JUS standardizacija

trijske kooperacije i većea učešća u međjunarodnoj trgovini pod ravnopravnim ekonomskim uslovima i radi delovanja na usDpDostavljanju novog medjunarodnog ekonomskog poretka. 1O. Pri oceni situacije i sadašnje uloge standardizacije u medjunarodnim okvirima, istaknuto je da medjunarodni standardi ne odražavaju interes i nisu u skladu sa potencijalima zemalja u razvoju, stavljajući ih u vrlo nepovoljan položaj naročito kada je u Ditanju njihova konkurentnost na medjunarodnom tržištu.

11. U vezi sa ovim, prisutni su se složili, da razvijene zemlje, a naročito multinacionalne kompanije, koriste ove norme kao sredstvo za prodiranje u privrede zemalja u razvoju u koje unose uredjaje, proizvođe i tehnologiju čiji zahtevi u pogledu kvaliteta i tehnički uslovi nisu potvrdjeni standardima i tehničkom dokumentacijom Što sprečava njihovo korišćenje i asimilaciju od strane zemalja u razvVOJu. 12. Takodje je istaknuto da sađa naše zemlje nailaze na velike teškoće pri izboru, prihvatanju, razvoju i širenju industrijske tehnologije; kao i da im njihov Oograničen privredni i tehnološki potencijal ne dozvoljava da naprave odgovarajući izbor i često su potom pitanju potčinjeni diktatu multinacionalnih kompanija.

13. Stručnjaci su takodje konstatovali da, danas, zemlje u razvoju igraju malu ulogu u medjunarodnim organizacijama koje se Dave standardizacijom, metrologijom i kontrolom kvaliteta, jer ne koorđiniraju na odcovarajući način svoje interese niti su izgrađdile osnovnu strategiju koja bi im omogućila da ujedine snage i usaglase svoje stavove u ovim oraqanizacijama, što je neophodan preduslov đa bi se postiglo da preduzete akcije i usvojena rešenja u ovim organizacijama buđu u skladu sa problemima i potrebama ovih zemalja.

14. Iz tih razloga, stručnjaci smatraju

da je bitno da se pređuzmu akcije sa ciljem da se reše ovi problemi. U okviru ovih akcija zemlje u razvoju treba da nastoje da budu adekvatnije zastupljene u okviru upravnih tela medjunarodnih organiza-– cija za stanđardizaciju, metrologiju i kontrolu kvaliteta i da svaka zemlja u razvoju ima organizaciju koja će joj omogućiti da postigne konkretne rezultate prilikom učešća u radu ovih medjunarodnih organizacija. 15. Zemlje prisutne na sastanku su se složile da je važna obuka kadrova i opšte obrazovanje u oblasti stanđarđizacije, metrologije i kontrole kvaliteta, na osnovu

kojih treba da se razumevanje ovih aktivnosti podigne na viši nivo i da se poveća

njihov uticaj na društveno-ekonomski razVOJ. 16. Stručnjaci su takodje naglasili potrebu za plodnom saradnjom u oblasti stan-

dardizacije, metrologije, i kontrole kvaliteta koja treba da se ostvari u duhu kolektivnog oslanjanja na sopstvene snage, izmedju nesvrstanih i drugih zemalj u razvoOJu. :

17. Posle analiziranja prednjeg i diskusije i na osnovu iznetih stavova, učesnici su se složili da usvoje sledeći:

AKCIONI PROGRAM SARADNJE NESVRSTAHIH I DRUGIH ZEMALJA U RAZVOJU, U OBLASTI STANDARDIZACIJE, METROLOGIJE I KONTROLE KVABITETA: Uvod

Utvrđjivanje Programa saradnje izmedju nesvrstanih i Črugih zemalja u razvoju u oblasti standardizacije, metrologije i kontrole kvaliteta predstavlja jedan od efikasnih puteva za kanalisanje i usmeravanje napora zainteresovanih zemalja za unapredjivanje ovih aktivnosti na nacionalnom nivou, imajući u vidu njihovu važnost za industrijski i poljoprivredni razVOJ, transfer tehnologije i međjunarodnu trgovinu.

Ovaj program treba da čini sastavni deo Akcionog programa ekonomske saradnje Pokreta nesvrstanih zemalja zasnovanog na priznavanju da je od životne važnosti za ekonomski razvoj nesvrstanih i drugih zemalja u razvoju kolektivno oslanjanje na sopstvene snage.

U ovom trenutku moquće je definisati odredjene smernice za saradnju kao i oblike i načine. za sprovodjenje ovoq programa. Očekuje se đa će se ovo proširiti na osnovu stečenog iskustva i praktičnih rezultata njegove postepene primene u nesvrstanim i drugim zemljama u razvoju.

GI e: VI

Saradnja izmedju zemalja u razvoju u Oblasti standardizacije, metrclogije i kontrole kvaliteta je za ove zemlje jedna od osnovnih mogućnosti za rešavanje njihovjh ekonomskih i društvenih problema. Iz OVOga proističe da aktivnosti stanđarđizacije, metrologije i kontrole kvaliteta treba da budu u sklađu sa uslovima privređe ovih zemalja. Prema tome, ove aktivnosti moraju održavati ciljeve i imati oblike prilagodjene uslovima zemalja u razvoju.

.Ovo ne treba shvatiti kao pokušaj odđbaci-

vanja ili potcenjivanja iskustava i znanja razvijenih zemalja u ovoj oblasti. Naprotiv, zemlje u razvoju treba đa na najefikasniji način i sa što manje troškova preuzmu odgovarajuće iskustvo razvijenih zemalja, ali takodje treba da učine poseban napor za rešavanje svojih specifičnih problema. Ovi problemi su, izmedju osta- . log:

377