JUS standardizacija

nizacije moraju poštovati poruku i značaj bilo kog znaka odredjenog simbolima.

10. Upotreba strelice za smer

10.1. Ovaj standarđ utvrdjuje osnovni oblik strelice za smer. Ugao vrha strelice može iznositi najviše 902 da bi se time sačuvao njen "usmeravajući" izgled, ma kog smera bila.

Ugao od 90" (vrh belgijske strelice) označava jasno željeni pravac, ako strelica stoji vertikalno ili horizontalno ili, na primer, pod nekim drugim uglom unutar kružnog okvira; ali ako je strelica postavljena dijagonalno, vertikalni i horizontalni krak vrha strelice izgledaju paralelni sa pravougaonim oivićenjem, a izgled strelice koja pokazuje smer bi time gubio u funkcionalnosti -— u toliko više ukoliko je vrh bliži okviru.

Iz tih razloga je bio naveden ugao od 840.

10.2. U svom osnovnom obliku, strelica koja pokazuje smer služi da označi kretanje:

l napred

| nazad

=<-levo _—=Gesno

U retkim slučajevima, može doći do nedoumice kada su u pitanju oznake "naviše" i "napred" i "naniže" i "nazad"

Postoji namera da se ovom stanđardđu dođa neki standardni način prikazivanja smerova "naviše" i "naniže". Izbor pogodnih simbola se ne može ipak obaviti pre nego Što se izvrše odgovarajuća ispitivanja.

Korišćen u dijagonali, osnovni oblik može poslužiti da se označi jedno od sledećih kretanja, za razlikovanje kretanja "sasvim levo" ili "sasvim desno”,

\ napred levo

2 napred desno

„nazad levo a, nazad desno

Osnovni oblik se može prilagođiti da označava:

BI skretanje u levo

[" skretanje u desno

fi poluokret levo Ki poluokret desno

10.3. Dužina kopljišta se može povećati da odgovara posebnim potrebama.

10.4. U crtežima se mora pridržavati, prilikom upotrebe strelice za pokazivanje pravca, stvarnog sadržaja znaka; ovaj sadržaj će u većini slučajeva, otkloniti svaku nedoumicu bilo da strelica označava pravac u horizontalnoj ravni ili neki oblik kretanja nagore ili nadole.

42 II S OS SK U LL UL LIL | |||