JUS standardizacija
standardi ı propisi u jugoslaviji
ANALIZA RADA NA STANDARDIZACIJI U OBLASTI PALETA |I KONTENERA
Vojislav Kaličanin, dipl. ing.
Imajući u vidu do sada donete jugoslovenske standarde, ne može se smatrati da je oblast paleta i kontenera, u dovoljnoj meri pokrivena odgovarajućim nacionalnim propisima (standardi, tehnički normativi i norme kvaliteta). U našoj zemlji se rad na standardizaciji u oblasti paleta i kontenera zasniva, u najvećoj meri na radu odnosno standardima Medunarodne organizacije za standardizaciju — ISO. Ovo oslanjanje na rad ISO-a je obaveza zbog karakteristika i uloge koju imaju palete i konteneri u realizaciji neprekidnog transportnog lanca na međunarodnom nivou.
Na međunarodnom nivou, najveći problem, standardizacije u pogledu realizacije neprekidnog transportnog lanca, gde palete i konteneri zauzimaju najvažnije mesto, predstavlja pitanje utvrđivanja jedinstvenih mera za jedinice tereta. Iz priloženog pregleda postojećih standarda (ISO i JUS) kao i pitanja čije je rešavanje u toku, može se uočiti da postoje veliki problemi oko usaglašavanja različitih stavova, posebno, između zemalja sa colovnim i zemalja sa metarskim sistemom mera.
Cilj ove analize je da da presek postojećeg stanja tehničke regulative u određenom vremenskom periodu — u ovom slučaju na kraju 1981. godine.
Pošto se standardizacijom u oblasti paleta i kontenera, na međunarodnom nivou, bave dva posebna tehnička komiteta, analiza rada ovih komiteta, na osnovu godišnjih izveštaja za 1981. godinu, razmatraće se (u ovoj analizi) kao dve posebne celine.
1.1 Pregled jugoslovenskih standarda
Oznaka Godina M.Z2.300 1969 M.Z2.310 1968 M.Z2.311 1971 Z.M1.020 1977 Z.M1.021 1977
218
1. Rad tehničkog komiteta ISO/TC 51 — Palete za prevoz i rukovanie jednoobraznim teretima
Ovaj tehnički komitet je formiran 1947. godine, a vodi ga BSI (Nacionalna organizacija za standardizaciju Velike Britanije). Delatnost ovog komiteta odnosi se na standardizaciju u oblasti paleta za opšu upotrebu, koje se sastoje iz platformi ili sanduka na koje se tereti mogu stavljati tako da formiraju jedinice tereta za rukovanje pomoću mehaničkih sredstava takvih kao što su viljuškari, paletna kolica i dizalice. Boks palete i palete sa stubovima kao i manipulativna oprema koja se neposredno koristi za prevoz paleta takođe predstavljaju sastavni deo ovog sistema. Radom ovog komiteta nisu obuhvaćene palete sa posebnom namenom.
Rad ovog komiteta se odvija u okviru tri radne grupe: RG 1 — Pripremni radovi BSI RG 2 — Terminologija . BSI RG 3 — Metalne palete. Ispitivanja BSI
Ovaj komitet usko sarađuje sa brojnim međunarodnim strukovnim organizacijama i tehničkim komitetima ISO, a posebno sa:
TC 104 — Konteneri za transport robe TC 110 — Vozila unutrašnjeg transporta TC 1i22 — Ambalaža
Naslov
Palete. Termini i definicije
Boks palete
Boks palete. Tehnički uslovi za izradu | isporuku Drvena paleta 800 mm X 1200 mm. Oblik, mere i tehnički uslovi za izradu i isporuku
Drvena paleta 1000 mm X 1200 mm. Oblik, mere i tehnički uslovi za izradu i isporuku
Standardizacija, 1982./br. 5—