JUS standardizacija

Literatura

1. International Commission on Microbiological Specifications for Foodđs. Microorganisms in Foods. 2. Sampling for microbiological analysis: principles and specific applications, Toronto, University of Toronto Press, 1974.

2. Methods of Sampling and Examination in

Surveillance Programmes. World Health Organization Technical Report Series NO. 543. WHO, Geneva, 1974.

3. An Evaluation of the Salmonella Prob-

lem, National Academy of Sciences, Washington D.C., 1969.

4. Guiđelines on Sampling and Statistical

Methodologies for Ambient Pesticide Monitoring. Federal Working Group on Pest Management, Washington D.C., United States· of America, October 1974.

5. Feltz, H. R. & Cuthbertson, J. K. (1972) Sampling proceđures anđ problems in determining pesticide residues in the hy= drologic environment, Pesticide Monitoring J., 6 (3), 171-178.

6. Lykken, L. (1963) Important consiđeration in collecting and preparing crop samples for residue analysis, Residue Rev., 3, 1934.

7. Report of the Codex Committee on Pesticides Residues, Ninth Session.

8. Whitaker, T. B. & Dickens, J. W. (1974) J. Am. Oil Chem. Soc., 51, 214.

9. International Union of Pure and Applied Chemistry, Technical Report No. 10 (1974).

10. Joint FAO/WHO Food Standards Programme. Codex Committee on Methods of Analysis CX/MAS/73/13/Rev, CS/MAS/73/14 Rev.

May 1974.

Standardizacija nadzor i kontrola kvaliteta proizvoda

u Kini

Referat Državnog biroa za standardizaciju Narodne Republike Kine, saopšten na Seminaru Organizacije UNIDO za zemlje u razvoju, Arandjelovac, septembra 1901. qodine.

10 Organizacija i administrativni sistem „ standardizacije u Kini

U Kini je jedno vladđino odeljenje zaduženo za poslove standardizacije. Državni biro za standardizaciju (SBS) je nacionalno vladino telo koje je u nadležnosti Državnog saveta. Glavni zadaci ovog Biroa su: Spro= vodjenje direktiva na nivou države i politike standardizacije; izrada i sprovodjenje lanova i programa standardizacije u zemlji; organizovanje izrade, usvajanja, štampanja, objavljivanja i revizije nacionalnih standarda; nadzor i kontrola primene nacionalnih standarda; upravlja-– nje nadzorom i kontrolom kvaliteta proizvoda; propaganda, obrazovanje i naučnoistraživački rad u vezi sa standarđizacijom; informisanje o standardizaciji

i štampanje stanđarda.

U ministarstvima, provincijama, gradovima i autonomnim pokrajinama postoje Službe za standardizaciju koje su u nadležnosti Državnog saveta. One su zađužene za poslove standardizacije na svojim lokalnim teritorijama. Njihovim radom rukovodi Državni biro za standardizaciju (SBS).

Izradu nacrta nacionalnih standđarđa obavljaju za to opremljeni tehnički centri kojih u zemlji ima preko 300, većina ođ njih su naučnoistraživački instituti ili najveće fabrike za specijalizovane oblasti Droizvodnje ili fabrike za proizvodnju raznih vrsta proizvoda. Osim toga u zemlji je oformljeno više od dvadeset tehničkih komiteta za standardizaciju koji su zaduženi da pripremaju nacrte nacionalnih standarđa.

Prilikom izrade standarđa Kina primenjuje kombinovani sistem rađa u koji se uključuju naučnoistraživački instituti, proizvodjači i potrošači. Nacionalni standardi

iz oblasti industrijskih i poljoprivrednih proizvoda podnose se Državnom birou za standardizaciju na zvanično usvajanje i objavljivanje; standardi, koji se odnose na planove izgradnje i zaštitu životne sredine, podnose se Glavnoj državnoj komisiji za izqradnju koja ih zvanično usvaja i objavljuje; standardi za lekove i iz oblasti zdravstva podnose se Ministarstvu zdravlja koje ih zvanično usvaja i objavljuje; stanđarde, koji su ođ izuzetne važnosti, kao na primer stanđardi za izuzetno visoke voltaže, zatim oni koji se odnose na stepenovanje kvaliteta pamuka i tako đalje, objavljuje Državni biro za standardizaciju pošto je iste zvanično usvojio Državni savet.

Standardizacija, 1982./br. 1—2