JUS standardizacija

zaključci radnog sastanka u privrednoj komori SR Slovenije sa temom „informacije o standardima

unapređuju izvoz”

Komisija za tehnološku informatiku i obrazovanje i Komisija za standarđizacijui kvalitet (ove komisije deluju u okviru Odbora za unapredjenje rada i poslovanja pri Privrednoj komori Slovenije) organizovale su,u decembru 1980. godine, radni sastanak na temu "Informacije o standardima unapredjuju izvoz". Svrha ovog sastanka je bila da se korisnicima prikažu mogućnosti informisanja sa područja standardizacije (u širem smislu),kao i da se u medjusobnom dijalogu izmedju korisnika i izvora, Odnosno posrednika u informisanju, utvrdi sadašnje stanje, ukaže na mogućnosti poboljšanja tog stanja i pravce razvoja informatike na području standardizacije.

+

om prilikom su doneti sledeći zaključci:

1. Politika standardizacije, uključujući već ranije prihvaćene zakonske odredbe na tom području, daje osnove jedinstvenom sistemu jugoslovenske standardizacije. Ovaj sistem, koji se na odgovarajući način povezuje sa regionalnim i medjunarodnim sistemima standardizacije, po svojoj suštini je integralna standardizacija, koja uključuje razne nivoe. Pojedinačni nivoi (interna, granska, nacionalna standarđizacija) su nejednako razvijeni, ai razvijaju se nejednakim intenzitetom. Medjutim, morali bi u celini biti uključeni u jedinstveni sistem inromisanja o standardizaciji. 2. Dalji neophodni razvoj standardizacije, koji je uslov za planirani razvoj privrede, naročito za poboljšanje produktivnosti, za veći stepen tehnološkog napretka, za veće uključivanje u medjunarodnu podelu rađa zahteva kao pređuslov uredjeniji sistem informisanja na području standardizacije i opšte tehničke regulative kao celine.

Ovai sistem informisania bi mogao da pri-. kupJja, ažurira i ponudi sve pDLrebne in=

formacije svim zainteresovanim korisnicima, počev od najmanjih proizvodnih jedi-

nica, do velikih, a takodje do medjuna- ·

rodnih asocijacija.

3. Upotreba savremene tehnologije i tehnike u oblasti informisanja pruža mogućnost izgradnje takvog sistema informisanja o standardima i drugoj tehničkoj regulativi koji bi omogućio blagovremeno i kvalitetno sprovodjenje aktivnosti na svim nivoima upravljanja i privredjivanja. Specijalizacija, raspodela i razmena rada, a posebno sve složeniji tehnološki nivoi postavljaju pred sistem informisanja sve složenije zadatke. Sve više se smanjuje potreba za statističkim i katalognim oblicima sakupljanja i prenošenja podataka, a raste potreba za već obradjenim informacijama i za specijalizovanim rešenjima na odredjenom području. To nužno vodi ka uvodjenju računarskih sistema, povezanih na odgovarajući način sa komunikacionom mrežom.

Tako koncipiran sistem informisanja daje tehničko-tehnološku i materijalnu osnovu za efikasnu ulogu standardizacije, kako na pojedinim nivoima stanđarđizacije, tako i na povezivanju tih nivoa.

4. U našoj zemlji još uvek ne postoji je-

dinstven sistem informisanja koji bi bio u stanju da daje informacije o svim domaćim

i stranim standardima.

U Saveznom zavodu za standardizaciju je u izgradnji automatizovani sistem informisanja, koji će obuhvatiti sva akta standardizacije (domaće i strane), a istovremeno će povezati Jugoslaviju sa ISONET mrežom. Ovaj sistem informisanja se građi relativnO SpOrO. Potrobno je ubrzati rad, što pre izgraditi tezaurus ISO na jugoslovenskim

251