JUS standardizacija
asortiman ! kvalitet sinter dolomitnih vatrostalnih proizvoda, metode ispitivanja i sistem kontrole
kvaliteta
Ljubšša Dimitrieski, dipl, ing.
Sinter-dolomitni vatrostalni materijal je bazičnog karaktera i osnova danas za ozid toplotnih agregata u crnoj metalurgiji, cementnoj industriji kao i u livarstvu.
Razvoj primene ovog tipa vatrostalnog materijala postao je intenzivan naročito posle 1976. gođine što potvrdjuje i trend potrošnje po godinama:
Godina 1976. 19777; 19 78. OJO. 1980. Tone 14.622 15128 18.434 23.136 26.448
· Potrošnja ovog materijala po granskim industrijama nije rasla ravnomerno, već je proširenje primene išlo sukcesivno u odnosu na unapredjenje tehnike i tehnologije. I dok se dolomitni vatrostalni materijal u pojedinim toplotnim agregatima za pojeđine primene već ređovno troši za održavanje, dotle se kođ nekih nalazi u fazi tehničkih razrađa i industrijskih proba.
Zbog toga što je primena ovog vatrostalnog materijala od novijeg datuma, nije se blagovremeno mogla izvršiti stanđardizacija. Priprema standđarđa počela je od 1978. godine i njihovo definisanje nije išlo tako iako s obzirom na to dđa raznovrsna primena po agregatima traži i proizvode šireg asortimana što iziskuje nove prilaze za razrađu istih. ji
I. KVALITET SINTER=DOLOMITNIH VATROSTALNIH PROIZVODA
Osnovni jugoslovenski stanđardđi prema kojima se obavlja kontrola kvaliteta sinter-đolomitnih| vatrostalnih proizvođa su sleđeći: a) JUS B.D6.380 - Vatrostalni materijal. Ter-dđolomitne opeke. Tehnički uslovi
b) JUS B.D6.381 -– Vatrostalni materijal. Ter-dolomitni blokcvi. Tehnicki nzlcvi
c) JUS B.D6.480 - Vatrostalni materijal. Sinter-dolomitni proizvodi,zrnasti. Tehnički uslovi
Predlog naveđenih standarđa je prvi put| izradjen i usvojen 1978. godine..,
Do usvajanja ovih stanđardđa nisu postojala nikakva druga uputstva, odnosno uslovi, osim onih koje je davao proizvodjač ovih proizvoda.
Donošenjem ovih JUS-stanđarđa učinjen je znatan korak napređ u pogledu ocene kvaliteta proizvoda na bazi sinter-dolomita, jer se on sađa bazira na realnijim rezultatima do kojih se, došlo zahvaljujući postojećim metodama ispitivanja i provere rezultata u primeni.
Priroda sinter-dolomitnog materijala da vrlo lako hidratizira i u tom slučaju postaje neupotrebljiv za odđgovarajuću primenu uslovila je da se u predmetnim standardima posebna pažnja pokloni pakovanju i ambalažiranju. Takodje posebna pažnja je posvećena definisanju veličina koje opisuju stanja kao što su: ođredjivanje gubitka