JUS standardizacija
informacije o standardizaciji
Mr Sofija Brajović-Bratanović, dipl. ing.
1. UVOD
Imajući u vidu da je standardizacija jedan od bitnih kvalitativnih faktora društveno-ekonomskog razvoja i da doprinosi efikasnijem privredjivanju i većoj produktivnosti rada, lakšem uključivanju privre= de u medjunarodnu podelu rada, transferu savremenih znanja i tehnologija i uklanjanju tehničkih barijera trgovinskoj razmeni naše zemlje sa inostranstvom neophodno je da informisanje o standardima i drugoj tehničkoj regulativi bude na odgovarajućem nivou.
Zbog toga izgradnja informacionog sistema na području standarđizacije i tehničke regulative predstavlja posređan način za obezbedjenje preduslova za dostizanje tehničko-tehnološkog nivoa visoko razvijenih zemalja. Isto tako ustanovljavanje jedinstvenog informacionog sistema o tehničkoj regulativi predstavlja imperativ za pravilno razgraničavanje nadležnosti izrade
i donošenja regulative, dogovaranja u ovoj oblasti kao i planiranja rađa.
Sadašnje stanje informisanja u oblasti tenničke regulative pokazuje značajne nedostatke kako u pogledu kvaliteta informisanja korisnika tako i u pogledu obezbedjenja koordinacije i saradnje donosilaca propisa. Svi donosioci propisa u oblasti tehničke regulative uglavnom imaju zasebne informaciono-dokumentalističke službe. One obavljaju poslove informisanja za interne i eksterne korisnike u sklađu sa svojim mogućnostima, a perspektive njihovog uskladjenog razvoja i uklapanja u širi koncept sistema informisanja o tehničkoj regulativi uglavnom nije dugoročnije definisan. Naprotiv, s obzirom da svaka organizacija radi za svoje potrebe, postoje velika i nepotrebna dupliranja poslova, kao i nedostatak saradnje i koordinacije kako u informisanju korisnika tako i u planiranju i praćenju izrade dokumenata regulative i njihovog sprovodjenja. Buđući da se radi o distribuiranom sistemu, kako donosilaca tako i korisnika propisa, jasno je da mora postojati i takav
koncept jugoslovenskog informacionog sistema u oblasti tehničke regulative u koji bi se mogli postepeno uključivati svi činioci - donosiocl propisa kao i referalni centri, a koji bi doprineo prevazilaženju pomenutih nedostataka.
56
ribuiranog informacionog sistema o standardima goj tehničkoj regulativi
Informacioni sistem o standardima i drugoj tehničkoj regulativi takodje treba da se uklopi u još širi kontekst svetskog informacionog sistema. Budući da je član informacione mreže (ISONET), Medjunarodne organizacije za standardizaciju, naša zemlja je obavezna da se, u pogledu koncepta razvoja informacionog sistema i nivoa informacionih usluga, uklopi u zahteve ISONET-53., Slične obaveze u pogledu nivoa i kvalite ta informisanja ima naša zemlja kao članica Opsteg sporazuma o carinama i trgovini (GATT). Imajući u vidu napore koje jugoslovensko društvo i privređa ulažu u cilju povećanja razmene dobara i usluga sa inostranstvom, odnosno prodora na svetsko tržište, proizilazi da razvoj kvalitetnog informacionog sistema u ovoj oblasti predstavlja nužnost, a ne samo obavezu.
2. ISONET
U nameri da poboljša informisanje o Standardima i drugoj tehničkoj regulativi, pomogne transfer tehnologije od razvijenih ka nerazvijenim zemljama, smanji tehničke prepreke trgovini i podstakne medjusobnu saradnju i koordinaciju svojih članica kao i primenu standarda uopšte, Medjunarodna organizacija za standardizaciju osnovala je informacionu mrežu ISONET (slika 1) kojom su informacioni centri članica ISO povezani u koherentan in= fomuacioni sistem. Savezni zavod za standardizaciju u ISONET-u predstavlja našu zemlju.
ISONET je distribuiran sistem u kome svaki član zadržava potpunu autonomiju u pogledu koncepcije i organizacije sopstvenog informacionog sistema. Veze u sistemu su labave a konzistencija sistema obezbedjuje se uvodjenjem zajedničkog sistema indeksiranja sadržaja dokumenata, . tezaurusa kao zajedničkog instrumenta za pretraživanje nenumeričkih baza podataka, standardnog bibliografskoq opisa standarda, standardnog mašinski čitljivog medijuma za razmenu podataka sa standardnim labelama kao i propisivanjem odredjenih procedura u zajedničkom komuniciranju.
a) Zajednički sistem indeksiranja
Indeksiranje dokumenata se uvođi radi ubrzanja pretraživanja dokumenata a u distribuiranoj mreži ISONET predstavlja jedan od instrumenata za obezbedjenje konzistencije
aaa 1 _— II — —_,Ct1_-—– -- — 0 ______________ ____________ _____- _____ — a_i ia
Standardizacija, 1982./br. 1 —2