JUS standardizacija

6S1 Oblici i načini saradnje u ovoj ob-

lasti

Zemlje članice će koorđinirati aktivnos-

ti sa ciljem da ostvare veće materijaine

i finansijske doprinose na ovom polju, uključujući tu:

- davanje kredita za izgrađnju i oprema= nje ispitnih i kontrolnih laboratorija i radionica gde se merna oprema može opraviti;

- davanje kređita zemljama kojima je to najpotrebnije radđi nabavke opreme i uredjaja, merne i ispitne opreme, reagenasa, nameštaja i drugih materijala, besplatno ili po nižim cenama;

- treba koordinirati akcije na traženju vece finansiJsxe pomoći od specijallızOoOvanih medjunarodnih organizacija i drugih agencija koje pripađaju sistemu OUN, sa ciljem da se razvije materijalna baza za standardizaciju, metrologiju i kontrolu kvaliteta;

– treba da se pregovara sa razvijenim zemljama, multilateralno, ili zajednički, da se dobiju povoljniji, dugoročni krediti, investicije i jeftini tehnički uredjaji.

7. Organizovanje i razvoj sistema atesti-

ranja kvaliteta proizvoda i uzajamno

priznavanje rezultata ispitivanja

Najbolji način za podizanje kvaliteta proizvoda tako đa buđu konkurentni na domaćem i medjunarodnom tržištu, jeste atestiranje njihovog kvaliteta.

Mtestiranje takodje može da utiče na smanjenje cene inspekcijske kontrole i is= pitivanja prilikom transakcija u đomaćoj ji medjunarodnoj trgovini, stvara osećanje uzajamnog poverenja, pošto i proizvodjači i kupci znaju da su proizvodi atestirani u propisno ovlašćenim laboratorijama.

Zajednički rad kojeg zahteva ova aktivnost povlači za sobom đa je smatraju specifičnim poljem saradnje.

7.1 Oblici i načini saradnje u ovoj oblasti - Razmena informacija i dokumentacije koja se ođnosi na odaovarajuće sisteme atestiranja nesvrstanih i drugih zemalja u razvoju.

– Najrazvijenije zemlje medju nesvrstanim i drugim zemljama u razvoju mogu drugim zemljama obezbediti tehničku DOmOĆ ĐbOtrebnu za uvodjenje ili unapredjivanje sistema atestiranja kvaliteta.

- Postojeće ispitne i kapacitete za kontıolu kvaliteta u nesvrstanim zemljama i drugim zemljama u razvoju mogu koristiti druge zemlje koje ih nemaju.

- Razmena referentnih uzoraka proizvoda priznatog kvaliteta medju nesvrstanim i drugim zemljama u razvoju, u nasto= Janju da se ocenjuju nivoi kvaliteža i atestiranja proizvoda.

- Mogu da se ostvare bilateralni i multilateralni kontakti sa ciljem da se postignu sporazumi za uzajamno priznavanje rezultata ispitivanja i kontrole kvaliteta za glavne proizvode kojima se trquJe medju nesvrstanim i drugim zemljama u razvoju.

8. Usaclašavanje nacionalnih standardu,

metroloških normi i tehničkih propisa ——1—Iš S ______ II 1 tctenničkih propisa

Sa ciljem da unaprede uzajamnu razmenu proizvoda i usluga, kao i da unaprede naučno-tehničku saradnju, zemlje u razvoju treba da usaglašavaju svoje nacionalne standarde, metrološke norme i sisteme kontrole kvaliteta, u oblastima od uzajamnog intereza.

U vezi sa ovim, treba uzeti u obzir miedjumarodne standarde koji se odnose na dao predmere.

8.1 Oblici i načini saradnje u ovoj

oblasti

- Treba đa se utvrđi koji standardi zahtevaju usaglašavanje i zainteresovane zemlje treba da kontaktiraju izmedju sebe, da bi uklonile razlike svugde gde one postoje.

- U slučajevima gde se medjunarodni standarđ ili metrološka norma nalaze u pripremi, a od interesa su za jednu ili više zemalja, treba uložiti zajedničke na= pore da se obezbeđi da medjunarodni standard, odnosno metrološka norma, uključi stavove do kojih se dolazi zajedničkim sporazumom.

–- Za konkretnu primenu ovog koncepta, za-

interesovane zemlje treba da se uzajamno obaveštavaju i to neposređno po donoše= nju odluke o tome koje će se oblasti obuhvatiti nacionalnom standardi zacijom

i metrološkim aktivnostima. U procesu izrade standarda, mogu se razmenjivati na= crti sa ciljem da se dobiju mišljenja i ' predlozi.

- Za stvaranje uzajamnog poverenja u odno-

su na kvalitet proizvoda i usluga u uza-

jamnoj trgovinskoj razmeni, mogu se pove= zivati sistemi atestiranja koje razvija-

ju pojedine zemlje, putem uzajamnih kon-

sultacija.

9. Utvrdjivanje zdjedničke Strategije u oblasti standardizacije, metroloaije i kontrole kvaliteta, u cilju s recavanja i otklanjanja tehničkih prepre=

a trgovini izme Ju zemalja

Imajući u vidu dđa su u okviru GATI preduzeti koraci za otklanjanje tehničkih pre- ·