medjunarodnih i ostalih stanđarđa, izuzev pod uslovima i u slučajevima utvrdjenim zakonom.

Meposređno primenjivanje medjunonodnih ı stramih te?mičkih propisa + standarda u SFRJ

Mogućnost neposredne primene medđjunarodnih i stranih (nacionalnih) standarda i tehničkih propisa u SFRJ uredjena je:

– Zakonom o stanđardđizaciji ("Službeni list SFRJ", br.j3:8/77),

- Zakonom o dugoročnoj proizvodnoj koopDeraciji, poslovno-tehničkoj saradnji i pribavljanju i ustupanju materijalnog prava na tehnologiju izmedju organizacija udruženog rađa i stranih lica ("Službeni list SFRJ", br. 40/78), i

– Zakonom o ustupanju izgradnje investicionog objekta stranom izvodjaču ("Službeni list SFRJ", br. 24/76 i 36/79).

Ovim zakonima uredđjeni su slučajevi i us-

lovi pod kojima je moguća neposredna primena medjunarodnih i stranih stanđarđa i

160

tehničkih propisa; tako se, na primer pod "ustupanjem izgradnje imvesticionog objekta stranom izvodjaču" ne podrazumeva samo gradjenje objekta, već i čitav niz drugih poslova koji se u vezi s izgradnjom investicionog objekta mogu poveriti stranom izvodđjaču, kao što je izrađa investicionog programa, obavljanje prethodnih i pripremnih rađova, nabavljanje i ugradjivanje opreme i drugo. Zakonom je isto tako uredjeno i šta se podrazumeva pod "dugoročnom proizvođnom kooperacijom" a šta pođ "pribavljanjem, odnosno ustupa= njem materijalnog prava na tehnologiju"

i tako dalje.

Neposredno primenjivanje medjunarodnih i stranih tehničkih propisa u svim ovim slučajevima zakon uslovljava prethodnim odobrenjem Saveznog izvršnog veća, koje svoju ođluku zasniva na predlogu Saveznog zavođa za stanđardđizaciju.

Pod medjunarodnim stanđarđima čija se neposredna primena može odobriti u napređ navedenim slučajevima Zakon podrazumeva standarde koje đonose medjunarodne organizacije za stanđarđizaciju. Ako su u pitanju tehnički propisi, može se ođobriti primena propisa koje je doneo zakonom OVlašćeni organ odnosne strane zemlje, a ako je reč o stanđarđima zakon dozvoljava mogućnost da se ođobri neposredna primena samo onih standarda koje je đonela nacionalna organizacija za stanđarđizaciju te zemlje (na primer nije moguća primena standarđa koje donose razna stručna uđruženja ili asocijacije u privređi tih zemalja ).