JUS standardizacija

Kini. U toku ovog meseca se sprovode aktivnosti sumiranja rezultata kontrole i pro·izvođi se ocenjuju na osnovu uporednih is-

pitivanja kvaliteta proizvoda.

U sklađu sa "Propisima Narodne Republike Kine o nagradđdjivanju pDroizvođa visokog kvaliteta" u čitavoj zemlji se od 1979. godine obavlja, putem uporednih ispitivanja, posao ocenjivanja proizvoda visokog kvaliteta. Nacionalne nagrade za kvalitet se dodeljuju u vidu zlatnih i srebrnih medalja, poređ nagrada za proizvode visokog kvaliteta koje se dođeljuju u provincijama, Opštinama i autonomnim pokrajinama. U toku samo dve godine, 1979. i 1980., broj nagradjenih proizvoda zlatnom i srebrnom medaljom popeo se na 427. Svaki nagradjeni proizvod ima osnova da konkuriše za znak visokog kvaliteta koji se stavlja ili na sam proizvođ ili na njegovu ambalažu, ili na uputstvo koje prati proizvod u prometu ili na sertifikat koji je izdala služba kontrole. 4. Učestvovanje Kine u aktivnostima medju-

narodne standardizacije

Kina je pristupila Medjunarodnoj elektrotehničkoj komisiji (TEC) 1959. gođine a Medjunarodnoj organizaciji za stanđardizazZija (ISO) 1978. qodine.

O

02 tada je uspostavila prijateljske veze velikim brojem inostranih organizacija za standardizaciju.

o

Kina axtivno učestvuje u izrađi medjunarodnih standarda. U toku protekle tri qodine od 1978. do 1981. qodine Kina je slala preko 50 svojih deleqacija godišnje da učestvuJu na zasedanjima tehničkih komiteta TC i potkomiteta SC, ISO i IEC.

Kina je prihvatila politiku brižljivog proučavanja mogućnosti pozitivne primene ISO, IEC i standarda ostalih razvijenih prekomorskih zemalja. Na primer 3000 ISO standarda je prevedeno na kineski i upotrebljavaju se kao preporuke na Osnovu ko-

jih se pripremaju naši sopstveni standardu? 5. Preporuke u vezi sa unapredjenjem uloe standardizacije i kontrole kvaliteta u procesu industrijalizacije zemalja u razvoju

U potpunosti podržavamo inicijativu UNIDO-a za održavanje ovog Seminara. Razlog tome je što ovaj skup daje priliku predstavnicima iz mnogih zemalja, specijalno iz zemalja u razvoju, da diskutuju o ulozi stamdardđdizacije i kontrole kvaliteta u procesu industrijalizacije i da iznesu neke svoje sugestije u vezi sa učvršćivanjem medjunarodne saradnje u ovim oblastima.

Neke medjunarodne organizacije, ISO i IEC na primer, su tome velikim delom dđoprinele i to u oblasti standardizacije, i organizovale su do sada nekoliko obrazovnih Seminara za zemlje u razvoju. I pored svega toga, imajući u vidu značaj standardizacije i kontrole kvaliteta, niti obim niti sadržaj organizovanih aktivnosti i preduzetih mera u cilju pružanja pomoći zemljama u razvoju, ne mogu da zadovolje potrebe ovih zemalja. Činjenica je da zemlje u razvoju imaju puno teškoća u vezi sa učešćem u izradi medjunarodnih standarda.

Naše mišljenje je da treba, uzimajući u obzir lokalne uslove, pređuzeti efikasne mere, Uu više pravaca, u cilju pružanja pomoći zemljama u razvoju u organizovanju rada u oblasti standardizacije i kontrole Kvaliteta.

U tom smislu treba pažljivo razmotriti sleđeća pitanja:

- pitanje pomoći zemljama u raZvOju U OFrT1anizovanju nJihovih sopstvenih nacional-

nih organizacija za standardizaciju;

- pružiti pomoć zemljama u razvoju koja bi im omogućila da učestvuju u aktivnostima medjunarodne standardizacije;

- obezbediti zemljama u razvoju veći broj prilika da diskutuju o problemima u vezi 5a standardizacijom i kontrolom kvaliteta; - preduzeti efikasne mere u pružanju pomoĆi zemljana u razvoju koje bi im omogućile da uče i da se koriste iskustvima razvijenih zemalja u oblasti standardizacije.

Prevod: Natalija Vuković, dipl. fil.

Standardizacija, 1982. /br. 1—2