JUS standardizacija

iz plana rada saveznog zavoda za standardizaciju za 1980. godinu

Gorđana Stojanović, dipl. ing.

Uvod

Prilikom izrade plana rada Zavođa za 1980. godinu, sagledani su u oblasti jugoslovenske standardizacije i sistema atestiranja, kao prioritetni oni zađaci koji mogu doprineti ekonomskoj stabilizaciji zemlje, a naročito jačanju položaja naše zemlje u medjunarodnoj razmeni, većem korišćenju domaćih sirovina, sprovodjenju mera štednje, doslednijoj primeni zakona i drugih propisa i drugim aspektima ekonomske stabilizacije. U skladu sa Rezolucijom o politici ostvarivanja Društvenog plana Jugoslavije za period od 1976. do 1980. u 1980. gođini, najveći deo standarda, tehničkih normativa, naredbi o obaveznom atestiranju, kao i propisa o dokumentima koji prate proizvode u prometu će biti radjen sa ciljem da se i putem ovih propisa ostvari racionalniji uvoz i supstitucija uvoznih sirovina i proizvoda domaćim, da se obezbede uslovi za veći izvoz jugoslovenskih proizvoda i potreban kvalitet domaćih i uvoznih proizvo=da na domaćem tržištu, veća bezbednost 1 ju= di u životnoj i radnoj sredini, da se ostvaruje racionalnija potrošnja i supstitucija energije i energetskih sirovina, kao i veća produktivnost proizvodnje putem standardizacije, tipizacije i unifikacije proizvoda i radova.

Planom rađa Zavoda su predvidjene značajne

aktivnosti na normativnom regulisanju i dogovaranju u vezi sa planiranjem, izradom i

sprovodjenjem standarđa i propisa, na kom-

pleksnom rešavanju zađataka standardizaci-

je i obezbedjenja kvaliteta proizvoda i us-– luga sa ciljem obezbedjenja jedinstva jugoslovenske standardizacije, na izradi i do-

gradjivanju zakonskih propisa u saradnji sa drugim organima federacije, republika i pokrajina, kao i na unapredjivanju metoda rada na donošenju propisa.

Najveći značaj u rađu Zavoda će u OVOJ godini biti dat izradi srednjoročnog plana rada Zavoda za period 1981-1985. U smernicama koje je donela Skupština SFRJ u vezi sa izradom srednjoročnih planova za naredni planski period, standardizacija je jedan od bitnih kvalitativnih faktora privredjivanja koji treba da doprinese dinamičnom i stabilnom razvoju zemlje u narednom planskom periodu. Srednjoročni plan rada Zavoda će se u prvom redu bazirati na analizama grupacija proizvoda koji se uvoze, a koji su od većeg značaja za stabilizaciJu i regulisanje platnog deficita zemlje, proizvođa za koje postoje mogućnosti plasmana na strano tržište, proizvoda kodđ koJih postoje mogućnosti za ograničavanje uvoza, zatim onih koji su od većeg značaja za reprodukcionu potrošnju u vezi sa izVOzom; na uradjenim kompleksnim programima u odnosu na zaštitu ljudi, imovine i Životne sredine, sa aspekta štednje i racionalne potrošnje sirovina i energije, povećanog korišćenja domaćih resursa; na zakonskim obavezama u vezi sa revizijom, pregledanjem i prevodjenjem standarda, tehničkih normativa i normi kvaliteta.

U daljem izlaganju će se dati kraći prikaz najglavnijih poslova i zađataka Zavođa u ovoj godini, dok se bliži podaci o planiranim poslovima mogu dobiti od odgovarajućih organizacionih jedinica Zavoda.

Zadaci razvoja i unapredjenja sistema jugoslovenske standardizacije

Radi postizanja postavljenih ciljeva i što boljih rezultata na području standardi zacije, Zavod, kao koordinator programiranja i planiranja standarđizacije tehnološki jedinstvenih sistema i uopšte sistema standardizacije u zemlji, (član 3. Zakona o