JUS standardizacija

2.3 Primjer prema slici 2.

Pretpostavimo da vršimo testiranje veće količine uredjaja u skladu s pravilom 80%/ /80%. Uz veličinu uzorka n=6, konstanta prihvatljivosti k=1,42. Uz ove uvjete kupac ima sigurnost od 80% da je 80% uredjaja ispod graničnih vrijednosti rađio-frekvencijskih smetnji. Vjerojatnost prihvaćanja ove količine uredjaja ({(p) jednaka je 20%. Da se postigne veća vjerojatnost prih=vaćanja postotak defektnih proizvođa p treba smanjiti.

Uz p=0,035 (96,5% ispod limita L), vjero= jatnost prihvaćanja je 80%, uz p=0,009 (99,1% ispod limita L) vjerojatnost prihvaćanja je 95%. U ovom posljednjem slučaju proizvodjač treba primjeniti za Lie vrijednosti koje zadovoljavaju izraz M+2,40 ==.

3. Ispitivanje na osnovi binomne razdiobe

Broj defektnih proizvođa koji se pojavljuju u uzorku veličine n mora osigurati S pouzdanošću od 80% da je 80% proizvoda ukupne serije ispod graničnih vrijednosti radio-frekvencijskih smetnji MN.

3.1 Odredjivanje konstante c

Pretpostavljamo da je serija dovoljno velika s obzirom na uzorak, tako da se vjerojatnost pojave defektnih proizvođa mijenja zanemarivo uzimanjem proizvođa u UZOrFku. Binomna razđioba je karakterizirana derektnim dijelom p od ukupne serije proizvoda i veličinom uzorka n.

Vjoerojatnost da uzorak veličine n ima točno c defektnih proizvođa jednaka je:

p(x=c) = (E) pp" (1-p)""C (15)

Vjerojatnost da taj isti uzorak sadrži c defoktnih proizvođa ili manje jednaka Je

< BOE) y |R} p(1-p)""X (15) x=o

Pp(x<c) predstavlja funkciju razdiobe. Vjerojatnost da uzorak veličine n sadrži vise od c defektnih proizvoda treba biti (1–%) ako serija proizvođa koja se ispituje ima maksimalno dozvoljenih p% defektnih proizvoda.

p(x>c/p) = | - (16) < n x n-x

p (x<c/p) = 2 (x)P*(1-p) =o (17) x=O

Prema CISPR zahtjevima: « =0,2 i p=0,2. Odgovarajuće vrijednosti za c i n dane su u tablici 1. U tablici 2 dane su vrijednositi: za (e) TL i 'Z =0,05 i p=0,2. Vrijednost c predstavlja dozvoljeni broj defektnih proizvoda u uzorku veličine n.

Tablica 1 Tablica 2 Cc n Cc n 0 7 0 33 i}. 14 iji 202. 2 20 2 29 3 26 3 36 4 32 4 43 5 38 5 50

3.2 Odredjivanje veličine uzorka n

Rnalogno prema odsječku 2.2. vjerojatnost prihvaćanja serije proizvođa jednaka je:

p(x=c/p) = [5(p) (18)

BAko je količina đefektnih proizvoda u seriji p=0,2 (20%), tađa je vjerojatnost prihvaćanja |{»(p) odnosno {5 (0,2) jednaka < jednako O,2. Vjerojatnost 1- 02(0,2)=0,8 predstavlja vjerojatnost odbijanja serije. Operativna karakteristika funkcije vjerojatnosti prihvaćanja dana je izrazom:

((p) = > {R}p*(-p)m"> (19)

x o

Krivulje ove vjerojatnosti su dane sli GOT 3

4. Idealna operativna karakteristika

Idealnom operativnom karakteristikom postiže se to da se svaka pošiljka s dijelom defektnih proizvoda manjim od p_ (recimo 0,05) primi, a svaka pošiljka s dijelom defektnih proizvoda P=Po vrati. To znači

da bi idealna operativna karakteristika kontrole bila ona pri kojoj je vjerojatnost primanja pošiljke P=1 za DZ Pp_ i P=0 za p=Pp_. Operativnu karakteristiku takve „kontrole prikazuje slika 4.

5. Zaključak

Statističke metođe prilikom mjerenja radio-frekvencijskih smetnji još nisu primijenjene kod naših laboratorija koje vrše atestiranje proizvođa. Vjerojatno postoji više razloga za to, izmedju ostalog ne postoji standard koji bi obavezao i proizvodjače a i laboratorije da ispitivanje vrše prema statističkim metođama. Za sada se vrši ispitivanje jeđnog komada tipa proizvoda i automatski se zaključuje za čitavu seriju. Kod proizvoda kod kojih je nivo smetnji znatno ispodđ dozvoljenih granica, takav zaključak bi možda bio i opravdan. Medjutim, kod proizvođa kod ko=jih je nivo smetnji blizu dozvoljene granice, ne bi bilo opravdano zaključivanje o ispravnosti cijele serije ili kompletne proizvodnje samo na osnovu jednog ispitivanja. Nadalje, važnost atesta je 5 godina, Što znači da se goOtOvo ukupna proi zvodnja nekog uredjaja ili aparata u odnosu na radio smetnje zasniva na ispitivanju samo jednog komada tipa proizvođa. Sve OVO upućuje na nužnost primjene statističke kontrole prilikom ispitivanja radio-frekvencijskih smetnji. :

318 e a O a n m U du ta ari O ri e een ari U u M O a O u