JUS standardizacija

Komiresori za vazduh

ISO bilten br. 12/81.

Vleda Vojnović, dipl. ing.

ISO bilten br. 12/81.

Izašao je iz štampe novi medjunarodni standard o sigurnosti vazdušnih kompresora. Kompresori se koriste u mnogim industrijama sa električnim ili motornim pogonom, predstavljaju potencijalno opasne aparate zbog mogućeg pogrešnog podmazivanja, nedovoljnog hladjenja, mehaničkih grešaka, ili grešaka montaže, korišćenja ili održavanja. Može doći do telesnih oštećenja ljudi, oštećenja organa sluha zbog velike buke ili trovanja od udisanja gasova ili para toksičnih ulja.

Stanđard ISO 5388 -— Stabilni vazdušni kompresori - Pravila u vezi ša bezbednošću i eksploatacijom - utvrdjuje osnovne parametre u pogledu bezbednosti prilikom pro= jektovanja, izrađe, montaže i korišćenja stabilnih i polustabilnih vazdušnih kompresora za opštu upotrebu.

Standard sadrži sve uslove koji moraju biti poštovani da bi se smanjio broj nezgođa i nesreća i definiše praktične zahteve u vezi sa opštom sigurnošću.

Ovaj stanđardđ ima četiri osnovna poglavlja i anekse koji sadrže integralne uslove. Prvi deo sadrži opšte uslove. Drugi tretira koncepciju i izradu kompresora.

Zahtevani uslovi obavezuju isporučioca kompresora. Opšti zahtevi se odnose najpre na podatke o uredjajima za zaštitu, cevovode i suđove pod pritiskom, vibracije i pulsacije, električne uredjaje, pregrevanje i korišćene materijale. Treći deo obradjuje montažu kompresora i razvod i distribuciju komprimovanog vazduha. Ovđe su utvrdjeni uslovi i obaveze isporučioca kompresora, organizacije koja izvođi kompletnu instalaciju i kupca (korisnika).

Medju zahtevanim uslovima u ovom delu posebno ističemo platformu za opsluživanje, cevovode, koncepciju, primenu i postavljanje uredjaja za zaštitu od neželjenog porasta pritiska kao i mere za smanjenje buke. Četvrti deo koji obradjuje korišćenje i ođržavanje kompresora sadrži odgovornosti vlasnika odnosno korisnika instalacije. ;

ISO 5388 daje uslove bezbednosti tretirajući aspekte sigurnosti vazdušnih kompresora pri čemu su najkarakterističniji rizici u vezi sa požarom (paljenjem) i eksplozijom u sistemu pod pritiskom. Vazdušni kompresori se mogu podeliti u tri ka-

tegorije: "bezuljni" kod kojih vazduh UOpšte ne dolazi u dođir sa uljem za podmazi-

vanje, "uljni" u kojima su pokretni delovi kompresione komore podmazivani uljem, i rotacioni kompresori sa injektiranjem ulja kod kojih se znatna količina ulja injektira u kompresionu komoru ne samo da bi se podmazali pokretni delovi već i u cilju ostvarivanja nepropusnosti i za odvodjenje toplote nastale kompresijom. U opštem slučaju se smatra da je paljenje kompresora, koje nastaje u kompresorima, i njihovoj opremi koja se podmazuje uljem, u nepos= rednoj vezi sa nagomilavanjem koksa ulja koji je posleđica razlaganja ulja. Standard posebno tretira ovaj problem, daje kategorije kompresora koji se podmazuju uljem i daje faktore koji utiču na stvaranje koksa ulja a takodje ukazuje kako se mogu izbeći ovi problemi.

Rešenje sistema pod pritiskom i izbor ulja za podmazivanje, prema datim direktivama, treba da omogući da kompresor i sistem pod pritiskom budu bez mesta taloženja da ne bi došlo do stvaranja naslaga ulja.

U aneksima standarda dato je objašnjenje mehanizma spontanog paljenja koksa ulja i praktične preporuke za zaštitu od buke i eksplozije uljnog kartera.

Ovaj stanđard će odigrati značajnu ulogu u opŠtoj primeni pravila dobre prakse u ovoj oblasti. Ovo je jeđan od najznačajnijih standarda koji se odnose na bezbednost izdatih u 1981. godini.

Kompresori su energetsxi uredjaji namenjeni za komprimovanje i transport gasova a primenjuju se u mnogim oblastima privrede i u raziičitim tehnološkim procesima. Često su kompresori osnovne mašine koje odredjuju tehničke uslove i svojstva tehnoloških linija. Danas se u svetu grade kompresori čije5jsu karakteristike: protok 0,02 do 9000 m /W; pritisak do 2500 bara i snage 0,1 do 40 000 KW. S obzirom na broj konc presora koji se koriste veoma je značajna količina elektroenergije koju oni troše a pored toga kompresori su i značajni potrošači vode za hladjenje. Pored bezbednosti OVO Su Osnovni razlozi zbog kojih se pridaje značaj potrebi izrade i donošenja tehničkih propisa i stanđarda za kompresore i kompresorska postrojenja.

Odavno je ocenjeno đa je potrebna revizija važećeg Pravilnika za pumpe i kompresore ("Službeni list SFRJ", br. 32/74) i donošenje drugih propisa i stanđarda koji nedostaju za ove uredjaje; pri čemu bi se kao podloga u pogledu tehničkog sadržaja, uglavnom koristili ISO stanđardi. U toku su dogovori O radu u ovoj oblasti.

Standardizacija, 1982./br. 1—2