JUS standardizacija

Ove godine navršava se petnaest godina rada JUSK-a. Protekle gođine su bile ispunjene sadđržajnim radđom organizacije i može se slobodno reći da se JUSK afirmisao kao neophodni činilac u borbi za unapredjenje kvaliteta proizvođa i usluga u Jugoslaviji.

Paralelno sa burnim razvojem i brzim pro= menama društveno-ekonomskih odnosa u našoj zemlji prilagodjavani su zadaci i organizaciona strukture JUSK-a, tako da je to danas "Jugoslovenski savez organizacija za unapredjenje kvaliteta i pouzdanosti (JUSK)" sa sedištem u Beogradu i delatnošću na celoj teritoriji SFR Jugoslavije koji okup=lja više hiljada aktivista organizovanih u Republičkim i Pokrajinskim savezima za una= predjenje kvaliteta, konstituisan na delegatskom principu.

Na osnovu prihvaćene koncepcije integralnog obezbedjenja kvaliteta, po kojoj sam postupak kontrole kvaliteta ne stvara kvalitet, već je to plod integralnih napora svih učesnika u procesu stvaranja proizvoda i obavljanja usluga, proizilazi neophodnost veza JUSK-a sa organizacijama udru:ženog rađa, društveno-političkim organi zacijama, privrednim komorama, društvenopolitičkim zajednicama i drugim organizacionim snagama na zajedničkom izgradjivanju društvenih uslova za neprekidno unapredjivanje kvaliteta proizvođa i usluga

u našim jugoslovenskim uslovima a u skla= du sa sistemom socijalističkog samoupravljanja. žato i kažemo da je, razvoj borbe za unapredjenje kvaliteta kod nas najneposredniJe vezan za rađ i delovanje "Jugoslovenskog saveza organizacija za unapredjenje kvaliteta i pouzdanosti".

Teško je bez jednog sveobuhvatnijeg sagledavanja davati analizu najkarakterističnijih periođa razvoja aktivnosti na području kvaliteta, pa ipak treba istaći četiri osnovna perioda u aktivnosti JUSK-a: 1.. period obnove i izgradnje do osnivanja "Jugoslovenskog komiteta za kvalitet"; 2. rad Komiteta u periodu privredne reforme do njegovog prerastanja u "Jugoslovenski saVez organizacija za unapredjenje kvaliteta i pouzdanosti"; 3. period pokretanja

i učestvovanja u akciji Godina kvaliteta

i 4. periođ društvenih transformacija i podruštvljavanja borbe za unapredjenje kvaliteta.

Gledano u celini JUSK je kao društveno-stručna organizacija imao plodan petnaestogođišnji rad i razvoj, koji su bili začeti inicijativom stručnjaka entuzijas-_ ta i koji se karakteriše neprekidnim nizom stručnih i društvenih aktivnosti.

Sigurno je da će se tokom ove godine, kada se obeležava 15 godina postojanja organizacije (proslava će imati radni karakter) dati analiza svakog od navedenih perioda u radu JUSK-a, što bi trebalo da posluži i kao osnova za utvrdjivanje narednih zadataka i aktivnosti.

Medjutim, u svakoj analizi i oceni mora svakako da se istakne: kontinuitet održa-

vanja gođišnjih jugoslovenskih savetovanja o kvalitetu (do sađa ukupno četrnaest), Godina kvaliteta (1972/73), publicistička đelatnost (časopis "Kvalitet i pouzdanost") i aktivnost JUSK-a na medjunarodnom planu (EOQC). - .

Jugoslovenska gođišnja savetovanja o kvalitetu imaju za cilj da ođabranom moto-

–temom za odredjeni period razvoja našeg društva doprinesu razvoju aktuelnih društveno-ekonomskih kretanja u našoj zemlji.

U poslednjih nekoliko gođina sve je veći broj referata iz neposredne proizvodnje i drugih delatnosti udruženog rađa, a medju učesnicima je svakako najveći broj onih stručnih radnika koji u svom svakodnevnom radu imaju najveći uticaj na stvaranje i obezbedjenje kvaliteta proizvođa i usluga.

Pored toga, po republikama i pokrajinama se u toku svake gođine održi po nekoliko savetovanja i seminara o organizaciji republičkih odnosno pokrajinskih organizacija, a na kojima se razmatraju mnoga društveno-stručna pitanja iz područja unapredjenja kvaliteta, razmenjuju stečena iskustva u pojeđinim organizacijama udruženog rada i preduzimaju odgovarajuće mere i akcije u pravcu stalnog unapredjenja kvaliteta.

Na inicijativu JUSK-a u našoj zemlji je u toku 1972/73 godine sprovedena i opštedruštvena akcija pod nazivom "Godina kvaliteta u Jugoslaviji", pod pokroviteljstvom Predsednika SFRJ, druga Tita. Povodom te akcije savezna Skupština je donela Rezoluciju koja je objavljena u "Službenom listu SFRJ", broj 60/71, po kojoj sve akcije za unapredjenje kvaliteta u našoj zemlji postaju trajne, odnosno đa je: "... Gođina kvaliteta istakla neophodnost sve organizovanijeg pristupanja rešavanju problema na koje je ukazivano u toku niza pro= teklih godina.

U toku njenog trajanja menjano je shvatanje u pogledu kvaliteta. Unapredjenje kvaliteta postaje sve više zađatak svakog pojedinca i čitave društvene zajednice, a

ne samo stručnih radnika i institucija kontrole kvaliteta.

Pokrenut je proces donošenja zakona: o stanđarđizaciji, o mernim jeđinicama, tehničkim merama, kvalitetu proizvođa i usluga, znaka kvaliteta i drugo. Naučna i tehnološka dostignuća postaju bliža potrebama opšte borbe za kvalitet."

Ovaj stav iz Rezolucije Skupštine o daljem organizovanju opšte društvenih akcija za unapredjenje kvaliteta proizvođa i usluga, očigledno govori da se akcije u ovom pravcu moraju nastaviti u takvom obliku koji će najbolje:

- obezbedjivati uslove za stalno dđelovanje, - podsticati aktivnosti za neprekidno unapredjenje kvaliteta,

- ukazivati na negativne pojave i isticati uspehe,

OOlO a aa ra S al oo O =